چند هفته قبل از قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر اساس سنن قبیله‌ای به او پیشنهاد آشتی‌کنان و تصدی سمت مشاور خود را داده بود. اما خاشقجی این پیشنهاد را تحت عنوان اینکه برخلاف اصول اخلاقی و مذهبی است رد کرده بود. بنابراین ،

محمود خاقانی*

از نظر محمد بن سلمان جمال خاشقجی باید کشته می شد. به خصوص اینکه جمال خاشقجی در اوائل سال ۲۰۱۸ میلادی حزبی سیاسی در آمریکا تشکیل داده بود به اسم «دموکراسی برای جهان عرب، اکنون» هدف او از تاسیس این حزب بطوریکه دراساسنامه حزب صراحتا" بیان شده بود مردم سالاری دینی می باشد و او خواهان  تأسیس حکومت اسلامی در سراسر منطقه از طریق انتخابات آزاد بود.

هیچکس جرات ندارد آنرا توطئه بنامد!

آقای گاری آلن   Gary Allan  با همکاری آقای لاری آبراهام  Larry Abraham درسال 1971 میلادی کتابی نوشتند تحت عنوان اینکه " هیچکس جرات ندارد آنرا توطئه بنامد Non Dare Call it Conspiracy   . نویسندگان این کتاب به اسناد و مدارک مهمی دست رسی پیدا کردند که ثابت می کرد براساس یک توطئه عظیم و گسترده تاریخی  از اواخر قرن نوزدهم دول رژیم های سرمایه داری به رهبری آمریکا درغرب با برنامه ریزی و طراحی سیاست های اقتصادی ، سیاسی و نظامی دیکتاتورهائی را درکشورهای آمریکای لاتین ، خاورمیانه ، آسیا ، آفریقا و سایر کشورها سرکار آوردند که دست نشانده آنها بودند و از آنها دستور می گرفتند. درایران اسناد سری که درسالهای اخیر  منتشر شدند نشان می دهد که درسال 1928 میلادی دولت انگلیس با همراهی و همدستی عده قلیلی از اصحاب ثروت و قدرت در ایران قحطی بزرگی را با ایجاد کمبود های مصنوعی ، گران کردن کالا وخدمات ، نایاب شدن مواد خوراکی و دارو و نظیر آنها بوجود آوردند که در اثرقحطی بزرگ درحدود  نیمی از جمعیت بیست میلیون نفری ایران ازگرسنگی و بیماری مردند تا زمینه لازم برای روی کار آوردن  رضا خان پهلوی و سرنگونی حکومت قاجار را فراهم آوردند. پس از روی کار آمدن رضاخان پهلوی درهای انبار ها باز شد و فراوانی و بهبود اوضاع اقتصادی را مردم مدیون روی کار آمدن  رضاخان پهلوی می دانستند. آنچه پس از آن تا پیروزی انقلاب اسلامی  در ایران رخ داد را تاریخ معاصر ثبت کرده است و ماجراهای برابری نرخ دلار در برابر ریال و شورش مشهد در دیماه سال 96 تا کنون یاد آور زمینه های تاریخی برای روی کار آوردن یک نظام  دیکتاتوری درایران است وبس.

چرا؟

واقعیت این است که دلار و اقتصاد آمریکا با بحران دست به گریبان است و دولت ترامپ سعی دارد این موضوع را مخفی کند. برخی معتقدند که به همین دلیل دولت ترامپ سعی دارد از تمامی سازمان های بین المللی نظیر صندوق بین المللی پول (IMF)  

سازمان تجارت جهانی  (WTO) و غیره خارج شود و از مترسک نیروهای نظامی آمریکا برای تحت فشار گذاشتن کشورهای دیگر به پذیرش خواسته های آمریکا استفاده کند. برخی از کارشناسان معتقدند که دولت ترامپ برای تقویت موقعیت دلار            در اقتصاد جهان سعی دارد که با صادرات نفت خام و گاز طبیعی مایع (LNG)  آمریکا پشتوانه ای برای دلار تعریف کند.        به همین دلیل به اروپا فشار وارد می آورد تا واردات گاز طبیعی از ایران را فراموش کند و واردات گاز طبیعی از روسیه را کاهش دهد و به جای آن گاز طبیعی مایع و نفت خام وارداتی آمریکا را جایگزین نماید.  آقای ترامپ  بارها گفته است و  می گوید (درتاریخ 29 ژوئن 2017 رسما" اعلام کرد)  که آمریکا باید برتمامی بازار نفت وگاز و انرژی جهان تسلط کامل داشته باشد.

جمال خاشقچی

کودتا در خاندان آل سعود:

قبل از اینکه پرزیدنت ترامپ سیاست تسلط بر بازار جهانی نفت وگاز و انرژی را رسما" اعلام نماید دریک طراحی و برنامه ریزی که هیچکس آنرا یک توطئه فرض نکرد در ماه ژوئن 2017 میلادی محمد بن سلمای (33 ساله ) جایگزین ولیعهد عربستان محمد بن نایف شد و درواقع تمامی قدرت در عربستان را بدست گرفت. پس از آن میلیارد ها دلار برای آماده سازی جنگ اقتصادی و روانی درایران توسط آل سعود به دولت ترامپ پرداخت شد. حتی اسرائیل و آل سعود آمریکا را برای یک جنگ نظامی علیه ایران تشویق می کردند که کنگره با تصویب قانونی  به درخواست محرمانه ارتش آمریکا جلوی دولت ترامپ برای شروع یک جنگ نظامی علیه ایران را گرفت.

چرا خاشقجی برای محمد بن سلمان خطرناک بود؟

جمال خاشقجی بدلیل ارتباطاتی که با بخش های امنیتی و جاسوسی داشت، مطلع شد که محمد بن سلمان خواهان قتل او شده است. به همین دلیل در سال ۲۰۱۷ میلادی از عربستان گریخت و سپس مقالاتی در انتقاد از رژیم سعودی می‌نوشت. جمال خاشقجی در سال ۱۹۵۸ (۱۳۳۷) در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزرگ ترک‌تبار او محمد خاشقجی همسری سعودی اختیار کرده و پزشک مخصوص ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی سعودی بود. او برادرزاده عدنان خاشقجی دلال اسلحه و میلیاردر معروف سعودی در دهه ۱۹۸۰ است. او همچنین پسر دایی دودی فاید معشوق پرنسس دایانا بود که همراه با پرنسس دایانا در یک تصادف رانندگی ساختگی که هیچکس جرات نکرد آنرا یک توطئه بنامد در پاریس کشته شد.

جمال خاشقجی به عنوان مشاور امور مطبوعاتی شاهزاده ترکی الفیصل سفیر وقت عربستان درانگلیس  و سپس آمریکا همکاری داشت. شاهزاده ترکی الفیصل از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۱ به مدت ۲۴ سال رئیس استخبارات عربستان سعودی بود و درست ۱۰ روز پیش از حمله به برج‌های بازرگانی نیویورک در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به طور ناگهانی از سمت خود استعفا داده بود. خاشقجی پس از فرار به آمریکا ازماه  سپتامبر ۲۰۱۷ همکاری با روزنامه واشنگتن پست را شروع کرد و در مقالاتش از  سیاست خارجی  محمد بن سلمان انتقاد می‌کرد و با داشتن دو میلیون دنبال‌کننده در توئیتر یکی از مشهورترین کارشناسان جهان عرب محسوب می‌شد.  اما، جمال خاشقجی زندگی پشت پرده هم داشت که هفته‌نامه اسپکتیتور چاپ انگلیس، نوشته که او  در دهه‌های 19۸۰ و 1990 میلادی در افغانستان و سودان با اسامه بن‌لادن رهبر القاعده روابطی دوستانه  داشت و درهمان دوران نیز برای دستگاه اطلاعاتی عربستان که ریاستش با شاهزاده  ترکی بود کار می کرد وسعی داشت که بین  بن‌لادن و حکومت سعودی رابطه دوستانه  را ترغیب و حفظ کند. درواقع خاشقجی تنها فرد خارج از خاندان آل سعود بود که از مناسبات نزدیک حکومت آل سعود  با بن‌لادن تا قبل از حمله به برج‌های تجاری  آمریکا در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آگاهی داشت.

جمال خاشقجی از دهه 1970با اخوان المسلمین هم روابط نزدیکی برقرار کرده بود. اخوان المسلمین درمصر قصد داشت که نفوذ آمریکا و اسرائیل را از بین ببرد که آمریکا با کمک  مالی آل سعود از طریق یک کودتا و حکومت نظامی جنبش بیداری اسلامی در مصر را سرکوب کرد. از همین جا جمال خاشقجی با وهابیت حاکم در خاندان آل سعود اختلاف نظر پیدا کرد و با توجه به آنچه در منطقه خلیج فارس مشاهده می کرد که انقلاب اسلامی و مردم سالاری دینی در ایران توجه مردم عربستان و سایر کشورهای ساحلی جنوب خلیج فارس را جلب کرده است، خواهان پیروی از نظریه اخوان‌المسلمین  درعربستان بود.  اخوان المسلمین معتقد بودند که حکومت اسلامی باید از طریق انتخابات آزاد در تمام خاورمیانه برقرار شود.

خاشقجی به بزرگترین خطر سیاسی برای شاهزاده محمد  بن سلمان!

آقای جان بردلی روزنامه نگار و تحلیل گر جهان عرب که با جمال خاشقجی آشنائی نزدیک و همکاری داشت معتقد است که خاندان حکومتی آل سعود در عربستان به صورت مافیایی عمل می‌کند. بیعت ،  پیوستن و عضویت درخاندان آل سعود این معنی را دارد که کسی این خاندان را نمی تواند ترک کند و زنده بماند. بنابراین ،  جمال خاشقجی در شبکه چنین خاندانی گیر کرده بود. جان بردلی مرگ خاشقجی را قتلی مافیایی توصیف  می‌کند و درمقاله ای نوشته است که  خاشقجی به دلیل شخصیت و نفوذش به بزرگترین خطر سیاسی برای شاهزاده محمد  بن سلمان در خارج از خاندان آل سعود  تبدیل شده بود و مهمتر اینکه او در خارج از خاندان آل سعود  تنها کسی بود که از ارتباطات نزدیک حکومت سعودی با اسامه بن‌لادن تا قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آگاه بود. این اطلاعات می‌توانست در صورت بالا گرفتن اختلافات او با خاندان سعودی هم برای عربستان و هم برای آمریکا  خطرناک محسوب شود. علاوه برآن آقای جان بردلی درمقاله اش افزوده که وقتی خاشقجی  مشاور شاهزاده ترکی در لندن و واشنگتن بود با سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس  و آمریکا مرتبط شد و به اطلاعات داخلی بکلی سری مرتبط با عربستان و خاندان آل سعود دست رسی پیدا کرده بود.

آمریکا در فکر جایگزین کردن حکومت آل سعود؟!!

آقای جان بردلی درمقاله اش که  در نشریه اسپکتیتور منتشر شده نوشته است در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) یک مقام رسمی وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون)  از طرحی  برای عربستان سعودی به جمال خاشقجی  خبر داده بود که             نظریه ای  در دست برنامه ریزی بوده است که براساس آن قرار بود حکومت  پادشاهی سعودی سرنگون شود و  پس از تسلط آمریکا برمنابع و چاه های نفتی عربستان ، شورایی از نخبگان عربستان، در مکه، اداره امور عربستان را دردست بگیرند. جمال جاشقجی در صحبت با مقام  پنتاگون  مطلع شده بود که آمریکا  در این رابطه با گروهی سه نفره در عربستان مشغول مشاوره بودند و به جمال خاشقجی کفتند یک نفر از آن سه نفر خود اوست. آقای          جان بردلی درمقاله اش می‌گوید اینکه آمریکا با جمال خاشقجی مشورت می کرد نشان می دهد که او شخص مهمی بوده است .

حزب «دموکراسی برای جهان عرب، اکنون» ؟!

قبل از تصمیم نهائی برای قتل و قطعه قطعه کردن جمال قاشقجی نشریه  اسپکتیور به نقل از یکی از دوستان خاشقجی که آقای جان بردلی درمقاله اش ار او نقل قول کرده  نوشته است،  چند هفته قبل از قتل او در کنسولگری عربستان در استانبول، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به خاشقجی بر اساس سنن قبیله‌ای پیشنهاد آشتی‌کنان و تصدی سمت مشاور خود را داده بود. اما خاشقجی این پیشنهاد را تحت عنوان اینکه برخلاف  اصول اخلاقی و مذهبی است رد کرده بود.  بنابراین ، از نظر محمد بن سلمان جمال خاشقجی باید کشته می شد. بخصوص اینکه جمال خاشقجی در اوائل سال ۲۰۱۸ میلادی حزبی سیاسی در آمریکا تشکیل داده بود به اسم «دموکراسی برای جهان عرب، اکنون» هدف او از تاسیس این حزب بطوریکه دراساسنامه حزب صراحتا" بیان شده بود مردم سالاری دینی می باشد و او خواهان  تأسیس حکومت اسلامی در سراسر منطقه از طریق انتخابات آزاد بود.

سیاست تغییر نظام مردم سالاری دینی جمهوری اسلامی درایران روی میز دونالد ترامپ ، چرا؟

  طرح این موضوع توسط جمال خاشقجی که حاکم باید از طریق انتخابات آزاد و توسط مردم انتخاب شود به نوشته جان بردلی ، محمد  بن سلمان را وحشت زده کرده بود و  از قدرت‌گیری یک اپوزیسیون اسلامی به رهبری خاشقجی بشدت نگران بود. ناظران آگاه معتقدند که محمد بن سلمان دراین نگرانی تنها  نبود.  پرزیدنت ترامپ ، دامادش  و نخست وزیر رژیم اسرائیل  هم بشدت مخالف اقدامات جمال خاشقجی برای تبلیغ نظام مردم سالاری دینی بودند و آنرا توسعه انقلاب اسلامی ایران در منطقه توصیف می کردند. درواقع طرح خروج آمریکا از برجام و تعریف سیاست تغییر نظام درایران با تامین بودجه هفتصد میلیارد دلاری توسط آل سعود برای شروع یک جنگ اقتصادی و روانی علیه ایران درهمین راستا به اجرا درآمد. برنامه براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران در دیماه 96 در مشهد شروع شد و پس از شکست آن ، طرح افزایش نرخ برابری دلار دربرابر ریال در طول تعطیلات نوروز 97 کلید خورد و مثلث آمریکا ، اسرائیل و آل سعود و با کمک اصحاب ارز وسکه طلا درایران وضعیتی را پدید آوردند که امروز شاهد آن هستیم. مرگ جمال خاشقجی پرده ها را کم کم دارد کنار می زند. دولت ترامپ درپی این می باشد،  به جای اینکه نظام مردم سالاری دینی ایران در منطقه الگو باشد یک حکومت دیکتاتوری دینی نظیر آل سعود درایران روی کار آورده شود.

قتل خاشقجی یک توطئه بود؟!

آقای عمر چلیک سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه  ترکیه  روز دوشنبه 30 مهرماه 97 گفته است که  قتل جمال خاشقجی در کنسولگری آل سعود  در استانبول «به شیوه‌ای وحشیانه» از قبل برنامه‌ریزی شده بود. آقای جرد کوشنر، مشاور عالی کاخ سفید و داماد دونالد ترامپ که  روابطی نزدیک با محمد بن سلمان، ولیعهد آل سعود ،  دارد روز دوشنبه 30 مهرماه 97 در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان درباره قتل جمال خاشقجی گفت دولت آمریکا هنوز در مرحله جمع‌آوری شواهد و مستندات است. آقای کوشنر  در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به نتایج تحقیقات عربستان اعتماد خواهد کرد؟  گفت: عربستان متحد مهم ایالات متحده است. پس از آنکه شواهد را از منابع مختلف به دست آوردیم، وزیر خارجه و تیم مشاوران امنیت ملی کمک خواهند کرد که درباره معتبر بودن این شواهد تصمیم بگیریم.

ایران سکوت خود را شکست

رسانه های غربی از اینکه ایران درباره موضوع قتل جمال خاشقجی سکوت کرده بودند با تعجب تحلیل های مختلفی را مطرح کردند تا اینکه  رئیس  محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی  ایران بنا به گزارش خبرگزاری ها گفت :  «قتل» جمال خاشقجی  «ماهیت تروریست‌پرور عربستان» را نشان داد. ایشان قتل منتقد دولت آل سعود را «قتل فجیع»  توصیف  و گفته است که «عربستان در ابتدا به کمک غرب اقدام به لاپوشانی این جنایت کرد و اخیراً نیز که ناچار به اعتراف شد ادعا کردند که عده‌ای خودسر دست به این جنایت زده‌اند». ایشان متذکر شده اند ، ادعای سعودی ها برای این بوده که:  «به این ترتیب نظام فاسد خود را تطهیر کنند». ناظران آگاه معتقدند که بهتر است مقامات بلند پایه درایران صبر کنند تا حقایق بیشتری از علت و چگونگی دستور قتل جمال خاشقجی منتشر شود. عربستان و آمریکا این نگرانی را دارند که جمال خاشقجی مدارکی را درنزد شخص و یا اشخاصی قرارداده باشد که پس از مرگ او منتشر کنند.

