مائده برهانی لژیونر والیبال ایران در ترکیه:حجابم را به پول ترجیح دادم

مائده برهانی در گفت‌وگو با جام‌جم گفت: در قراردادم نوشته بودم فقط با حجاب بازی می‌کنم.

ارزش؛ این واژه تعریفش برای خیلیها متفاوت است. به خصوص در ورزش که مدال هست، پول هست، شهرت هست و محبوبیت. اما هستند خیلیها که از سالها سال قبل، این کلمه طور دیگری برایشان تعریف شده است. تعریفی که گاها به ضررشان تمام شده. از فسخ قرارداد گرفته تا توبیخهای سازمانی و باشگاهی. مثل به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی. تقریبا هر ورزشکاری از ایران که در مسابقات بینالمللی حریفی از اسرائیل مقابلش قرار گرفته آن را به رسمیت نشناخته است و با آن مبارزه نکرده است و این ارزش است. وقتی فارغ از همه هیاهوهای جهانی، یک ایرانی حاضر نمیشود تا حتی در ورزشهای گروهی هم کنار یک اسرائیلی باشد این ارزش است. مثل همان کاری که خیلی از ورزشکاران ایران کردهاند و این اواخر باباصفری دروازهبان تیم ملی هندبال ایران که لژیونر است آن را تکرار است.

تعریفی دیگر؛ ارزش حجاب. مثل مائده برهانی که همان اول برای ترکیهای‌ها شرط گذاشت: «فقط با مقنعه بازی می کنم و بس.» ابتدا قبول نمی کردند. اما مائده و سبک بازی او طوری بود که نمی توانستند به راحتی از کنارش عبور کنند. به همین دلیل پافشاری هایی که کرده بود جواب داد و او شد نخستین بازیکن خارجی با حجاب باشگاه ترکیه ای.

ارزش تعریف های مختلفی دارد. مثل دست ندادن داور بانوی ایرانی در مسابقات فوتسال. گلاره ناظمی که اتفاقا این روزها قضاوت هایش در المپیک نوجوانان حسابی سر و صدا کرده است. او فینال رقابت های فوتسال را سوت زد اما وقتی که طبق عرف جهانی خواستند از او تقدیر کنند، دستش را پس کشید و پای اصولی که برای خودش ترسیم کرده بود ایستاد. وقتی از او در این مورد سوال کردیم گفت: «هیچ چیزی برای آدم ارزش هایش و باورهایی که دارد نمی شود.»

در شرایطی که خیلی از هنجارها تعریف خودش را از دست داده است و شاید کنش های بعضی از چهره ها با انتقاد بعضی از مردم روبرو می شود اما حجاب، دست ندادن با نامحرم و بازی نکردن با کشوری که آن را به رسمیت نمی شناسند برای خیلی ها ارزش است. ارزشی بدون توصیف همراه با باور و اعتقاد.

مائده برهانی ملیپوش والیبال ایران یکی از کسانی است که قید پول زیاد را زد اما حاضر نشد حجابش را از سرش بردارد. خودش این طور تعریف می کند: «بازی اول در لیگ ترکیه بود. آنها چنین قانونی نداشتند که ورزشکار با حجاب بازی کند. به همین دلیل مانع از بازی کردن من شدند. حتی با مدیر برنامه هایم تماس گرفتند و گفتند به مائده بگویید که بدون حجاب بازی کند اما زیر بار نرفتم.»

*بعد چه شد؟

بین خودشان این مسئله را حل کردند. من قرارداد داشتم و در قراردادم هم آمده بود که فقط باید با حجاب بازی کنم. مسئول مسابقات با مسئول لیگ ترکیه تماس گرفت و من بازی کردم و اتفاقا بهترین بازیکن زمین هم شدم.

*یادم هست یک پیشنهاد از سوپر لیگ ترکیه داشتید اما قبول نکردید. در این مورد توضیح می دهید؟

از جام باشگاه های آسیا که برگشتیم یک پیشنهاد از سوپر لیگ ترکیه داشتم. همه چیز خوب بود حتی رقم قراردادی که پیشنهاد داده بودند هم خیلی بالا بود. اما بحث پوشش اسلامی که شد نه آنها قبول کردند و نه من. نمی توانستم به خاطر پول قید حجابم را بزنم. تا اینکه قبل از اعزام به اردوی مجارستان از همین تیمی که الان در آن بازی می کنم پیشنهاد رسید. شرایطم را گفتم و آنها هم قبول کردند. در قراردادم همه چیز ذکر شده است.

*الان که مشکلی وجود ندارد.

نه، فقط همان بازی اول که به شما گفتم. من همه چیز را مکتوب نوشته بودم و روی این موضوع خیلی هم حساس هستم. مسائل مالی آنقدر برایم حساس نبود که حجاب بود.

*واکنش همتیمیهایت نسبت به حجابی که داری چیست؟

ترکیه یک کشور اسلامی است و مسلمانان زیادی دارد. از لحاظ فرهنگی هم خیلی به ایران نزدیک هستند و هیچ مشکل خاصی اینجا وجود ندارد. همتیمیهایم خودشان پذیرفتهاند و با حجاب من مشکلی ندارند.

*کمی درباره تیم صحبت کن.درباره شرایط خودت و وضعیتی که در جدول رده بندی دارید؟

سوپر لیگ ترکیه 12 تیمی است اما دسته یک که من در آن بازی می کنم دو گروه 14 تیمی. ما در گروه دوم قرار داریم و آن طور که خودشان می گویند گروه مرگ است. 8 تا تیم از این 14 تیم خیلی حرفه ای هستند. شما ببینید که ما سه تا برد داشتیم و یک باخت اما در رده پنجم جدول رده بندی هستیم !فشار اینجا زیاد است و شرایط فنی اش هم نسبت به لیگ ایران خیلی بالاتر است. بازیکنان خارجی خوبی در اینجا حضور دارند و همین باعث شده تا کیفیت لیگشان بالا ببرود.

*خود بازیکنان ترک هم ...

بازیکنان خوب و با کیفیتی دارند. اما شک نداشته باشید که بازیکنان ایران اگر واقعا امکانات لازم را داشته باشند یک سر و گردن از خیلی از این بازیکن ها بالاتر هستند.

43258

کد خبر 821257

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • سمانه IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۰
  11
  عاشقتم . بهت افتخار می کنم . حجاب ارزشش بالاتر از بالا بردن مداله هر چند افتخار آفرینی ولی اگر مدال هم نیاری باز هم موفقی . چون رضای خدا رو ب رضای مخلوقش ترجیح دادی . این پیروزی بزرگ رو بهت تبریک میگم
 • وحید IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۰
  2
  این دیگه گفتن نداره مگه کاری هم برای خودتو خدات می کنی باید جار بزنی ، اینو برای خودت خدای خودت کردی درباره اش حرف نزنی بهتره