ایرنا نوشت: دادستان عمومی و انقلاب کل کشور با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی با همه مقدورات و امکانات مالی و نیروی انسانی خود در برخورد با فساد و مفسدان در عرصه است و کوتاه نخواهد آمد گفت: رسیدگی به پرونده های مهم تر و با دانه درشت ها و مبالغ خیلی کلان در راه است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری عصر سه شنبه در همایش مبلغان اعزامی ماه محرم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه قم، اظهار داشت: در حال حاضر پرونده های قضایی مهم زیادی داریم و برخی می گویند چرا به مهره های بزرگ نمی پردازید، ولی برای دستگاه قضایی مهره بزرگ و کوچک ندارد.

وی افزود: ما الان از آن مهره هایی که ممکن است، مدنظر برخی ها باشد، داریم که در بازداشت و یا تحت تعقیب هستند و یا پرونده آنها در جریان است.وی با اشاره به اینکه همه مسائل قضایی را نمی شود رسانه ای کرد و باید به ما حق بدهید، گفت: برخی مسائل اگر بر ملا و رسانه ای شود نمی توان در مورد آن به نتیجه رسید، و الان پرونده های مالی، اقتصادی و سیاسی داریم ولی چون ممکن است، افرادی مانعی ایجاد نموده و یا اسناد و مدارک را از بین ببرند، و راه رسیدگی را منحرف کنند به شدت دنبال این هستیم که مکتوم و پنهان بماند، اما مطمئن باشید قوه قضائیه با فاسد و مفسد چه دانه درشت و یا دانه ریز باشد برخورد می کند.

منتظری همچنین با اشاره به استجازه قوه قضاییه از رهبر معظم انقلاب در خصوص برخورد با مفسدان افزود: متاسفانه در رسانه ها و شبکه های مجازی از زبان برخی افراد مطالبی گفته می شود که نشان دهند مغرض و یا جاهل بودن آنهاست.

وی گفت: آنچه از محضر رهبر انقلاب استجازه شد و معظم له نیز اجازه فرمودند،اصلا برخورد با مساله جزا و مجازات و اصول اولیه و مهم آیین دادرسی نبود. برخی ها نیز می گویند چرا برای مجازات مفسدان از رهبری استجازه کردید، اما این بندگان خدا متن استجازه را نخوانده، نفهمیده و یا ندیدند، چون این استجازه ربطی به مساله جرم و مجرم نداشته است

دادستان کشور در تبیین علت این اقدام قوه قضائیه افزود: ما در رسیدگی به امور قضایی دو سه مانع داشتیم چرا که در برخی جرایم شرایط جامعه و عامه مردم و مصلحت کشور اقتضا می کند که دستگاه قضا با جرایم به صورت جدی و فوری برخورد کند.وی گفت: از مواردی که از رهبری کسب اجازه شده این بوده که ما بتوانیم دادگاه را با سه قاضی باسابقه حداقل 20 سال تشکیل بدهیم و همین دادگاه نیز یک مرحله ای باشد، و در همان مرحله نخست حکم قطعی صادر شود.

این مقام قضایی همچنین با اشاره به اینکه از مجموع 11 هزار قاضی دادگستری در کشور تعداد کمی از آنها روحانی هستند، تعامل حوزه علمیه با قوه قضاییه را ضروری دانست و افزود: کسانی که از حوزه بر خاسته و دارای شرایط هستند به قوه قضائیه کمک کنند چرا که قضاوت از شئون روحانیت و تربیت یافتگان حوزه است.وی گفت: اینکه برغم همه انتظارها از قوه قضائیه برای ارایه عملکرد مطلوب، اعتراف می کنم، که ما در این قوه در حد مطلوب نتوانستیم، کار کنیم.

منتظری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مقوله انتقاد، افزود: اینکه در عالم دوستی و همسایگی و فامیلی نسبت به هم انتقاد داشته باشیم، اشکالی ندارد و یک امر طبیعی است ولی امروز شرایط کشور به گونه ای است که نباید در جهت تضعیف یکدیگر حرکت کنیم.وی گفت: به عنوان نمونه من ضمن اینکه به دولتمردان اقتصادی انتقاد داریم و در جلسه ها فریاد می زنیم و مکاتبه می کنیم ولی بر اساس تذکرها و رهنمودهای رهبری و فهم و درک خود از مسائل، فارغ از جریان های سیاسی چپ و راست و اصلاح طلب و اصول گرا و حزب الله و غیر حزب الله باید مصلحت عامه مردم را در نظر بگیریم.

وی گفت: وظیفه داریم که در بین مردم و نظام اعتماد ایجاد کرده و نقشه های دشمن برای سلب اعتماد مردم از نظام را از بین ببریم.
منتظری خطاب به طلبه های اعزامی به نقاط مختلف کشور در ماه محرم افزود: در ایام تبلیغ ضمن اینکه درد های مردم را می شنوید و انتقاد به برخی از عملکردها دارید ولی بدانید امروز دشمن به دنبال ایجاد اختلاف و سلب اعتماد از مردم است، که به هر وسیله ای مردم را در مقابل نظام قرار دهد.

2323

کد خبر 802199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =