۲ نفر
۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۳
قیمت واقعی بنزین چقدر است؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: وقتی قبول داریم که فعلا کشور در شرایط جنگ اقتصادی است باید پذیرفت این شرایط الزامات خود را دارد که مجموعه ساز و کارهای کشور، مجموعه امکانات و ظرفیت ها چه در حاکمیت و چه در بین مردم باید به سمت دفاع محکم از عزت ملی در راستای دفع توطئه دشمن باید حرکت کند.

سیدعلی ادیانی با بیان این مطلب در گفت‌و گو با خبرآنلاین اظهار کرد: مردم در این سال ها نشان داده اند که به پای نظام می ایستند و در چهارچوب باورهای ملی خود دشمن را ناامید می کنند. 

بنزین

وی تاکید کرد: اکنون به لحاظ فقر منابع مالی  در برخی موارد نیاز داریم تا دولت و سیاست ها به سمتی برود که بتواند منابع مالی را جذب کرده و از آن سو مانع ریخت و پاش ها و هزینه های اضافه شود. 

وی بیان کرد: اینکه آیا مردم تحمل و ظرفیت افزایش قیمت بنزین و سایر حامل انرژی را دارند یا خیر باید گفت؛‌ چنین موردی در دستور کار مجلس و حتی دولت نیست به عنوان یک پیش فرض این مساله مطرح می شود. یک فرض این است که آیا باید قیمت بنزین و حامل های انرژي تجدید نظر کنیم یا خیر؟ 

ادیانی تصریح کرد:‌زمان فعلی متناسب با زمان جنگ اقتصادی نیست، دولت متاسفانه در لایحه بودجه پیشنهاد حذف کارت هوشمند سوخت را داد و مجلس به آن رأی داد و دوباره فوریتی تصویب کرد مبنی بر اینکه کارت هوشمند سوخت باقی بماند؛ آن مقطع زمانی بنده به عنوان نایب رییس کمیسیون انرژی اعلام کردم کار دولت مبنی بر حذف کارت هوشمند سوخت اشتباه است. یعنی در اصل این کار با محاسبات اقتصادی و انرژی کشور قابل انطباق نبود. 

 نماینده قائمشهر و سوادکوه گفت: خوشبختانه اکنون بعضی از دولتمردان و مسوولان اعلام کرده اند که موافق برگشت  کارت هوشمند سوخت هستند که کاری عقلایی است زیرا روزانه تا ۱۵میلیون لیتر قاچاق سوخت و بنزین داریم که از جیب مردم و بیت المال در اصل هدر می رود. 

ادیانی درباره چگونگی قاچاق این حجم عظیم از بنزین توضیح داد:‌ خلاء قانونی وجود ندارد در اصل شاهد خلاء در سیاست ها و اجرا هستیم  برای نمونه باید توجه داشت که حذف کارت هوشمند سوخت کاری اشتباه بود نتیجه این کار در شرایط فعلی قابل مشاهده است و دود آن اکنون به چشم مسوولان فرو می رود. 

وی افزود: باید مدیریت هوشمندانه نسبت به سوخت کشور به ویژه بنزین و گازوییل اعمال شود. 

ادیانی در پاسخ به این سووال که آیا دولت می تواند با بازگرداندن کارت سوخت در ممانعت از قاچاق سوخت موفق شود، گفت: قطعا می تواند زیرا زیرساخت های این کار آماده است اکنون دریافت گازوییل با کارت سوخت رانندگان انجام می شود و خودروهای سواری با استفاده از کارت سوخت جایگاه داران بنزین دریافت می کنند لذا زیرساخت های اصلی یا فرآیند کارت موجود است اما متاسفانه مصرف سقف ندارد و بعضی افراد مصرف بی رویه دارند و کسانی که خارج از الگوی مصرف صحیح از بنزین استفاده می کنند باید پول متناسب با قیمت تمام شده بنزین را پرداخت کنند.

ادیانی بیان کرد:‌این مساله خلاف عدالت است که کسی که سرمایه دار است به همان نسبت از یارانه استفاده کند که کسی که محروم و فقیر است بنابراین این شیوه باید تغییر کند.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه قانون هدفمندسازی یارانه ها برای این تصویب شد که یارانه انرژي را به سمت کمک به قشر آسیب پذیر هدایت کنیم و نه اینکه اقشار پردرآمد از فقرا و محرومان بتوانند یارانه بیشتری را دریافت کنند این روند قطعا نیاز به اصلاح ساختار و سیاست دارد که بنده فکر می کنم مجلس هم با این کار موافق است. زیرا با این کار قشر محروم و ضعیف جامعه که نیاز به مساعدت از محل یارانه انرژي هستند، کمک بیشتری دریافت خواهند کرد و در مقابل به کسانی که سودبری بیشتری دارند مانند اقشار مرفه و دارای سرمایه های آنچنانی هستند نباید یارانه انرژي تعلق گیرد. 

عضو کمیسیون انرژي مجلس بیان کرد:‌ از این اقشار باید قیمت حامل های انرژي به طور کامل دریافت شود تا بتوان به قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه کمک کرد. 

وی درباره قیمت متناسب و منطقی بنزین توضیح داد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود در پایان برنامه پنجم توسعه قیمت بنزین و حامل های سوخت معادل ۹۵درصد قیمت فوب خلیج فارس محاسبه شود اکنون دو سال از پایان برنامه پنجم گذشته و هنوز این مساله محقق نشده است. 

عضو کمیسیون انرژي مجلس گفت: آخرین قیمت مربوط به هفته قبل است که قیمت بنزین مطابق فوب خلیج فارس بیش از ۳هزار تومان بود؛ اکنون بحث اینجاست که آیا مردم باید همین قیمت را بپردازند؛‌ طبیعتا قشر پایین و محروم جامعه نباید این قیمت را بپردازند اما دلیلی ندارد به کسانی که از تمکن مالی برخوردارند، بنزین و یا حامل های رایگان و نیمه بها پرداخت شود زیرا خلاف عدالت است.

 به گفته وی اگر مبنای قیمت گذاری این قانون باشد، قیمت هر لیتر بنزین باید به 2850 تومان برسد. 

ادیانی در پایان درباره زمان احتمالی افزایش قیمت بنزین و حامل های انرژی خاطر نشان کرد: این مساله در اختیار دولت است که با توجه به شرایط فعلی کشور امیدوارم‌ دولت با هماهنگی مجلس بتواند تصمیم درستی برای دفاع از حقوق مردم و جلوگیری از اتلاف سرمایه های ملی یعنی بنزین و حامل های انرژي بگیرد. 

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 811872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  25 1
  در مورد درآمدها و اختلاف آن با کشورهای اروپایی هم مطلب بگذار خبرآنلاین
 • نوید A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  23 2
  مگه حقوق من کارگر واقعیه که دنبال بنزین رفتی ؟؟؟
 • بی نام US ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  22 1
  چرا همیشه قیمت بنزین با دلار محاسبه بشه اما پرداختی دولت به ریال دولت اگر می خواهد قیمت بنزین را با فوب خلیج فارس بسنجد ابتدا بیاید درسایر کشورهای خلیج فارس قیمت بنزین وحداقل حقوق پرداختی وسایر هزینه ها وقیمت ماشین و.. را بررسی کند یک میانگین بدست بیاورد بعد همان فرمول را در ایران پیاده کند
 • بی نام IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
  7 3
  چرا نظرات اکثرا تکراریه؟ خب مثبت و منفی بدید..برا چی نظر تکراری میزارید دوستان
  • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
   5 1
   حاجی بینام سرچه چیزای غصه میخوریدشما
  • بی نام A1 ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
   1 1
   حرص نخور
 • بی نام IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  5 1
  خوب دیگه تکلیف روشن شد
 • بی نام GB ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  10 1
  دولت اول و اخرش کار خودش می کنه، حالا چه ما نظر بدیم چه ندیم، پس کلاراحت باشید .حتی الان بگید 10000 تومان ما نمی تونیم کاری بکنیم
 • بی نام IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  15 1
  حقوق را بين المللي بده، ماشين رو هم بين المللي بده انوقت بيزين رو هم فوب حساب كن.بفهم اينو آقا بفهم
 • امید KZ ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  4 2
  دستمزد و حقوق و یارانه رو زیاد کنین بعد هر کاری خواستین بکنید
 • A1 ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  10 1
  اگرجنگ اقتصادیه ازحقوق خودتون کم کنید
 • ترک اوغلو A1 ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  4 1
  قیمت واقعی بنزین ، مثل بعضی از کشورهای دارای منابع نفتی باید صفر ریال باشد . مگه ما چیمون از آنها کمتره ؟
 • بی نام A1 ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  6 1
  تعرفه ماشین رو هم وردارید
 • امید A1 ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  5 1
  ماشین روز و کم مصرف وارد کنید و با قیمت جهانی عرضه کنید درآمد مردم را هم برمبنا دلار و آنچه مقایسه میکنید پرداخت کنید ایرادی نیست بنزین را هم به قیمت اروپا بفروشید
 • جاشو A1 ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  4 20
  قیمت واقعی بنزین لیتری حدود 20 تا 25 هزار تومان هست. مردم ما معتاد به انرژی ارزان و یارانه ایی شده اند. قیمت سوخت باید ازاد و شناور بشود. قیمت بنزین در دنیا لجظه ایی تعیین و فروخته می شود. مردم نمی دانند بنزین ارزان باعث میشه که عده ایی قاچاقچی سهم 80 میلیون نفر را تک خوری می کنند. به امید روزی که مردم از خواب غفلت بیدار بشوند.
  • بی نام IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
   4 3
   می فهمید چی دارید می گوئید ؟ نفس تان از جای گرم در می آید . نکند قیمت بنزین را به نرخ دلار آزاد محاسبه کرده اید ؟
  • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
   2 1
   به نظر. من هم یارانه بنزین بایست برداشته شود و مبلغ شناورش به مردم داده شود.
 • یاسر RO ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  5 2
  سلام. به نظر من لیتری150 تومان مناسبه.
 • بی نام GB ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  2 1
  هر کاری دوست دارید بکنید .
 • بی نام IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
  2 2
  متاسفم برای همه
 • بی نام A1 ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
  2 3
  یک دوربادلار گرانی درست کردن والن هم بابنزین