نقش ترکیه چیست ؟

هنوز زود است که تحلیل شود درتوطئه قتل جمال خاشقجی چه منافعی نصیب ترکیه می شود. شبکه اقتصادی تلویزیون بلومبرگ معتقد است که رئیس جمهوری ترکیه آقای رجب طیب اردوغان با زیرکی تمام سعی دارد از آب گل آلود قتل فجیع            جمال خاشقجی ماهی اقتصادی و سیاسی بزرگی برای ترکیه بگیرد. ترکیه در تلاش است تا تعادل قدرتی که دولت ترامپ با روی کارآوردن محمد بن سلمان جوان و جاه طلب درمنطقه خاورمیانه به نفع آمریکا ایجاد کرد را تغییر جهت دهد و آمریکا متقاعد شود که متحد پیمان ناتوئی اش  یعنی ترکیه بهتر می تواند نقش برقرار  کننده تعادل قدرت در جهان اسلام و خاورمیانه را برعهد بگیرد.

موهبتی الهی ؟!!

دولت ترکیه به غرب و به ویژه آمریکا پس از آزادی کشیش وابسته به کلیسای قدرتمند اونجلیکا (ترامپ از پیروان این فرقه مسیحی محسوب می باشد) و متهم به مشارکت در توطئه  کودتای نظامی  ترکیه  بود،  ثابت کرد که بعنوان عضو پیمان نظامی ناتو یک شریک قابل اطمینان تری در مقام مقایسه با آل سعود برای سیاست های آمریکا در منطقه می باشد. دراین راستا شبکه های خبری یه نقل ازیک دیپلمات غربی و برخی صاحب نظران درآنکارا  گزارش کرده اند که واقعه قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول یک هدیه و موهبت الهی بود که نصیب رجب طیب اردوغان شد.  درهمین حال خبرگزاری رویترز به نقل از دومنبع موثق گزارش کرده که خانم جینا هاسپل ، رئیس سازمان اطالاعات مرکزی آمریکا (سی ، آی ، آی - سیا) برای گفتمان با همتراز های ترکیه ای اش و رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا می باشد . همزمان نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قبل از سخنرانی رئیس جمهوری ترکیه درباره قتل خاشقجی  درپارلمان ترکیه تلفنی با آقای اردوغان تبادل نظر کرده بود.

سخنرانی اردوغان در مجلس ؟!

همه در جهان منتظر بودند که بشنوند رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که قول داده بود موضوع چرائی و چگونگی قتل جمال خاشقجی را صراحتا" روز سه‌شنبه اول آبانماه  97 (۲۳ اکتبر2018)، در سخنرانی هفتگی اش برای نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه توضیح می دهد، مایوس شدند.  چون  مطلبی بیشتر از آنکه  قبلا" دررسانه های عمومی منتشر شده بود،  نگفت. شاید حضور مدیر سازمان سی ، آی ، آی (سیا)  در آنکارا و مذاکرات  تلفنی با دونالد ترامپ و قول هائی که با دلار های آل سعود می تواند وضع اقتصاد ترکیه را  رونق بدهد  و یا دلائل دیگری موجب شد که آقای اردوغان در بیان آنچه بخش های امنیتی و اطلاعاتی ترکیه از آن مطلع هستند اطلاعات زیادی را فاش نسازد. اما، گفت که جمال خاشقجی توسط یک گروه متشکل از افرادی که از عربستان اعزام شده بودند، با همکاری برخی از کارکنان کنسولگری عربستان در استانبول "به طرز فجیعی" به قتل رسید و سپس  پانزده نفری که به این منظور به ترکیه آمده بودند  همراه با کنسول عربستان خاک ترکیه را ترک کردند. رئیس‌جمهوری ترکیه  تاکید کرد که  قتل خاشقجی "از پیش برنامه‌ریزی شده بود." آقای اردوغان به تماس تلفنی با ملک سلمان، پادشاه سعودی اشاره کرد و گفت که در این تماس به اطلاع ملک سلمان رساند   که ۱۸ نفری که به گفته مقامات سعودی در ارتباط با این قتل در آن کشور بازداشت شده‌اند، با یافته‌های اولیه سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه منطبق است.  

