۰ نفر
۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۹

ایسنا نوشت: وزارت بازرگانی چین هشدار داد اگر آمریکا هرگونه تعرفه جدیدی برروی واردات کالاهای چینی اعمال کند، پکن ناچار به تلافی خواهد بود.

به گزارش رویترز، تهدید دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای وضع تعرفه جدید برروی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار، بازارهای جهانی را در اضطراب فروبرده است.

گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اگر آمریکا تدابیر تعرفه‌ای جدیدی را بکار گیرد، چین ناچار خواهد شد اقدامات تلافی‌جویانه ضروری را در پیش بگیرد. وی در ادامه افزود: چین به دقت تاثیر هرگونه تعرفه جدید آمریکا را زیر نظر دارد و اقدامات قاطعانه‌ای برای کمک به شرکت‌های چینی یا خارجی فعال در چین به منظور غلبه بر مشکلات صورت خواهد داد.

 اولتیماتوم چین به ماجراجویی تجاری آمریکا

منابع آگاه از برنامه‌های دولت ترامپ به رویترز اظهار کردند دولت ترامپ آماده است تا دور جدید تعرفه‌ها را پس از پایان مهلت اظهارنظر عمومی در نیمه شب پنج شنبه به وقت واشنگتن اجرا کند، اما زمان اجرای آن نامعلوم است.

تعرفه‌های جدید مستقیما به مصرف کنندگان محصولاتی از جمله مبلمان، لاستیک، دوچرخه و صندلی کودک برای خودرو آسیب خواهد زد. چین و آمریکا تاکنون در اقدامات تلافی‌جویانه روی واردات کالاهای یکدیگر به ارزش ۵۰ میلیارد دلار تعرفه سنگین وضع کرده‌اند. اقدامات مذکور بازارهای مالی را در ماه‌های اخیر به وحشت انداخته است زیرا سرمایه‌گذاران و سیاستگذاران نگران تاثیر منفی جنگ تجاری روی رشد اقتصاد جهانی هستند.

واشنگتن از پکن خواسته است دسترسی به بازار خود و حمایت از مالکیت معنوی برای شرکت‌های آمریکایی را بهبود دهد، یارانه‌های صنعتی را کاهش داده و کسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری با آمریکا را کم کند.

بازارها از این واهمه دارند که هرگونه تعرفه جدید آمریکا روی واردات کالاهای چینی، جنگ تجاری میان دو غول اقتصادی جهان را تشدید کند و به سرمایه‌گذاری تجاری، تجارت و رشد اقتصادی لطمه بزند.

چین در اوت فهرستی از کالاهای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار که مشمول تعرفه تلافی جویانه می‌شوند را رونمایی کرد که شامل گاز طبیعی مایع و انواعی از هواپیماها بود.

ترامپ چهارشنبه هفته جاری اعلام کرد هنوز آماده توافق با چین درخصوص اختلاف تجاری نیست اما مذاکرات میان دو کشور ادامه خواهد یافت.


223225

 

کد خبر 802673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =