استفاده از داروهای ضدسرطان برای مبارزه با سکته قلبی و مغزی

طبق تحقیق جدید محققان مدرسه پزشکی سن‌دیه‌گو دانشگاه کالیفرنیا برخی از داروهای ضد سرطان می‌تواند در درمان التهاب‌های عروقی مورداستفاده قرار گیرد.

 

به گزارش خبرآنلاین، التهاب عروق عامل مهمی در ابتلا به تصلب شرایین و ایجاد پلاک در داخل شریان است که می‌تواند منجر به حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ شود.{لینک}

محققان به بینش جدیدی درباره گیرنده جفت‌شونده با پروتئین جی/ GPCRs دست‌یافته‌اند. این گیرنده درون سلول از طریق سیستم دفع ضایعات التهاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند راه جدیدی را برای کاهش التهاب باز کند.

طبق یافته‌های این محققان که در «سل ریپورتس» منتشرشده{لینک}، این گیرنده در غشای تمام سلول‌ها جاسازی‌شده و به محیط خارجی خود پاسخ سلولی می‌دهند و وقتی یک ماده مغذی یا مولکول دیگر به آن‌ها متصل شود، تغییر می‌کنند. GPCRها در حفظ بسیاری از عملکردهای بیولوژیک مانند بویایی، بینایی، چشایی، پاسخ‌های آلرژیک، فشارخون و ضربان قلب نقش مهمی بازی می‌کنند. خراب شدن GPCRها نیز به رشد برخی بیماری‌ها کمک می‌کند. البته بسیاری از عملکردهای GPCR هنوز مشخص نیست.

GPCRها آنزیم E3 ligase را فعال می‌کنند که باعث تحت تأثیر قرارگرفتن پروتئین التهابی p38 می‌شود. این مکانیسم با عملکرد پروتئین موسوم به ubiquitination متفاوت است که به گفته «خوان ترجو» طبق این تحقیق، مشخص شد GPCRها از یوبیکویتین تأثیر گرفته و آنزیم E3 در التهاب عروقی نقش دارد.

نکته مهم اینجاست که برخی داروهای ضد سرطان در مهار E3 نقش اساسی بازی می‌کنند و اگر این داروها برای رفع التهاب استفاده شود، می‌تواند مانع از بروز سکته در انسان شود.

البته این بینش جدید هنوز به‌طور کامل تحت بررسی قرار نگرفته است و نیاز به تحقیق بیشتر و ساخت داروی مناسب و مستقل دارد.

 استفاده از داروهای ضدسرطان برای مبارزه با سکته قلبی و مغزی

5656

 

کد خبر 808472

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =