باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: هواپیما‌هایی که در زمان ناپدید شدن خاشقجی وارد استانبول شده‌اند، متعلق به شرکت هواپیمایی تحت کنترل ولیعهد سعودی هستند.

 پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: منابع آگاه بر این باورند که هواپیمای «گلف‌استریم» که به گفته مقامات ترکیه در عملیات بازداشت و قتل احتمالی «جمال قاشقچی» خبرنگار و منتقد عربستان سعودی، در استانبول استفاده شده است متعلق به شرکتی است که تحت کنترل «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، است.

در این مطلب آمده است: هواپیمای مذکور متعلق به شرکت «Sky Prime Aviation Services» است که سال گذشته در جریان برنامه طرح مبارزه با فساد که محمد بن سلمان آن را آغاز کرد از سوی دولت عربستان توقیف شد. به گفته برخی منابع، در حال حاضر محمد بن سلمان این شرکت را تحت کنترل دارد. معاون شرکت «Sky Prime» عصر چهارشنبه در گفتگویی تلفنی از اظهارنظر در این باره امتناع کرد.

هواپیما‌های مشکوکی که با ناپدید شدن خاشقجی وارد استانبول شدند

روزنامه «وال استریت ژورنال» اطلاعات ردیابی پرواز‌ها را بررسی کرده است. این اطلاعات شامل شماره هواپیما‌هایی می‌شوند که در روز ناپدید شدن خاشقچی در استانبول فرود آمده اند. به گفته مقامات، یک هواپیمای «Sky Prime» با شماره «HZSK۲» که حامل ۹ نیروی عربستان بوده در ساعات اولیه روز دوم اکتبر در استانبول به زمین نشسته است. ۶ عضو دیگر این گروه پانزده نفره (که احتمالا در قضیه ناپدید شدن خاشقجی دست داشته است) با پرواز‌های تجاری وارد استانبول شده اند. یک هواپیمای دیگر گلف‌استریم متعلق به شرکت «Sky Prime» نیز در دوم اکتبر در استانبول به زمین نشسته که اطلاعاتی درباره مسافران آن در دست نیست.

به گفته مقامات ترکیه، این دو هواپیما در همان روز استانبول را ترک کردند و گروه مذکور را بجز یک نفر که با پرواز تجاری بازگشت، از این شهر خارج کردند. این هواپیما‌ها در روز سوم اکتبر پس از دوبار توقف در دبی و مصر به ریاض رسیدند. ملک سلمان به طور عمومی درباره توافق با صاحبان چند کسب و کار برای کنترل دارایی هایشان صحبت کرده است، اما تاکنون به طور ویژه به شرکت هواپیمایی مذکور اشاره‌ای نکرده است.

مقامات ترکیه از اظهارنظر عمومی درباره این پرونده امتناع کرده اند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، هم اعلام کرد تا زمان انتشار نتایج تحقیقات پلیس جنایی از اعلام رسمی نام مظنونینی که مسبب ناپدید شدن خاشقچی هستند، خودداری می‌کند. اما مقامات ترکیه در پشت صحنه پرونده‌ای از آنچه دخالت عربستان سعودی در ترور می‌نامند، تشکیل داده‌اند. مقامات ترکیه اعلام کرده اند احتمال ربوده شدن زنده خاشقچی را رد نمی‌کنند، اما تحقیقاتشان نشان می‌دهد او در کنسولگری کشته و تکه تکه شده است. یک مقام ترک اعلام کرد مقامات روز چهارشنبه نام، عکس و ویدئویی از مردان سعودی در استانبول در اختیار رسانه‌های محلی قرار دادند که این خود دیدگاه آن‌ها درباره آنچه اتفاق افتاده را نشان می‌دهد.

مقامات ترکیه همچنین در روز چهارشنبه نام و عکس ۱۵ مردی که گفته می‌شود در قتل احتمالی خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول دخالت داشته اند و چند ساعت بعد به عربستان بازگشته اند را منتشر کردند. این عکس‌ها شامل تصاویر یک متخصص کالبدشکافی و مردی که در سال ۲۰۱۷ یونیفورم گارد سلطنتی سعودی را بر تن داشته، می‌شوند.

مقامات سعودی دخالت در قتل احتمالی خاشقچی را تکذیب کرده اند و می‌گویند به تحقیقات ترکیه برای پیدا کردن او کمک می‌کنند. مقامات به سوالات وال استریت ژورنال در این باره پاسخی ندادند. خاشقچی که در تبعید خود-خواسته در آمریکا به سر می‌برد در زمان ناپدید شدنش برای دریافت اسنادی برای ازدواج با نامزد ترکش در استانبول بود. ناپدید شدن او باعث شده ترکیه و عربستان (دو رقیب در منطقه) که از همپیمانان آمریکا هستند، دچار بحران شوند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، نیز اعلام کرد درباره آنچه برای خاشقچی اتفاق افتاده است با مقامات سعودی گفتگو کرده است. چند تن از مقامات کاخ سفید نیز در این باره با محمد بن سلمان گفتگوی تلفنی داشته اند.

2323

کد خبر 811405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =