استاندار آذربایجان‌غربی در تشریح مهم‌ترین دستاوردهای سفر اخیر خود و وزیر کشور به ترکیه از پیگیری ایجاد مرز رسمی در کوزه‌رش سلماس و بورالان ماکو خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، محمدمهدی شهریاری با اشاره به سفر وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به ترکیه گفت: دکتر رحمانی فضلی وزیر محترم کشور و هیأت همراه وی، روز پنجشنبه۱۹ مهر ۹۷، جهت دیدار با سلیمان سویلو وزیر کشور و جمعی از مقامات ترکیه به آنکارا سفر نمودند.

شهریاری افزود: در این سفر، طرفین در خصوص مسائل مرزی، مبارزه با قاچاق انسان و ترانزیت مواد مخدر و مبارزه با تروریسم، به بحث و تبادل‌نظر پرداخته و تصمیمات مهمی را اتخاذ نمودند.

استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: در نشست با مقامات ترکیه، برخی مسائل مرزی مربوط به استان آذربایجان‌غربی مطرح شد که مهم‌ترین آنها، ایجاد مرز رسمی در کوزه‌رش سلماس و بورالان ماکو بود.

مقام عالی استان اضافه کرد: در نشست با مقامات ترکیه، توافق شد که کمیته‌ای مشترک برای بررسی کارشناسی مسأله ایجاد مرز و بازارچه رسمی در کوزه‌رش سلماس و بورالان ماکو تشکیل‌شده و پس از اعلام نظر کارشناسی و تصویب در این کمیته، این توافقات اجرایی شود.

شهریاری همچنین به سفر خود به استان قونیه ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: در جلسه با مسئولان استان قونیه، پیشنهاد خواهرخواندگی شهرهای قونیه و خوی به جهت وجود مقبره دو شخصیت برجسته یعنی مولانا و شمس تبریزی در این دو شهر، از سوی هیأت ایرانی مطرح شد که مورد استقبال مسئولان قونیه قرار گرفت و مقرر شد با پیگیری دو طرف، موضوع خواهرخواندگی قونیه و خوی عملیاتی شود.

گفتنی است وزیر کشور را در این سفر، سامانی قائم‌مقام وزیر در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها، دین‌پرست معاون اقتصادی وزارت متبوع، شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی، شجاعی کیاسری رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور، کلانتری مدیرکل امنیتی و انتظامی وزارت کشور، سردار تقوی جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا و برزگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، همراهی می‌کردند.

لازم به ذکر است که رؤسای جمهور ایران و ترکیه تاکنون بیش از ۷ بار با یکدیگر گفتگو و جلسه داشته که این تماس‌ها و دیدارها، اراده تهران و آنکارا را در گسترش روابط دوجانبه، به‌خوبی نشان می‌دهد.

46

کد خبر 812405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =