۰ نفر
۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۵

یک کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر این که جریان فلسطین در حال مقاومت است، اظهار کرد: به نظر می‌رسد مساله فلسطین طی سال آینده میلادی مورد توجه آمریکایی‌ها باشد و آن‌ها به دنبال تغییر تاکتیک و آرایش برای حضور در خاورمیانه هستند.

حسن لاسجردی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرحی مربوط به فلسطین که گفته شده کاخ سفید در حال تدوین آن است و طی چند ماه آینده ارائه می‌دهد، ‌گفت: به طور کلی جمهوری خواهان با رژیم صهیونیستی خیلی راحت هستند و به طور صریح از اسرائیل حمایت می‌کنند و از این  جهت تلاش می‌کنند تا معامله قرن را با اقناع و همراه کردن کشورها و وعده و وعید اجرایی کنند.

وی همچنین بیان کرد:‌ به نظر می‌رسد مساله فلسطین طی سال آینده میلادی مورد توجه بیش‌تری قرار گیرد و آمریکایی‌ها در حال تغییر تاکتیک، فضا و آرایش برای حضور در خاورمیانه هستند.

حسن لاسجردی

این کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین  درباره اظهارات اخیر نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد مساله فلسطین گفت: مناقشه رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها هر روز با اتفاقات تازه‌ای مواجه می‌شود و طرفین در تلاش هستند تا اقداماتی در جهت  دستیابی به خواسته‌های خود انجام دهند، لذا هر بار که مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل جلسه می‌دهد نتانیاهو با توجه به دیدگاه لیکودی خود تلاش می‌کند تا موضوع شهرک‌سازی، سرکوب، ترورو یا انتقال سفارت به قدس و یهودی سازی قدس را مطرح کرده و پی‌گیری کند.

وی افزود: از سوی دیگر فلسطینی ها با مبارزه و به چالش کشاندن سیاست‌های رژیم صهیونیستی و مباحث مربوط به حق حاکمیت، تشکیل کشور مستقل فلسطین و همچنین موضوعات حقوق بشری تلاش می‌کنند تا به خواسته‌های خود برسند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین اظهار کرد: مساله تغییر و تحولات از نگاه حماس و فتح در رابطه با کرانه باختری و به ویژه بحث غزه یکی از موانع بوده ، از این  جهت که جریان فتح به دنبال این بود که کرانه باختری و غزه را یکسره کند اما با توجه به نگاه حماس یکی کردن این دو بخش امکان پذیر نیست و غزه هم با توجه به این‌که محل خیزش مقاومت بوده نمی‌تواند تحت کنترل تشکیلات خودگران باشد.

لاسجردی با بیان این که تغییرات نشان می‌دهد اتفاقاتی در جریان فلسطین در حال شکل‌گیری است، ابراز کرد: جریان فتح تلاش می‌کند تغییر کادر داشته باشد و در نتیجه برخی اتفاقات در فلسطین در حال پی‌گیری است اگر چه موضوع یهودی‌سازی قدس برای فلسطینی ها بسیار مهم است، در واقع به نظر می‌رسد جریان فلسطینی، در حال مقاومت است و با ایستادگی و مخالفت با سیاست‌های رژیم صهیونیستی زندگی خود را به پیش می‌برد، همچنین تظاهرات بازگشت در هر جمعه برگزار می‌شود.

وی در پایان گفت: از سوی دیگر رژیم صهیونیستی با مسائلی مانند اقتصادی و تقویت نیروهای مقاومت مواجه هستند و مخالفت‌های زیادی با یهودی سازی قدس شده  و به نظر می‌رسد در بحث نگاه فلسطینی- اسرائیلی یکسری اقدامات و اتفاقات به صورت روتین در حال تکرار است.

52310

کد خبر 808695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =