ایسنا نوشت: وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد که واشنگتن، روسیه را مسؤول استفاده احتمالی بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی در این کشور می‌داند.

به گزارش سایت الحره، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: ما باید زمانی که حمله شیمیایی رخ می‌دهد آن را تجزیه و تحلیل کنیم، ما نمی‌خواهیم این اتفاق رخ دهد اما ما با اطلاعات و تجزیه و تحقیقات جنایی این کار را انجام خواهیم داد. مسؤولان ما از اجرای این اصل اساسی کوتاه نخواهند آمد و جوهره سلاح‌های شیمیایی اساسا با سایر انواع سلاح‌ها متفاوت است.

پمپئو: روسیه مسئول سلاح‌های شیمایی در سوریه است/تحریم‌های کره‌شمالی ادامه دارد

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا گفت، کشورش هرگز استفاده از هر راهکاری را در صورت استفاده مجدد از سلاح شیمیایی در سوریه بعید نخواهد دانست.

پمپئو ادامه داد: واشنگتن در صورت استفاده از سلاح‌ شیمیایی "منبع رفتار منفی" را مسؤول خواهد دانست.

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مدعی شد که واشنگتن روسیه را مسؤول استفاده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از سلاح‌های شیمیایی در این کشور می‌داند.

پمپئو همچنین تصریح کرد: رئیس جمهوری آمریکا در تاکید این مسأله بسیار جدی است که سلاح‌های شیمیایی هرگز معیاری نخواهد بود که کشورها در رویکردشان در قبال کشورهای جهان از آن استفاده کنند.

آمریکا پیشتر تحریم‌هایی را علیه شرکت نظامی چینی به بهانه خرید تجهیزات نظامی از روسیه اعمال کرده بود. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این تحریم‌ها با هدف مجازات روسیه در واکنش به مداخله داخلی‌اش در روند انتخابات آمریکا و عملکرد غیرقابل قبولش در شرق اوکراین و دیگر فعالیت‌های بد این کشور اعمال شده است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نام ۳۳ تن از شخصیت‌ها و شرکت‌های روسی را در لیست سیاه درج و محدودیت‌هایی را برای آن‌ها را در انجام فعالیت‌های تجاری بین‌المللی اعمال کرد.

همچنین وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی تا زمانی که این کشور خلع سلاح هسته‌ای را کامل نسازد، کاهش نخواهند یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این صحبت‌های وزیر امور خارجه آمریکا بعد از آن مطرح شد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در دیدار مجدد با رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی پیشنهاد داد که در ازای امتیازاتی از سوی آمریکا مکان اصلی سایت هسته‌ای اصلی خود را تعطیل کند.

با این حال مقام‌های دولت آمریکا هنوز پیامی دال بر آمادگی‌شان برای ارائه امتیازات خاص به پیونگ یانگ نفرستاده‌اند.

پمپئو در صحبت‌هایش در مصاحبه با فاکس نیوز به اینکه آمریکا اعلام پایان جنگ دهه ۱۹۵۰ کره را مدنظر دارد اشاره‌ای نکرد. این مساله یکی از مطالبات کره شمالی به نشانه کاهش خصومت‌ها از جانب آمریکا بوده است.

پمپئو به فاکس نیوز گفت: هرکسی ایده خود را از اینکه یک امتیاز چه چیزی می‌تواند باشد، دارد. برخی گمان می‌کنند اینکه دونالد ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون به سنگاپور رفت یک امتیاز دادن است. من اینطور فکر نکرده‌ام و رئیس‌جمهور نیز چنین فکری نمی‌کند.

او اظهار داشت: چیزی که ما صراحتا گفته‌ایم این است که تحریم‌های اقتصادی به عنوان نیرو محرکه دستیابی به نتیجه‌ای که به دنبالش هستیم کاهش نخواهد یافت و شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌هایش را تا زمانی که ما به خلع سلاح هسته‌ای نهایی دست پیدا کرده باشیم کاهش نخواهد داد.

پمپئو همچنین از همتای خود از کره شمالی دعوت کرد تا نشستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل طی هفته جاری داشته باشند.

ترامپ که اخیرا تمایلش را برای دومین نشست با رهبر کره شمالی اعلام کرده، همچنین دیداری با مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی خواهد داشت تا در جریان تحولات مربوط به سفر اخیرش به پیونگ یانگ قرار بگیرد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل به شبکه سی‌بی‌اس گفت: ترامپ به تدابیر نصفه و نیمه علاقه‌ای ندارد و می‌خواهد کره شمالی به بازرسان اجازه ورود به همه سایت‌هایش را به منظور بررسی روند خلع سلاح هسته‌ای بدهد.

52311

کد خبر 806942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =