۰ نفر
۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۱۰:۰۲

محمد رضا خباز

 

با توجه به سوابق گذشته انتخابات هر چه به سوی انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم رأی‌های خاکستری و کسانی که هنوز تصمیم به رأی دادن ندا‌رند آرام آرام علاقه‌مند می‌شوند و به صحنه می‌آیند. مشروط بر اینکه چند اتفاق مبارک صورت بگیرد.

اول اینکه هیأت‌های اجرایی نشان بدهند که واقعاً بی‌طرف هستند و این اخباری که الان در همه جا وجود دارد که در استانداری‌ها ستاد انتخاباتی تشکیل شده است را با عمل خودشان کنار بگذارند چون این دیگر به مصلحت نظام نیست و اگر مردم احساس کنند رأی‌شان مؤثر نیست دیگر اشتیاقی برای حضور در پای صندوق‌ها ندارند. ثانیاً کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید در این فرصت باقیمانده به برنامه‌های واقعی بپردازند.

یعنی برنامه‌هایی ارائه کنند که مردم احساس کنند برنامه‌های این نامزد وضعیت جامعه را به سمت مطلوب‌ بودن سوق خواهد داد. اعتقادم بر این است که گرفتاری‌های مردم در بعد اقتصادی خیلی شدید است.

اگر هم ما بخواهیم مردم را در این زمینه امیدوار کنیم باید هم برنامه کوتاه‌مدت ارائه دهیم و هم برنامه میان مدت. البته برنامه‌های دراز مدت هم مدنظر است ولی مردمی که تحت فشار مسائل اقتصادی هستند نیازمند این هستند که ببینند رئیس‌جمهور جدید خواهد توانست مقداری از گرفتاری‌ها آنها را مرتفع کند یا نه؟ چون تا به حال هر کس هر حرفی زده است با طبقات متوسط و بالای جامعه سخن گفته است و از طبقه پایین جامعه که نقش بسیار مهمی در رأی‌آوری دارند غافل بودند. اگر این شرایط رعایت شود فضای انتخابات قطعاً داغ‌تر می‌شود. .

در مقوله بد اخلاقی‌های انتخاباتی معتقدم ارزش را اسلام برای ما مشخص کرده است. وقتی که بحث‌های علمی باشد و هدف خیرخواهی باشد به نظرم آثار آن مثبت خواهد بود، ولی به محض اینکه به مرز مجادله و تخریب برسد آثار منفی‌ می‌شود و اگر ما بخواهیم مردم ما با اشتیاق در انتخابات حاضر شوند باید کاری کنیم که مردم به این نتیجه نرسند که کاندیداها با هم درگیرند. البته انتقاد جای خودش را دارد.

نقد برنامه‌های رئیس‌جمهور و نامزدها عیبی ندارد بلکه یک حسن است ولی اینکه رقابت به تنش و مجادله برسد به نظرم آثار منفی خواهد داشت. ما باید طوری عمل کنیم که مردم به نظام امیدوار شوند. راه امیدواری هم نقد منصفانه است نه تخریب و اهانت که در دنیای غرب مرسوم است.

متأسفانه در دنیای غرب روش‌های ناپسندی مرسوم است و بعضاً مشاهده می‌شود ما همان روش‌ها را در انتخابات اجرا می‌کن یم که استفاده از این روش‌ها به حضور مردم در انتخابات لطمه می‌زند.

اعتقاد دارم که صدا و سیما در آستانه انتخابات باید بیش از این مراقب رفتار خودش باشد چرا که عملکرد رسانه‌ملی زیر ذره‌بین‌ است و همه مردم صدا و سیما را ارزیابی می‌کنند چون در درون خانه‌های همه مردم است. صدا و سیما باید تلاش کند نقش بی‌طرفی‌اش را در عمل نشان دهد نه در گفتار.

الان می‌گویند ما بی‌طرف هستیم وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که همه شبکه‌های رسانه ملی برای یک کاندیدا تبلیغ می‌کنند. اکنون همه افراد کاندیدا هستند و صدا و سیما نباید به هیچ یک از نامزدها به چشم برتر نگاه کند بلکه همه آقایان کاندیدا هستند و همه باید از حقوق مساوی برخوردار باشند.

ما اعتقاد داریم که صدا و سیما باید بیش از این مراقب رفتار خودش در انتخابات باشد و طوری عمل نکند که شائبه حمایت از کاندیدای خاصی بوجود آید.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

کد خبر 8151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =