شرق در یادداشتی به قلم مصطفی هاشمی‌طبا نوشت: امروز مخالفان دولت به مسئله عدم پیش‌بینی دولت در مقابله با تهدیدهای اجرا‌شده توسط ترامپ اشکال وارد می‌کنند و دولت را به بی‌تدبیری در مقابله با تهاجم سیاسی اقتصادی ترامپ متهم می‌کنند.

بايد به منتقدان يادآور شد دولت حسب قانون بودجه مصوب مجلس حدود 340 هزار ميليارد تومان بايد پرداخت داشته باشد؛ والا از پرداخت حقوق کارکنان، يارانه، مستمري بازنشستگان و ساير هزينه‌هاي جاري درمي‌ماند.

از‌يک‌سو اين‌ بار بزرگ بر دوش دولت است و دولت ناچار است آن را از محل فروش ارز، سکه، واردات، گمرکات، ارزش افزوده و ماليات بر درآمد و فروش اموال ثابت کسب کند. اين بار بر دولت سنگيني مي‌کند، به‌علاوه اینکه همگي از ارتقای سطح معيشت کارمندان و مردم سخن مي‌گويند و از دولت توقع دارند زندگي مردم را بهتر بسازد.

از سويي دولت هم‌چنان يارانه سوخت، برق، آب مي‌دهد و درآمدهايش قابل حصول نيست.

همين عيب‌جويان که از‌يک‌سو فرياد بهترشدن وضع مردم، ارزاني، افزايش حقوق کارگران، افزايش حقوق کارکنان، افزايش يارانه پرداختي مردم را مي‌دهند، با برجام و ادامه آن با اروپاييان مخالف‌اند و معتقد به سياستی راديکال در خارج کشور هستند. به اين مسئله توجه نمي‌کنند که با خروج آمريکا از برجام و مرحله اول تحريم‌ها، خريد نفت کره‌جنوبي و فرانسه از ايران به صفر رسيده و روسيه نيز با کمال گشاده‌دستي قول جبران کمبود نفت ايران در بازارها را به آمريکا داده است.

بايد به آنها گفت ايران به رئيس‌جمهور نظامي نيازي ندارد اما به يک هم‌صدایي بين ارگان‌هاي مختلف و سپردن کار به کاردانان و حمايت از آنها نياز دارد؛ نه آنکه اگر فردي چون وزير خارجه در مقابل بيگانگان سينه سپر کند و با تمام وجود پيش برود، آنگاه پشت او را خالي کنيم و در رسانه‌ها از او موجودي منفعل بسازيم.

هرچند تاريخ خود حکم مي‌کند و امروز هم درباره کساني که گاه به خيانت متهم شده‌‌اند، قضاوت خود را دارد اما گاه بسيار دير مي‌شود. هم‌صدايي در حکومت و تشريح واقعيت براي مردم و ارائه راه‌حل مشخص و اميدوارکردن مردم به انجام آن يک ضرورت است؛ در اين‌صورت است که نهال اميد در دل مردم براي خود و فرزندان و نوادگان آنها بارور مي‌شود. براي همه مشکلات اعم از داخلي و زيست‌محيطي يا خارجي بايد برنامه ويژه طراحي شود. افراد ظالم و گردنکشان تاريخ نتوانسته‌‌اند تمدن‌ها را نابود کنند و حتي جذب تمدن‌ها شده‌‌اند اما زيروروهاي تغييرات طبيعي در بسياري موارد علاوه بر خسارات، تمدن‌ها را هم نابود کرده‌اند. امثال ترامپ و حتي بسيار بدتر از او در تاريخ بسيار بوده‌‌اند اما فقط توانسته‌‌اند لطمه‌هاي موردي به مردم بزنند و سرو تمدن با خم‌شدن مجددا راست‌قامت شده است اما اگر ريشه سرو خشکيده شود، ديگر سر بلند نخواهد کرد.

23302

کد خبر 807745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =