ایسنا نوشت: در حالی که در ماه محرم قیمت محصولات مصرفی در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی با توجه به افزایش تقاضای آن‌ها بیشتر می‌شود و هر ساله با نوسانات قیمتی مواجه هستیم، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و رییس اتاق اصناف ایران اعلام کردند که "تنظیم بازار ماه محرم در این بخش وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است و به ما ارتباطی ندارد".

هر ساله ماه محرم مانند دیگر ایام از جمله ماه رمضان، صفر و اسفند و فروردین جزو ماه‌هایی به شمار می‌رود که بیشترین تقاضا برای خرید و مصرف محصولات کشاورزی و مواد غذایی به وجود می‌آید و همین تقاضای افزایش یافته سبب افزایش قیمت می‌شود که البته هر ساله وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به همراه دیگر دستگاه‌های متولی هر یک در راستای کنترل و تنظیم این بازار مسئولیتی بر عهده می‌گیرند.

اما به نظر می‌رسد امسال داستان طور دیگری رقم خورده و مسئولان با وجود پیگیری خبرنگار ایسنا حاضر به پاسخگویی نیستند و اعلام می‌کنند که تنظیم و کنترل بازار ماه محرم در این حوزه وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است.

یدالله صادقی - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران - در این باره گفت: تامین و تنظیم بازار در حوزه محصولات کشاورزی از جمله گوشت، مرغ و... بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نقش چندانی در این زمینه ندارد.

همچنین علی فاضلی - رییس اتاق اصناف ایران - در پاسخ به همین سوال اینگونه توضیح داد که اتاق اصناف ایران وظیفه‌ای در قبال تامین و تنظیم بازار اقلام و کالاهای اساسی برای ماه محرم یا ایام دیگر ندارد و این کار بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و در زمانی که دولت تصمیمی برای ارائه اقلام و کالاهای اساسی به صورت نرخ مصوب دولتی به تکایا و هیات‌ مذهبی ندارد، اتاق اصناف ایران بر چه چیزی نظارت کند؟

مواد غذایی

مهم‌ترین مساله بازار، گرانی است؛ نه گران‌فروشی

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به تصویب و ابلاغ نرخ‌های مصوب کالاهای اساسی از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، اتاق اصناف ایران در حوزه تنظیم بازار ماه محرم و نظارت بر آن چه وظیفه‌ای بر عهده دارد، گفت: نظارت بر عرضه و توزیع کالاهای اساسی در ماه محرم که با دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد و تولید شده و نرخ آن‌ها را سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مشخص کرده است، هیچ ارتباطی به اتاق اصناف ایران ندارد و این سازمان تنها وظایف همیشگی خود درخصوص نظارت بر توزیع مویرگی کالاهای مختلف در شبکه‌های خرد را بر عهده دارد.

رییس اتاق اصناف ایران درباره وضعیت بازار و مشکلاتی که سبب نوسانات قیمتی در آن شده است، گفت: مساله گرانی و به هم‌ریختگی در بازار عوامل مختلفی دارند که نوسانات قیمت ارز مهم‌ترین آن است، چراکه در ساختارهای مختلف اقتصادی چنین ثباتی در نرخ ارز وجود ندارد و سبب می‌شود تا مشکلات بسیاری در حوزه گرانی به وجود بیاید اما مساله گرانی با گران‌فروشی فرق می‌کند و گرچه نمی‌توان سودجویی عده‌ای اندک در بازار را به نام گرانفروشی قبول نکرد اما عمده مساله امروز بازار گرانی است، نه گران فروشی.


223225

کد خبر 803804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
    0 0
    بر عهده من