سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام قاسمی در واکنش به اظهارات دبیرکل ناتو در کنفرانسی مطبوعاتی در آستانه برگزاری اجلاس وزرای دفاع پیمان آتلانتیک شمالی گفت: جمهوری اسلامی ایران که خود بزرگترین قربانی پدیده شوم تروریسم است، به رغم ائتلاف های تبليغاتی -نمایشی علیه جریانات تروریستی ساخته پرداخته برخی كشور های خاص و شركای آنان موثرترین نقش را در پایان بخشیدن به حاکمیت گروههای تروریستی از جمله داعش در منطقه ایفا نموده است. بر خلاف اظهارات دبیر کل، نقش سازنده ایران در ایجاد ثبات در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه مورد اذعان بخش اعظم جامعه بین المللی است و اگر مبارزه بی دريغ ایران با اين گروههای افراطی تروريستی شناخته شده نبود امروز بسياری از كشورها و شهرهای اروپايی از امنيت لازم برخوردار نبودند. بی شک بايد بسياری از كشورهای اروپايی از اين مبارزه مقدس ايران در سركوب و مهار تروريست ها در اين منطقه سپاسگزار باشند، نه آنكه در پاسخ به اين سياست های سازنده و موثر در تامين امنيت خود مورد سوال و ايهام و ابهام بی مورد قرار گيرد.

واکنش ایران به گزافه‌گویی دبیر کل ناتو

قاسمی افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گفتگو و همکاری نزدیک با همسایگان خود بوده و ضمن اعتقاد به تامین و حفظ امنیت خاورمیانه توسط کشورهای همین منطقه، هرگونه حضور و مداخله قدرت ها و نهادهای نظامی- امنیتی خارجی به بهانه تامین امنیت در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را رد می کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با رد ادعای دبیرکل ناتو در خصوص برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران ماهیت دفاعی و بازدارندگی داشته و ایران نیز همچون تمام کشورهای مستقل جهان حق برخورداری از برنامه های متعارف نظامی - دفاعی برای دفاع از خود را داراست و قطعا اینگونه ابراز نگرانی های بی مورد تاثیری بر سیاست جمهوری اسلامی ایران در حفظ، توسعه و تقویت توان و برنامه دفاعی موشکی نخواهد داشت. ما هرگز ديگر در پس اين همه تجربه و آن جنگ ويرانگر تحميلی صدام حسينِ مورد حمايت غرب و شرق اجازه نخواهيم داد ديگران ما را از دارا بودن ابتدايی ترين سلاح های دفاعی لازم محروم سازند.

قاسمی در پایان با اشاره به مهر تایید چندین باره آژانس بین المللی انرژی اتمی و قاطبه جامعه بین المللی بر پایبندی کشورمان به برجام، تاکید کرد: دبیرکل ناتو بیش و پیش از هر چیز باید نگران عدم پایبندی و خروج غير قانونی و يک جانبه یک عضو خود از برجام و سياست های يک جانبه گرايانه و خطرناک آمریکا باشد و عدم پایبندی این عضو خود به تعهدات بین المللی را مورد سئوال قرار دهد.

49311

کد خبر 809580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =