یک کارشناس اقتصادی و عضو دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی معتقد است: «تلاش های اصلاحگرانه در ایران معمولا عمر کوتاهی داشته و در نتیجه آن، تنها گزارش های تحلیگران مدیریت دولتی روی هم انباشته شده است.»

فتح‌الله آقاسی‌زاده با حضور کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین عنوان کرد: «یکی از چالش های ما، همین ساختار اداری و کارکرد مدیریت ما است. ساختار اداری و مدیریتی در افزایش واگرایی بی تاثیر نیست.»

وی افزود: «متاسفانه فضای مدیریت در ایران نیز غبار آلود است. فرصت را مغتنم می شمارم و شما را ارجاع می دهم به کتابی به نام برنامه ریزی در ایران که سال ها پیش منتشر شده است. توصیه می کنم خوانندگان علاقمند به این بحث، آن را بخوانند.»

عضو دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: «این کتاب در آستانه تدوین برنامه سوم توسعه پیش از نقلاب نوشته شده است. گروه مشاورین هاروارد در سال های آخر دهه 1330 در ایران حضور یافتند تا رهنمودهایی برای برنامه ریزی به دولت وقت ایران بدهند.»

آقاسی‌زاده عنوان کرد: «این اقدام نیز ناشی از غرب زدگی نبوده است، بلکه ناشی از این بود که متخصصان اقتصادی در آن سال‌ها انگشت شمار بودند و دولت فکر می کرد با مشاوره هایی بیرونی بتواند سروسامانی به برنامه ریزی در ایران بدهد.»

وی متذکر شد: «تجارب گروه مشاوران هاروارد در ایران در این کتاب مکتوب شد و در سال 1377  هم منتشر شد. این گروه یافته‌های جالبی داشتند که هنوز برای ایران قابل بررسی است. در بخشی از این کتاب به موضوع مدیریت در ایران توجه شده است.»

آقاسی زاده


آقاسی زاده ادامه داد: «دقت کنید در آن سال ها تشکیلات اداری به تازگی در حال پا گرفتن بود. ما هنوز تشکیلات اداری مطولی نداشتیم. "مک لئود"، عضو ویژه عضو دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی یادآور شد: گروه مشاورین هاروارد، توصیف غم انگیزی از حکایت تحول اداری در ایران و مدیریت اداری در آن سال ها دارد. مک لئود می نویسد در ایران «اصلاح اداری» همچون «پیشرفت فنی» و «توسعه اقتصادی» اصطلاحی کلیشه ای است، به طور نامشخصی با مفاهیم «نوسازی» و «پیشرفت» ربط داده می شود.»

وی گفت: «ولت یا برخی سازمان های دولتی در مقاطع زمانی مشخص و معمولا به   هنگام رویارویی با مقتضیات سیاسی به این اصطلاحات کلیشه ای روی می آورند و می کوشند تا به آنها عینیت ببخشند

آقاسی زاده عنوان کرد: «تلا
ش های اصلاح‌گرانه در ایران معمولا عمر کوتاهی داشته و در نتیجه آن، تنها گزارش های تحلیگران مدیریت دولتی روی هم انباشته شده است. در موقع گرمی و شور و شوقِ این تلاشها، سازمان های جدید تشکیل می شود و روش‌های اداری جدید پا می گیرد. همه اینها به تدریج به فراموشی سپرده می شوند و معمولا وضعی مشابه گذشته از سر گرفته می شود

بیشتر بخوانید:
- از نیلی تا توکلی اقتصاد مقاومتی را قبول دارند

223223

کد خبر 805077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =