۰ نفر
۱۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳

ایرنا نوشت: بازار آزاد سکه و ارز سرانجام پس از چند روز روند افزایشی، به کاهش نرخ‌ها تن داد به گونه‌ای که امروز -شنبه- بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۹۵ هزار تومان عقب‌گرد به ۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان رسید و بهای ارزهای عمده نیز در بازار نزولی شد.

بهای سکه هفته گذشته را به دلایل فشار عوامل روانی بر بازار از سویی و نیز توقف معاملات سکه آتی در بورس کالا افزایشی پشت سر گذاشت، هرچند پس از اوج گیری قیمت‌ها در چهاردهم شهریور، در روز پنج‌شنبه کمی نرخ‌ها را تعدیل کرد.

با این وجود، دو بخشنامه بانک مرکزی به بازار کمک کرد تا بخشی از کسری ناشی از نبود اسکناس در بازار را جبران کند؛ نخست اینکه بانک ها مجاز شدند برای تامین ارز خدماتی مورد نیاز شهروندان وارد میدان شده و ارز بفروشند و دیگر اینکه صرافی ها اجازه یافتند ارز را به صورت اسکناس از محل منابع ارزی خریداری شده و همچنین درآمدهای ارزی صادراتی خریداری شده از سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) به متقاضیان بفروشند.

سکه

با این دو اقدام، ارز مورد نیاز شهروندان برای امور خدماتی همچون درمان، مسافرت و دانشجویی تامین شد و به این ترتیب نرخ ها نیز بنای کاهش را در بازار آزاد گذاشتند.

بر این اساس تا ساعت 14 امروز نرخ هر یورو در سامانه نظارت سنا که میانگین فروش ارز در شبکه صرافی ها و معاملات قطعی انجام شده در سامانه نیماست، 95 هزار و 333 ریال، هر دلار آمریکا 130 هزار و 819 ریال، هر یوآن چین 11 هزار و 386 ریال و هر درهم امارات 21 هزار و 146 ریال اعلام شده است.

رضا ترکاشوند دبیرکل کانون صرافان ایران اعلام کرد: از امروز صرافان ارز مورد نیاز به 23 مورد ارز خدماتی مجاز را ارایه می کنند و عرضه به میزان کافی انجام می شود ضمن آنکه بانک ها نیز بخشی از نیاز ارزی هموطنان را تامین می کنند.

عقبگرد قیمت ها در بازار سکه
امروز در بازار سکه بهای انواع مسکوکات طلا و حتی طلای خام کاهش یافته بخ طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با 70 هزار تومان کاهش، چهار میلیون و 86 هزار تومان و هر نیم سکه با 90 هزار تومان عقبگرد، 2 میلیون و 94 هزار تومان عرضه می شود؛

همچنین ربع سکه با کاهش 30 هزار تومانی به یک میلیون و 93 هزار تومان رسیده است.

هر قطعه سکه گرمی نیز با 10 هزار تومان کاهش، 612 هزار تومان عرضه می شود.

در بازارهای جهانی هر اونس طلا 9 سنت کاهش داشته و بهای آن 1195 دلار و 86 سنت اعلام شده است؛ به تبع آن هر گرم طلای خام 18 عیار نیز با پنج هزار و 310 تومان کاهش، 349 هزار و 70 تومان به فروش می رود.

عرضه 2 میلیارد یورو ارز در نیما
براساس آخرین آمار بانک مرکزی، مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات و فروش ارز صادراتی در سامانه «نیما» در بازه زمانی 16 مرداد تا 17 شهریورماه به 2 میلیارد و 113 میلیون یورو رسید.

در این بازه زمانی، مجموع تامین ارز برای واردات یک میلیارد و 24 میلیون یورو و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات، یک میلیارد و 89 میلیون یورو بوده است.

23231

کد خبر 803028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =