یک پژوهشگر مسائل خاورمیانه معتقد است که نشست سه جانبه در تهران وضعیت ادلب و سوریه را مشخص خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صابر گل عنبری کارشناس مسائل منطقه در این باره گفت: «این سومین نشست سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در چارچوب روند آستانه است و موضوع سوریه محور اصلی این نشست خواهد بود و با توجه به موضوع داغ ادلب این مساله به احتمال زیاد اصلی‌ترین محور مذاکرات سه جانبه خواهد بود. شرایط کنونی منطقه و سوریه نشست سه جانبه تهران را متفاوت‌تر از دو نشست قبلی می‌سازد. این نشست نه تنها می‌تواند به توافقی سه جانبه درباره ادلب منتهی شود، بلکه در سایه تلاش‌های آمریکا برای احیای روند ژنو، می‌تواند قدمی جدی برای حل بحران سوریه بردارد.».

گل عنبری در ادامه به موضع اردوغان درباره نشست سه جانبه تهران اشاره کرد وگفت: «رئیس جمهور ترکیه در اظهارنظر اخیر خود نسبت به این نشست ابراز خوشبینی کرده و گفته است که نتایج مثبتی برای حل بحران سوریه خواهد داشت.
ایران و روسیه تلاش خواهند کرد ترکیه را به انجام این حمله قانع کنند و ترکیه نیز تلاش خواهد کرد دو کشور دیگر را به جلوگیری از وقوع این حمله اقناع کند. احتمال رسیدن به توافقی مشترک درباره سرنوشت این استان در نشست سه جانبه تهران وجود دارد و اگر هم این مهم حاصل نگردد، شاید ترکیه بتواند در این نشست اندکی زمان بخرد، اما در نهایت بعید می‌دانم بتواند مانع حمله به ادلب شود.»

این پژوهشگر مسائل خاورمیانه در نهایت گفت: «گفته می‌شود با وجود اختلافات زیاد میان مسکو و آنکارا، دولت ترکیه اخیرا موفق شده است زمان بیشتری از روسیه بگیرد و حتی برخی از معارضان سوریه از موفقیت آنکارا در جلوگیری از حمله‌ای تمام عیار به ادلب سخن گفتند.

خالد ابوانس از رهبران جبهه ملی در ادلب چند روز قبل در توئیتی نوشت که تلاش‌های ترکیه برای جلوگیری از وقوع جنگ علیه ادلب نتیجه بخش بوده است و در انتظار موافقت نهایی است. احتمالا منظور وی موافقت با آن در نشست سران در ایران است.

مشروح این گفتگو به زودی در خبرآنلاین منتشر خواهد شد.

52310

کد خبر 802693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =