ایران نوشت: تهران به سیزدهمین شهردار تهران پس از انقلاب روی خوش نشان نداد. دیوان محاسبات کشور بالاخره به کمک گمانه‌زنی‌ها آمد و با نامه‌ای که به وزارت کشور ارسال کرد، رفتن افشانی 59 ساله از «بهشت تهران» را تقریباً قطعی کرد.

شورایی‌ها البته در این چند هفته همه تلاش خود را کردند تا او را درزمین شهرداری تهران پاگیر کنند، اما زور مصوبه «بهارستان‌نشین‌ها» با وجود همه‌ بند و تبصره‌ها، بر رایزنی «بهشت‌نشین‌ها» چربید و در نهایت «یک نامه»، دوباره تهران 9 میلیونی را وارد برزخ بلاتکلیفی کرد!

«عادل آذر»، رئیس دیوان محاسبات دو شب گذشته گفته بود که دیوان، بازنشستگی‌ افشانی را به صورت کتبی به وزارت کشوراعلام کرده است.» با این همه شورایی‌ها همچنان اصرار دارند تا زمانی که نامه وزارت کشور به دست شان نرسیده، افشانی را به‌عنوان شهردار کلانشهر تهران معرفی کنند. آنها معتقدند که باید تا پنجشنبه همین هفته صبر کرد تا با اعلام نظر نهایی وزیر کشور، تکلیف شهردار تهران مشخص شود!
پارلمان‌نشین‌های پایتخت تاکنون جز با استناد به «این بند قانونی» و «آن ادله حقوقی»، حرف دیگری از جایگزین افشانی به میان نیاورده‌اند، آنها در واقع با انداختن توپ به زمین «وزارت کشور» و از آنجا که شاید از رابطه حسنه میان «افشانی» و «رحمانی فضلی» خبر داشتند، درصدد بودند تا «شهردار فعلی تهران» را لااقل تا پایان دوره پنجم شورا در «بهشت» نگه دارند، اما از آنجاکه از همان وقت که نام افشانی به‌عنوان شهردار تهران به میان آمد تا وقتی که او رسماً اداره شهر تهران را بر عهده گرفت، پشت پرده‌ها از رفتن او حکایت داشت، سرانجام شایعه‌ها که دراین چند ماه خوابیده بود، دوباره جان گرفت و نام چهاردهمین شهردار تهران هم به میان آمد.
همچون دو دوره گذشته، بازهم این نام «محسن هاشمی» است که به‌عنوان گزینه احتمالی شهرداری تهران می‌درخشد، خبرها البته رسمی و قطعی نیست، اما ظاهراً قرار است که این بار بعد از 3 بار چانه زنی بی‌حاصل و رایزنی‌های حزبی و سیاسی، بالاخره کسی که تاکنون پررنگ‌ترین گزینه محتمل مدیریت شهری بوده، شهردار تهران شود. «محسن هاشمی» از شورا برود، یک اصولگرا که احتمالاً «مهدی چمران» خواهد بود، وارد شورا می‌شود. با این توصیف باید دید که شورایی‌ها برای آینده تهران چه تصمیمی خواهند گرفت، در شرایطی که به نظر می‌رسد کوچک ترین فکری هم درباره جایگزین افشانی نکرده‌اند!
اگرچه از «علی اصغر مونسان» رئیس سازمان میراث فرهنگی، «پیروز حناچی معاون شهرسازی شهردار و عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی نیز به‌عنوان گزینه‌های مطرح به طور غیر رسمی نام برده می‌شود!
از اولین روز شهریور ماه سال گذشته که محمد علی نجفی با 21 رأی قاطع به «بهشت» وارد شد تا 23 اردیبهشت ماه امسال که افشانی با 19 رأی، سکان عمارت بی‌رنگ و لعاب شهرداری تهران را به‌دست گرفت، تقریباً 14 ماه می‌گذرد، تهران بجز روزهایی که درگیر انتصابات جدید و آمد و رفت‌ها بوده، 2 شهردار را از سرگذرانده است.اولی 67 ساله و دومی 59 ساله. یکی با بهانه بیماری از بهشت رانده شده و دیگری قانون بازنشستگی، درهای شهرداری تهران را به رویش خواهد بست.
در هر دو دوره، اما این تهران است که با تغییر و تحولات خارج از برنامه و بی‌ثباتی‌های پی در پی، جانش را فدای تصمیم‌گیری‌های بی‌قاعده می‌کند. کلانشهر تهران حالا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند از آلودگی هوا گرفته تا ترافیک سرسام‌آور، آسیب‌های اجتماعی و البته حاشیه نشینی پیش‌بینی نشده! و البته بازهم این «قانون» است که حرف آخر را می‌زند. افشانی قول داده که به «قانون» عمل کند، بگوید «بمان» می‌ماند و اگر نه! رفتنش حتمی است!

 


23231

 

کد خبر 810890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =