سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت که نشست سران روسیه و ترکیه و ایران در‌ تهران می‌تواند‌ در ادامه مسیر قبلی به برداشتن گام‌های بیشتر مساعدت کند که هدف آن مبارزه با تروریسم و بازگشت آرامش در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود با رسانه‌ها، پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای سخنان خود با اشاره به نشست سران ایران، روسیه و ترکیه درباره مسائل سوریه در تهران گفت: این چندمین جلسه سران سه کشور است که در ادامه نشست‌های وزرای خارجه برگزار می‌شود. توقع اینکه در یک نشست و جلسه همه موضوعات به طور کامل و صد در صدی به ویژه در زمینه موضوع دیرپایی مثل سوریه حل شود، نمی‌رود. نشست سران در‌ تهران می‌تواند‌ در ادامه مسیر قبلی به برداشتن گام‌های بیشتر مساعدت کند که هدف آن مبارزه با تروریسم و بازگشت آرامش است. من به این اجلاس خوش بین هستم.

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور خاورمیانه و شمال آفریقا اوایل هفته به تهران سفر کرد و طی روزهای گذشته با چند تن از مقامات کشورمان دیدار و گفتگو کرد. قاسمی در خصوص‌ سفر‌ این مقام انگلیسی به تهران گفت: در خصوص همکاری‌های آتی ایران و اتحادیه اروپا، چند ماهی است که گفتگوها و آمد و شدهایی صورت گرفته است. آنگونه که انتظار ما بوده هنوز به مرحله نهایی نرسیده‌ایم. امیدواریم در فرصت‌های بعدی به این مرحله برسیم و اروپا بتواند از این آزمون سربلند بیرون آید و رضایتمندی ایران را جلب کند.

وی درباره ایجاد سیستم مالی مستقل گفت: ما درباره سیستم مالی و حوزه‌های دیگر در زمینه مسائل اقتصادی تبادل نظر کردیم و طرح‌هایی دریافت کردیم ولی من از ارائه جزئیات امتناع می‌کنم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره مهلت به اروپا گفت: اگر درباره مکانیزم‌های بانکی، پولی و صنعت و فناوری فکر کنیم، این معضل حل خواهد شد. این موضوعات موضوعاتی نیستند که برای آنها ضرب الاجل تعیین کنید. ما در‌ مراحل فنی موضوعات هستیم. کمی هم تعطیلات ماه آگوست در این تاخیر تاثیرگذار است. ما به اروپایی‌ها هشدارهای لازم‌ را داده‌ایم و انتظار زیادی نخواهیم کشید.

سفر وزیر خارجه به پاکستان سفر به هنگامی بود

قاسمی درباره سفر ظریف به ترکیه و پاکستان گفت: در ادامه سیاست خارجی ایران و همکاری با همسایگان این سفرها صورت گرفت. درباره تحولات بین‌المللی تبادل نظر و مشورت صورت گرفت. سفرها بهنگام بود و امیدواریم نتایج خوبی داشته باشد. وزیر خارجه ایران اولین مقام خارجی بود که در زمان دولت جدید دولت پاکستان به این کشور سفر کرد. با توجه به جدید بودن این دولت و این سفر، امیدواریم فرایند سازنده پیش رو‌ باشد.

ایران به کمک‌های مستشاری خود به سوریه تا زمانی که دولت این کشور بخواهد‌ ادامه خواهد داد

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان صبح امروز در صدر یک هیات سیاسی به دعوت رسمی ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه با هدف گفتگو و رایزنی با همتای خود و همچنین بشار اسد رئیس جمهور و عماد خمیس نخست وزیر سوریه، در خصوص آخرین تحولات این کشور و مناسبات دوجانبه وارد دمشق شده و مورد استقبال فیصل مقداد قائم مقام وزارت امور خارجه سوریه قرار گرفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره این سفر گفت: یکی از موضوعات پیچیده امروز موضوع ادلب هست که آخرین سنگر شورشیان مخالف دولت سوریه است و عناصر تروریست در آنجا هستند. این موجب نگرانی‌های برخی محافل حامی تروریست‌ها شده است. دولت سوریه به عنو‌ان حاکمیت و یک کشور حق دارد که با تروریست‌ها مبارزه کند. ایران به کمک‌های مستشاری خود به سوریه تا زمانی که دولت این کشور بخواهد‌ ادامه خواهد داد. در سفر وزیر خارجه به دمشق آخرین تحولات مربوط به سوریه و موضوعاتی از این قبیل (تحولات اخیر) مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

موضوع هورالعظیم را بدون نیاز به طرف ثالث حل میکنیم

وی‌ در خصوص آتش سوزی در هورالعظیم نیز گفت: وزارت خارجه از طریق سفارت خود در بغداد و کنسولگری خود با مقامات عراقی در ارتباط است و بیشترین تلاش خود‌ را انجام داده است و نهادهای دیگر هم تلاش کرده‌اند. در تعامل و همکاری با کشور همسایه خود برای مهار این فاجعه زیست محیطی هستیم و می‌خواهیم این موضوع را بدون نیاز به طرف ثالث یا محکمه‌ای به پیش ببریم.

کانون های معاند تلاش میکنند روابط ایران و عراق را متشنج کنند

قاسمی در بخش از نشست هفتگی خود گفت: کانون‌های معاند عزم خود را برای تضعیف ایران و روابط خارجی آن به خصوص با همسایگان جزم کرده‌اند. طی یکی دو هفته گذشته حداقل بیش از 8 موضوع در رابطه با ایران و عراق مطرح شده و سعی کرده تنش و سوتفاهم بین دو کشور ایجاد کند و روابط این دو کشور‌ را تخریب کند که باید با هوشمندی لازم به آن توجه کرد.

اتهام دخالت ایران در عراق دروغ و بی اساس است

وی‌ در خصوص اتهام به ایران در دخالت تحولات عراق گفت: این دروغ و بی اساس است و تکذیب می‌کنیم. آنچه برای ما‌ مهم است، استقلال و تمامیت ارضی این کشور است. آنچه مدنظر ماست خواست مردم عراق است. آنچه که توسط مردم عراق و‌ نمایندکان آنها انتخاب شود مطلوب ماست و ما‌ با هر دولت و حزبی که در عراق سر کار بیاید همکاری خواهیم کرد. سیاست اصولی ما عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است، چراکه خودمان هم اجازه دخالت در امور داخلی خود را به کشورهای دیگر نمی‌دهیم.

52311

 

کد خبر 801759

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =