رقابت بر سر کرسی‌های مجلس از رگ گردن به اصولگرایان نزدیک‌تر است. حرکت‌های چراغ خاموش برای ایجاد آمادگی تشکیلاتی از ماه‌ها پیش آغاز شد و اخیرا در قالب یک بیانیه بروز و ظهور رسانه‌ای پیدا کرد.

امید کرمانی‌ها:  16 ماه دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزاری می شود و از درون اردوگاه اصولگرایان خبرهایی شنیده می شود. تحرکاتی برای ساماندهی نیروها در حال انجام است. سیدابراهیم رئیسی در محوریت ماجرا نقش آفرینی پررنگی دارد.

حرکتی برای عبور از تشتت
علی الظاهر برای عبور از وضعیت تشتت میان سلایق اصولگرا، سیاست تشویق و تقویت اشتراکات در دستورکار قرار دارد. نخستین نماد این اتفاق گردهمایی 24 تشکل اصولگرا اعم از جمنا، 18 تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، جبهه ایستادگی، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان، جبهه پایداری و جمعیت پیشرفت و عدالت در روز نهم مهر ماه با حضور سیدابراهیم رئیسی بود که نهایتا پس از بحث و تبادل نظرهای انجام شده درباره مسائل روز کشور، حضار در جلسه نامه ای را برای توجه دادن روسای قوا به مشکلات معیشتی مردم امضا کردند.

تعابیر مختلفی درباره آن نشست مطرح شد، حتی برخی رسانه ها تعبیر «شورای وحدت»، «جلسه هم اندیشی» و «تولد جایگزین جمنا» را برایش به کار بردند. حمیدرضا ترقی درباره تشکیل شورای وحدت و جایگزینی آن با جمنا گفت: 24 تشکل اصولگرا نهم مهرماه جلسه ای را در تهران برای لبیک به سخنان مقام معظم رهبری تشکیل دادند و در بیانیه ای برای همکاری با سران قوه اعلام آمادگی کردند، ماجرا همین بود.

وی با بیان اینکه آقای رئیسی هم در آن جلسه حضور داشت، یادآور شد: هنوز کسی محوریت کار را برعهده ندارد تا دعوت کننده باشد، بیشتر سعی شده، کار جمعی دنبال شود. خروجی جلسه همان بیانیه بود و هیأت رئیسه ای برایش انتخاب نشد، به طور طبیعی جلسات دوام دارد و اگر ساختارش تدوین و مشخص شود و تصمیم به تقسیم کاری باشد، بعداً اعلام خواهد شد.

سیدابراهیم رئیسی

بی اطلاعی جامعه روحانیت از تحرکات همگرایانه اصولگرایان
نگاهی به اسامی تشکل های امضاکننده نامه نشان می دهد که جامعه روحانیت مبارز غایب بزرگ آن جمع است. تشکلی که روزگاری به تنهایی لیست انتخاباتی جریان راست را می‌نوشت، حالا گویا خبری هم از تشکیل جلسه همگرایی احزاب اصولگرا ندارد.

محمدتقی رهبری عضو جامعه روحانیت مبارز درباره تشکیل شورای وحدت با محوریت سیدابراهیم رئیسی گفت: من این خبر را نشنیدم اما هر حرکتی که به وحدت، تنش زدایی و انسجام نیروهای سیاسی بیانجامد، قدم خوب و مثبتی است. اینقدر چالش در جامعه وجود دارد که نه تنها نباید به اختلافات مان دامن بزنیم بلکه باید از اختلافات چشم بپوشیم.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره چرایی مشورت نشدن با جامعه روحانیت مبارز برای همگرا کردن اصولگرایان با محوریت رییسی اظهار کرد: البته اگر یک فردی از جامعه روحانیت می خواهد در این میدان فعالیت کند، جمع هم باید در جریان باشد اما در جلساتی که من در جامعه روحانیت مبارز حضور داشتم چنین حرفی مطرح نشده است.

راه رئیسی، راه ناطق است؟
زمانی هم که جمنا اعلام موجودیت کرد، انتقاد بزرگ به آن مجموعه این بود که نسبت خود را با جامعه روحانیت چه طور تعریف می کند. سئوالی که هیچ گاه پاسخ روشنی دریافت نکرد. امروز نیز شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که گرچه سیدابراهیم رئیسی میدان دار حل و فصل کردن اختلافات نیروهای اصولگرا است و قریب به اتفاق همه نیروها همانند انتخابات ریاست جمهوری سال 96 روی نام او اجماع دارند اما هیچ هماهنگی بین او و جامعه روحانیت انجام نشده است.

رویکردی که روزگاری ناطق نوری در قالب شورای هماهنگی نیروهای انقلاب دنبال کرد و مورد انتقاد مرحوم آیت الله مهدوی کنی قرار گرفت. حال باید منتظر ماند و دید، رئیسی همان راه ناطق را می رود و به سرنوشت او دچار می شود یا در میانه راه طرح دیگری را به اجرا می گذارد؟

29214

کد خبر 812558

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴
    1 2
    بابا اینها فکر می کنند چون وحدت ندارند جایگاهی در دل مردم ندارند در صورتی که واقعاً جایگاهی ندارند