شرق نوشت: 21 خردادماه پرونده‌ای با موضوع کلاهبرداری از کلانتری 101 تجریش به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد که در آن مال‌باخته عنوان کرده بود قصد فروش یک گوشی تلفن‌ همراه به مبلغ چهار‌میلیون و 500‌ هزار تومان را داشته، اما جوانی حدودا 35 ساله در پوشش خریدار اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است.

مال‌باخته در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «قصد داشتم یک دستگاه تلفن‌ همراه را از طریق انتشار آگهی در سایت دیوار بفروشم. در همان روز اول نشر آگهی، مرد جوانی به نام سهیل سرلک با ظاهر متشخص و آراسته پس از هماهنگی تلفنی، در ساعات پایانی شب به در منزل من مراجعه کرد و با پیشنهاد قیمت مناسب برای خرید گوشی گفت وجه موردنظر به میزان چهار‌میلیون و 500‌ هزار تومان را از طریق نرم‌افزار موبایل‌بانک پرداخت خواهد کرد. او با اخذ شماره کارت عابربانک من و نمایش رسید انتقال وجه جعلی در صفحه نمایشگر تلفن‌همراهش وانمود کرد پول به حساب من واریز شده است، اما پیامک واریز وجه برای من نیامد. سهیل مدعی شد به علت تعطیلی بانک‌ها و ساعات پایانی شب بعضا انتقال وجه تا دو ساعت زمان می‌برد.

در ادامه همین مانور متقلبانه این شخص با اپراتور بانک تماس گرفت که مرد جوانی به‌عنوان اپراتور بانک ضمن تأیید کسر وجه از حساب این شخص اظهار کرد به‌علت قطعی سیستم‌ها ممکن است واریز وجه به حساب مقصد حداکثر با دو ساعت تأخیر انجام شود. در نهایت با توجه به ظاهر موجه خریدار به این شخص اعتماد کردم و گوشی تلفن‌ همراهم را در اختیار وی قرار دادم، اما به‌دلیل واریزنشدن پول در زمان مقرر، در اول وقت اداری به بانک مراجعه کردم و متوجه شدم سهیل کلاهبردار است».

در ادامه تحقیقات تعداد دیگری از مال‌باختگان شناسایی شدند که آنها نیز دقیقا به همین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری  قرار گرفتند.

کارآگاهان تیم مبارزه با جعل و کلاهبرداری پایگاه یکم پلیس آگاهی با انجام اقدامات ویژه پلیسی موفق به شناسایی محل فروش گوشی تلفن‌ همراه مال‌باخته در یک مغازه خریدوفروش گوشی تلفن‌ همراه شدند. با بررسی تصاویر به‌دست‌آمده از دوربین‌های مداربسته مغازه موبایل‌فروشی، تصویر فروشنده گوشی مشخص شد و به رؤیت مال‌باخته رسید که بلافاصله مورد شناسایی قرار گرفت.

کارآگاهان در ادامه اقدامات پلیسی، موفق به شناسایی هویت متهم به نام «بهرام» شدند و در نهایت با شناسایی محل تردد بهرام در حوالی میدان شوش، مأموران او را چند روز پیش دستگیر کردند.

«بهرام» در همان تحقیقات اولیه صراحتا به ده‌ها فقره کلاهبرداری با این شیوه و شگرد و با مشارکت فرد دیگری به نام مهدی اعتراف کرد و گفت در زمان تماس صوری با بانک مهدی پاسخ‌گوی تلفن بود و به‌عنوان اپراتور بانک حرف می‌زد. به‌این‌ترتیب مهدی نیز شناسایی و در میدان تجریش دستگیر شد و در تحقیقات پلیسی به‌عمل‌آمده به کلاهبرداری با مشارکت متهم اصلی پرونده اعتراف کرد.

رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر گفت: در بررسی سوابق متهمان مشخص شد متهم اصلی پرونده تحت تعقیب مراجع مختلف قضائی و انتظامی قرار دارد که ضمن هماهنگی با بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه یک تهران، متهمان برای شناسایی دیگر جرائم ارتکابی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ هستند و تحقیقات برای شناسایی جرائم متهمان و همچنین سایر شکات و مال‌باختگان احتمالی کماکان در دستور کار تیم مبارزه با جعل و کلاهبرداری پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.

17302

کد خبر 804934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =