باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: شبکه الجزیره اعلام کرد در پی مفقود شدن خبرنگار مخالف عربستانی، احتمالا کنگره آمریکا تدابیری تنبیهی علیه سعودی‌ها اتخاذ کند.کنگره آمریکا می‌تواند تحریم‌هایی را علیه عربستان سعودی در پی ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی، پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در استانبول، اعمال کند.

 شبکه الجزیره گزارش داد: فادی منصور، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره، در واشنگتن گفت: با گذشت یک هفته از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی، در کنسولگری این کشور در استانبول، نخستین موضع‌گیری رسمی از سوی دولت آمریکا اتخاذ و از زبان دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، بیان شد. ترامپ از این ماجرا ابراز نگرانی کرد. پیش از ترامپ، اعضای کنگره به ویژه جمهوری‌خواهان در این باره موضع‌گیری کردند که موضع‌گیری آن‌ها فراتر از ابراز نگرانی بود و از پیامد‌های این مسئله بر روابط دوجانبه آمریکا و عربستان سخن گفتند.

او افزود: سناتور مشهور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام هشدار داد اگر ثابت شود عربستان در این باره مرتکب اشتباهاتی شده است، تاثیر ویرانگری بر روابط واشنگتن و ریاض خواهد داشت. گراهام همچنین تاکید کرد باید تاوان سنگین اقتصادی و نیز از جنبه‌های دیگر پرداخت شود که اشاره‌ای به آمادگی کنگره برای اتخاذ تدابیر تنبیهی علیه عربستان است.

دباغ‌خانه ترامپ شعبه عربستان

بروس واین، معاون وزیر اسبق دادگستری آمریکا، به الجزیره گفت: «به اعتقاد من، کنگره به عنوان مثال می‌تواند فروش هر نوع سلاح به عربستان را ممنوع کند. کنگره همچنین می‌تواند مانع صادرات از آمریکا به عربستان شود. کنگره همچنین می‌تواند مانع تعامل عربستان با نظام مالی آمریکا شود که عربستان را فلج خواهد کرد.»

خبرنگار شبکه الجزیره در ادامه گفت: روزنامه واشنگتن اگزمینر تاکید کرد در صورتی که خبر کشته شدن خاشقجی تایید شود، نقطه تحولی در روابط آمریکا و عربستان خواهد بود و ریاض حمایت کنگره را تا ابد از دست خواهد داد. واشنگتن پست هم که از جمله نویسندگان آن بود، در سرمقاله خود تاکید کرد کشته شدن احتمالی خاشقجی، جنایت هولناک و بی‌سابقه‌ای در تاریخ معاصر خواهد بود. مسئله ناپدید شدن خاشقجی، دولت ترامپ را که برای برقراری روابط ویژه با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تلاش می‌کند، در تنگنا قرار داده است.

در ادامه گزارش الجزیره آمده است: با گذشت زمان توجه رسانه‌های ترکیه و جهان به ماجرای خاشقجی بیشتر می‌شود. این مسئله در افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در تجمع در برابر کنسولگری عربستان و نیز افزایش تعداد دوربین‌های خبرنگاران، آشکار است. دولت ترکیه بر مخفی نگه داشتن روند تحقیقات درباه قتل خاشقجی اصرار دارند.

2323

کد خبر 811089

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
    3 0
    فک کنم هر چی اسلحه و هواپیما خریده ازش بردارن