ایسنا نوشت: در حالیکه عربستان با افزایش تردیدهای بین‌المللی درباره داستانش درخصوص قتل روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی روبروست، یکی از مقام‌های ارشد دولت این کشور روایت جدیدی درباره قتل این فرد در داخل کنسولگری عربستان در استانبول مطرح کرده که با توضیحات قبلی کاملا در تضاد است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از مقام‌های سعودی که خواست نامش فاش نشود، جزئیاتی را درباره این مساله عنوان کرده که چگونه تیمی ۱۵ نفره از اتباع سعودی برای رویارویی با جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی دوم اکتبر وارد ترکیه شده و وی را تهدید کردند که به وی مواد مخدر داده، او را می‌ربایند و سپس در صورت مقاومت، خفه‌اش می‌کنند. همچنین سپس فردی از اعضای این تیم با لباس خاشقجی از کنسولگری خارج می‌شود تا اوضاع عادی جلوه کند.

 

جسد خاشقچی الان کجاست؟

این مسؤول ادعا می‌کند، خاشقجی در اثر اشتباه تیم مذاکره کننده کشته می‌شود.

یکی از افراد تیم ۱۵ نفره به نام مصطفی مدنی لباس‌ها، عینک و ساعت اپل خاشقجی را پوشیده و از در پشتی کنسولگری خارج شده تا اوضاع را عادی جلوه دهد. سپس به سمت منطقه سلطان‌احمد رفته و لباس‌ها دور انداخته است.

مقام‌های ترکیه به این مظنون هستند که جسد خاشقجی را مثله کرده‌اند اما این مقام سعودی که خواست نامش فاش نشود، گفته است که جسد خاشقجی را داخل فرشی پیچیده و به یک "همدست محلی" تحویل داده شد تا از شرش خلاص شود.

مقام سعودی گفت که ملیت این فرد را اعلام نمی‌کند. تحقیقات برای تعیین این مساله که جسد چه شده، ادامه دارد. این تیم گزارشی غلط به ارشد خود نوشته و گفته‌اند که به خاشقجی اجازه دادند تا از کنسولگری خارج شود چون گفته بود که ممکن است مقام‌های ترکیه دخالت کنند.

وی درباره اینکه خاشقجی را شکنجه کرده و سرش را بریدند، گفت: نتایج اولیه تحقیقات چنین چیزی را نمی‌گوید.

این مقام سعودی همچنین آنچه را اسناد اطلاعات داخلی عربستان مربوط به ابتکار عملی در ارتباط با مخالفان و افراد مرتبط با قتل خاشقجی را نشان می‌دهد، ارائه کرد.

این جدیدترین روایت عربستان است که چندین بار تغییر کرده است. مقام‌های سعودی نخستین بار گزارش‌هایی را که مربوط به ناپدید شدن خاشقجی در داخل کنسولگری بود، رد کرده و آن را نادرست خواندند و گفته بودند که او بلافاصله پس از ورود، از ساختمان خارج شده است.

این مقام سعودی در پاسخ به این سوال که چرا روایات درباره قتل خاشقجی همچنان تغییر می‌کنند، گفت: ارزیابی اولیه دولت ریاض بر مبنای اطلاعات نادرستی است که در آن زمان گزارش شد. با مشخص شدن این مساله که این گزارش‌ها نادرست بوده،‌ تحقیقات داخلی انجام شد. تحقیقات همچنان ادامه دارند.

براساس جدیدترین روایت، دولت عربستان می‌خواست خاشقجی را برای بازگشت به عربستان متقاعد کند که بخشی از کمپین برای جلوگیری از به خدمت گرفته شدن مخالفان دولت ریاض توسط دشمنان است.

این مقام سعودی که خواست نامش فاش نشود، ادامه داد:‌ احمد عسیری، معاون رئیس اطلاعات کل عربستان تیمی متشکل از ۱۵ نفر را از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به استانبول اعزام کرد تا در داخل کنسولگری با این روزنامه نگار دیدار کرده و تلاش کنند وی را برای بازگشت به عربستان متقاعد کنند. آنها دستور دارند تا با مخالفان به صورت صلح آمیز صبحت کرده و آنها را برای بازگشت متقاعد کنند. عسیری یکی از افرادی است که این تیم را تشکیل داد و خواستار آن شد که فردی از سوی سعود القحطانی، مشاور دفتر سلطنتی عربستان به این تیم بپیوندد که شناخت کافی از خاشقجی داشته باشد و القحطانی افسر سرتیپ ماهر مطرب را فرستاد چون او با خاشقجی در لندن کار کرده بود.

این مقام مسؤول سعودی که خواست نامش فاش نشود، گفت: براساس این نقشه، قرار بود این تیم در مکانی امن در حومه استانبول خاشقجی را برای مدتی نگهدارد و اگر او از بازگشت به عربستان امتناع می‌کرد، او را آزاد کند اما اوضاع آنطور که باید، پیش نرفت و این تیم از دستور پا را فراتر گذاشت و اوضاع به خشونت کشیده شد.

براساس اسناد دولت عربستان، خاشقجی را به سمت دفتر سرکنسول هدایت کرده و در آنجا ماهر عبدالعزیز مطرب، رئیس سرویس اطلاعات عربستان با وی درباره بازگشت به عربستان صحبت کرد اما خاشقجی این مساله را رد کرد و به مطرب گفت که شخصی خارج از کنسولگری در انتظارش است و اگر تا یک ساعت دیگر بازنگردد، مقام‌های ترکیه را در جریان می‌گذارد.

براساس اسناد دولتی، زمانیکه خاشقجی صدایش را بالا برد، تیم ۱۵ نفره سعودی دستپاچه شد. آنها به دنبال مهار این روزنامه‌نگار جلوی دهانش را گرفتند. آنها تلاش کردند تا مانع فریاد زدن او شوند اما او در نهایت خفه شد. آنها قصد کشتنش را نداشتند.

این مقام سعودی در پاسخ به این سوال که آیا این تیم ۱۵ نفره خاشقجی را خفه کرد، گفت: اگر کسی در سن و سال خاشقجی در آن موقعیت قرار داشت، به طور حتم می‌مرد.

52310

کد خبر 814109

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  48 2
  یک داستان دروغ دیگه برای ماستمالی کردن جنایتشون .
 • بی نام A1 ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  40 2
  همه دنیا همینجوره هر کی مخالف دولتش باشه جوری گم و گور میشه
 • بی نام EU ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  10 0
  این فردی که این داستان را گفته خودش یک دروغگوست و با جنایتکار ها همدست است
 • بی نام IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  15 2
  عربستانی ها این همه پول و امکانات دارن، همشون در اروپا و آمریکا تحصیل کردن ولی بازم افکار عقب مانده جهان سومی دارن و تنها راه رو کشتن مخالفین میدونن
 • بی نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  13 0
  15 نفر از عربستان رفتند ترکیه یه نفر رو متقاعد کنند کلا همه چیزش مسخرست بعد اون 15 نفر زدند یه نفر رو کشتند به نظر من می خواستند ازش اطلاعات بگیرند و گرنه بیرون می کشتنش یا اینکه شکنجه و قتل و فیلم برداری از اون برای
 • بی نام A1 ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  13 2
  راستی ؛ در سایر کشورها هم اینقدر اخبار مربوط به این مرحوم داغ و پر هیجان و گسترده و سر تیتره ؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  6 0
  اظهاراتش واقعا مضحکه داره ادای پنگوئنهای بیگناه رو در میاره .
 • بی نام A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  0 0
  عجب آدمهای ناشی هستند. میفرستادنش توالت حلق آویزش میکردن، بعد میگفتن از دست نامزدش خودکشی کردە. یە پسر عمەای پسر خالەی چیزی هم میاوردن تلویزیون اعتراف کنە ، همە چی بە خوبی و خوشی تموم میشد.
 • بی نام IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  1 0
  دیگه حالم از خبرای این قاشقچی بهم میخوره کم خودمون بدبختی نداریم