به گزارش بی بی سی صبح روز سه‌شنبه اول آبانماه 97 ، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری در اندونزی گفت که دولت او به تحقیقات همه جانبه در مورد قتل جمال خاشقجی "متعهد" است و افزود که به منظور روشن شدن تمامی جوانب این ماجرا، یک گروه تحقیق را برای همکاری با مقامات ترکیه به آن کشور اعزام کرده است.  وی گفت که دولت عربستان مصمم است تمامی کسانی را که در این ماجرا دست داشته‌اند مجازات کند و افزود: "ما تمامی سازوکارهای مورد نیاز را ایجاد خواهیم کرد تا اطمینان حاصل شود چنین واقعه‌ای دیگر در کشورمان روی نخواهد داد."

آیا مرگ فجیع خاشقجی برای ترکیه دست آوردی دارد؟

دردورانی که دونالد ترامپ سرمست از اتحاد آمریکا ، اسرائیل و آل سعود علیه ترکیه تحریم هائی را اعمال کرد و اقتصاد ترکیه دچار بحران شد وتورم بیش از 25 درصدی در یک زمان کوتاه  اقتصاد ترکیه را با بحران مواجه  کرد، آقای اردوغان تصور نمی کرد که موهبتی الهی نصیب اش خواهد شد. کارشناسان معتقدند که ترکیه سعی خواهد کرد از فرصت بدست آمده به نحو احسن بهره برداری کند و خاندان آل سعود را تحت فشار قرار خواهد داد تا آمریکا به این نتجه برسد تا از ترکیه  در برابر آل سعود در منطقه  حمایت  کند.

انتقاد ترامپ از عملیات قتل : " ... کسی واقعا گند زده است... "

پس از سخنرانی رئیس جمهوری ترکیه در باره قتل خاشقجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه اول آبان ماه 97 از عملیات عربستان برای کشتن جمال خاشقجی،  انتقاد کرد و گفت که عملیات پنهانی کاری در این قضیه یکی از بدترین پنهان کاری‌های تاریخ‎ بود. ترامپ ضمنا گفت : " ... کسی واقعا گند زده است... " وی افزود: "  نقشه اولیه آنها بسیار بد بود، به صورت بدی به اجرا گذاشته شد..."  در همین حال، دونالد ترامپ  رئیس جمهوری آمریکا به اظهارات                رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره  «قتل جمال خاشقجی»  گفت که رجب طیب اردوغان در سخنانش خطاب به خاندان آل سعود در عربستان «تا اندازه‌ای ‌خشن» بوده است.  به گزارش خبرگزاری رویترز،  در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه را باور می‌کند، دونالد تراپ  گفت: «من باید اول حقایق را ببینم». همچنین بنا به گزارش‌              خبرگزاری ها خانم جینا هسپل، رئیس سازمان جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا شخصا" در ترکیه  جریان تحقیقات مقام‌های              ترکیه ای درباره قتل جمال خاشقجی را پیگیری می کند. این درحالی است که گروهی از اعضای کنگره و مقامات سابق آمریکا، خاندان آل سعود حاکم در ریاض را متهم کرده‌اند که سعی می کنند حقایق مربوط به مرگ جمال خاشقجی و دخالت حکومت و بخصوص ولیعهد محمد بن سلمان  در این قتل را پنهان کند.

آینده رضاخان  و آتاتورک ، خاندان آل سعود ؟!!

با آزاد سازی رانندگی زنان ، اجازه دادن به زنان برای حضور در رویداد های عمومی و غیره در عربستان محمد بن سلمان (33 ساله ) سعی کرد که از خود چهره ای نظیر رضاخان پهلوی در ایران و کمال آتاتورک در ترکیه خلق کند. اما ، مرگ فجیع جمال خاشقجی روابط بین آل سعود و آمریکا و سایر متحدان غربی را مورد سئوال قرارداده است. به سلطان جوان گفته شده بود که دست او برای سرکوب و قتل همه مخالفان بکلی باز است و به همین دلیل گفته می شود از نحوه گزارش قتل جمال خاشقجی دولت ترامپ شکفت زده نشده که هیچ  بلکه انتظار آنرا هم داشته اشت. 

آقای آرون استین    Aaron Stein از کارشناسان گروه اتاق فکری آتلانتیک کانسیل گفته است که ترکیه نقش خودرا دراین ماجرا بسیار خوب بازی کرد و مقامات آل سعود از خود بی عرضگی نشان دادند. درهرحال آینده محمد بن سلمان به این بستگی دارد که واشنگتن چه تصمیمی بگیرد. حمایت سناتورهای متحد آقای ترامپ از رئیس جمهوری ترکیه نظیر  سناتور لیندزی گراهام  Lindsey Graham.  از برکناری  محمد بن سلمان که صراحتا"  درحمایت از ترکیه گفته است که ترکیه امیدوار است که سلطان آل سعود ولیعهد دیگری را جایگزین محمد بن سلمان بکند. سناتور گراهام در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفته است : "محمد بن سلمان باید برود." و خطاب به عربستان سعودی گفته است  :" گوش می کنید چی می گم؟ شما افراد خوبی دارید که می توانید جایگزین کنید و محمد بن سلمان هم دامن کشور و خود شما را به خون آلوده کرده است. " نشانه ها  حاکی از این است که دونالد ترامپ علی رغم این واقعیت که به محمد بن سلمان برای تحت فشار گذاشتن ایران نیاز دارد ممکن است برای اینکه نقش آمریکا در قتل جمال خاشقجی آشکار نشود، مجبور شود  با کنار رفتن او موافقت کند.

دست آورد های ترکیه ؟

کارشناسان روابط دیپلماسی بین المللی معتقدند که دولت ترکیه تاکنون به نحو بسیار خوبی از قتل جمال خاشقجی در جهت          حل مشکلاتی که با واشنگتن و ریاض دارد بهره برداری کرده است. برخی معتقدند که طرفداران محمد بن سلمان سعی دارند با پیشنهاد میلیارد ها دلار کمک به اقتصاد ترکیه همکاری ترکیه برای سرپوش گذاری وتوقف پیگیری ها را جلب کنند. از سوی دیگر مخالفان محمد بن سلمان در خاندان آل سعود هم با آنکارا در ارتباط و گفتان هستند که با  کمک های مالی میلیارد دلاری  ترکیه شرایطی را برای آمریکا ایجاد کند  که  دونالد ترامپ با برکناری محمد بن سلمان موافقت کند. اما مشکل آنها این است که داماد دونالد ترامپ و نخست وزیر اسرائیل که به احتمال قوی در جریان طرح کشتن جمال خاشقجی قرارداشتند و شاید درگیر و کمک هم کرده باشند، مخالف برکناری محمد بن سلمان از ولیعهدی آل سعود در عربستان هستند. زیرا، هدف اصلی آنها با کمک محمد بن سلمان جاه طلب ضربه زدن به ایران و تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران و جایگزین کردن آن با نظامی مشابه حکومت اسلامی است که محمد بن سلمان قصد دارد در عربستان روی کار بیاورد.

پایان رقابت سنی با شیعه و شروع رقابت سنی با سنی ؟!!

درطول چهل سالی که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می گذرد آمریکا و متحدان اش سعی کردند که  رقابت سنی ها با شیعیان برای رهبری جهان اسلام را مطرح کنند ودراین راستا  هشت سال جنگ تحمیلی رژیم صدام حسین را علیه ایران حمایت کردند. سوریه و عراق را بعد از ناکامی های شان در سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران  با بوجود آوردن و حمایت از داعش ویران کردند. با حمایت از آل سعود دریمن ، سوریه ، عراق ، افغانستان و سایر کشورها میلیون ها نفر مسلمان شیعه و سنی را یا کشتند و یا آواره کردند. مرگ فجیع خاشقجی این مطلب را مطرح کرده است که  ترکیه به عنوان رقیب اصلی عربستان در جهان اسلام حالا بهترین شانس را در برابر عربستان به دست آورده است تا از آل سعود درمنطقه پیشی بگیرد. برای  حامیان اخوان المسلمین  هم که در مصر مورد حمایت ترکیه بودند قتل جمال خاشقجی این پیام را دارد که قتل  و ناپدید شدن جسد او بدلیل  نزدیکی اش  به اخوان المسلمین ودشمنی محمد بن سلمان با خاشقجی هم به این دلیل بوده است. درواقع هزینه قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان گرانتر از آن تمام شد و می شود که انتظار داشت.  

برنامه های سرپوش گذاری قتل دراستانبول؟

کنفرانس سرمایه‌گذاری تحت عنوان داووس در صحرا همزمان با سخنرانی اردوغان شروع به کار کرد و محمد بن سلمان از حضور بسیاری از شرکاء بالقوه نفتی و تجاری عربستان اظهار خشنودی کرد. با خانواده خاشقجی هم دیدار کردند و به آنها تسلیت کفتند و خودشان را از اینکه نقشی در این قتل داشتند مبرا کردند.  دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا  هم رسما" اعلام کرد که آمریکا هم چنان از خاندان آل سعود و ادامه حکومت آنها در عربستان حمایت می کند. درهمین حال دولت پوتین اعلام داشت که روسیه  مشکلی با عربستان ندارد که این گفته بنظر کارشناسان به نفع محمد بن سلمان توصیف می شود.

نتیجه گیری :

جمال خاشقجی بدون تردید تحت تاثیر انقلاب اسلامی و نظام مردم سالاری دینی درایران نه بعنوان یک دوست بلکه بعنوان یک مخالف قرار گرفته بود. وی سعی داشت نظامی شبیه به آن را در عربستان تبلیغ کند. حزبی که او در آمریکا تاسیس کرد و اطلاعاتی که در باره عملیات تروریستی با حمایت مالی خاندان آل سعود درآمریکا و سایر کشورها  داشت کافی بود که منجر به براندازی خاندان آل سعود در عربستان شود.

با توجه به اینکه در گذشته  مقامات آمریکائی در فکر این بودند که خاندان آل سعود را با دولت دیگری جایگزین کنند تا منافع آمریکا در عربستان حفظ شود و با او دراین مورد مشورت می کردند ، خاشقجی تصور می کرد که در واشنگتن مخالفان دونالد ترامپ درراه هدفی که داشت به او کمک خواهند کرد. اما ، تصمیم جدید در میان دولت مردان آمریکائی براین استوارشده است که هرچه در توان دارند به کار بگیرند تا نظام  مردم سالاری دینی در ایران  را شکست بدهند و آنرا با یک نظام دیکتاتوری دینی نظیر رژیم حاکم در عربستان جایگزین کنند. درواقع بنظر میرسد که مقامات بلند پایه ایرانی هم در این زمینه اطلاعات و تحلیل هائی دارند. بطوریکه رئیس دولت دوازدهم بدفعات گفته است که دونالد ترامپ از شورشی که در دیماه 96 در مشهد شروع شد پیام اشتباهی دریافت کرد. تحلیل گران غریی هم متفق القولند که این انتظار میرفت و میرود که گردانندگان پشت پرده ماجرای دیماه 96 در مشهد که به نظام حکومت اسلامی درایران اعتقاد دارند و مخالف نظام مردم سالاری دینی و قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند با دامن زدن به مشکلات اقتصادی و امنیتی وضعیتی را پیش خواهند آورد که دولت منتخب مردم را سرنگون  خواهند کرد  و با بهره مندی از قدرت اقتصادی شان (کنترل بازار ارز ، طلا ، کالا ، خدمات و غیره )  قدرت سیاسی را نیز بدست خواهند آورد. متعاقبا"  با حمایت پنهانی آمریکا و متحدان اش و  سرکوب هر مخالفتی زمام امور را بطورکامل درایران بدست خواهند گرفت و با گشایش های اقتصادی نظر موافق مردم را هم به خود جلب خواهند کرد. آنوقت نظامی که درایران روی کار خواهد آمد با همکاری آل سعود در عربستان بطور متحد منافع آمریکا در منطقه  را حفظ خواهندکرد.

نهایتا" اینکه جمال خاشقجی را بطرز فجیعی کشتند تا هرکسی درجهان اسلام و کشورهای عربی به این فکر بیافتد  که  انقلاب اسلامی و نظام مردم سالاری دینی ایران به عربستان و سایر کشورهای اسلامی منطقه صادر شود بدانند که سرنوشتی نظیر جمال خاشقجی خواهند داشت.  بنابراین ، کارشناسان معتقدند  چنانچه مردم ایران بتوانند در برابر تحریم ها و فشارهای جنگ اقتصادی و روانی آمریکا و متحدان اش از خود مقاومت و تاب آوری نشان بدهند،  بدون تردید اجرائی شدن این نظریه که باید حکومتی با رای مردم در عربستان روی کار بیاید اجتناب ناپذیر خواهد بود و ترامپ شکست خواهد خورد وطعم شرین پیروزی حق بر باطل را بار دیگر  مردم ایران خواهند چشید.  

 

*کارشناس بین المللی انرژی

 

 

223223

کد خبر 814972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امید A1 ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
    3 3
    متاسفانه باز هم دشمنی با آل سعود، جلوی چشمهای کارشناس عزیزمون رو گرفته و ایشون نمیدونن یا نمیخان بدونن که خاشقچی در ضدیت با ایران و به دنبال متحد کردن اعراب در مقابل ایران بود.