حوزه نیوز نوشت: رحیم‌پورازغدی گفت: نشست فیضیه قم در مردادماه 97، یک نقطه عطف دیگر با حضور هزاران طلبه در دفاع از عدالت اقتصادی و مبارزه با فساد بود و ان‌شاءالله آثار خود را در آینده خواهد داشت. فیضیه از خرداد 42 تا امروز، نماد انقلاب اسلامی و خط امام خمینی است. این نهضت که نهضت تقویت حوزه و مرجعیت است، ادامه خواهد یافت.

حسن‌ رحیم پورازغدی در پنجمين نشست بصيرتي سياسي «اولي الابصار» با موضوع «روحانيت و انقلاب اسلامي در موقعيت كنوني» در جمع مدیران و معاونان مدارس علمیه مشهد به نقش حوزه های علمیه در عرصه نظام‌سازی اشاره کرد و گفت: در دوران دفاع مقدس دو نوع طلبه داشتیم؛ عده‌ای كه اهل جبهه نبوده و صرفاً به زندگي خود مشغول بودند و آنان كه در صحنه جنگ حضور داشتند و در واقع هم اهل علم و هم اهل عمل بودند.

وی به تفاوت افراد در زمینه بصیرت و آگاهی در هر دوره زمانی اشاره و خاطر نشان کرد: تاریخ ایران می‌تواند به اعدام، تبعید، شکنجه و زندانی شدن حوزویانی که قبل از انقلاب و سپس در جبهه‌هاي دفاع مقدس برای اقامه قسط و عدل جنگیدند، شهادت دهد. عده‌ای جان خود را فدا مي‌كردند، در حالی که گروهي هم نه در مبارزات انقلاب و نه در هيچ عملياتي در جبهه‌ها حاضر نشدند و الآن مدّعي هستند.

حسن‌ رحیم پورازغدی

رحیم پور ازغدی به خطر نفوذ در حوزه که امام خمینی(ره) بارها نسبت به حوزه‌های علمیه هشدار دادند، اشاره کرد و افزود: امروز خطری که حوزه های علمیه را تهدید می کند، ضعف استدلالي متوليان فقه و نظام‌سازي است كه باعث تن دادن به حاكميت مؤلفه‌هاي سكولاريزم در قالب حكومت ديني مي‌شود. در واقع، وقتي دروس خارج فقه از صحنه نهادهاي عرصه عمومي غائب باشند و در مسائل تكراري فقه عبادي و فردي محدود شوند اين عملاً به معناي همدستي ناآگاهانه با سكولاريزم است.

رحیم پورازغدی افزود: امروز جای ده‌ها کرسی درس خارج فقه در موضوعاتی همچون تعلیم و تربیت، احکام جديد قضا، فقه رسانه، فقه فضای مجازی، فقه بانکداری، فقه روابط بین الملل، فقه شهرسازی، معماری، سینما و... خالی است و اين خلاء با نظامات غربي در حال پُر شدن است.

رحیم پور ازغدی گفت: متاسفانه بخشي از اتفاقاتی که در عرصه اقتصادی مانند موسسات مالی اعتباری، کلاهبرداری‌ها و فساد مالی روی داد، به لحاظ عملي، محصول ناكارآمدي دولت و به لحاظ نظري، حاصل کم توجهی به فقه حکومتی بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خطاب به حاضران گفت: یک جریان به مبانی مرجعیت در حوزه‌های علمیه حمله می‌کند و مدل خشن آن در دوران رضاخانی اتفاق افتاد که حوزه‌های علمیه را تعطیل مي‌کرد و مدل نرم آن، جریان روشنفکری غربگرا بوده است كه با اصل حوزه، مشکل دارد و می‌خواهد مرجعیت، فقیه و آخوند نباشند.

وی افزود: نشست فيضيه قم در مردادماه 97، يك نقطه عطف ديگر با حضور هزاران طلبه در دفاع از عدالت اقتصادي و مبارزه با فساد بود و ان‌شاءالله آثار خود را در آينده خواهد داشت. فيضيه از خرداد 42 تا امروز، نماد انقلاب اسلامي و خط امام خميني است. اين نهضت كه نهضت تقويت حوزه و مرجعيت است، ادامه خواهد يافت.

رحیم پورازغدی در پایان گفت: لُبّ پيام فيضيه، ضرورت اجراء وصيتنامه امام خميني در باب اصلاح و تكامل حوزه‌ها جهت حفظ و اصلاح نهادهاي جمهوري اسلامي و مبارزه با سكولاريزم در حاكميت بود. حوزه مشهد و قم، جلوداران اين نهضت خواهند بود.

23216

کد خبر 808801

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =