۲ نفر
۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶

مجلس همراه شود!

مولاوردی: فرزندان مادران ایرانی شهروند ایران می‌شوند

این افراد به عنوان یک شهروند ایرانی باید زندگی شایسته‌ای داشته باشند
مولاوردی: فرزندان مادران ایرانی شهروند ایران می‌شوند

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی می‌گوید: «لایحه پیشنهادی دولت می‌تواند به فرزندانی که مادران ایرانی دارند، حق شهروندی اعطا کند تا این افراد به عنوان یک شهروند ایرانی زندگی شایسته‌ای داشته باشند.»

به گزارش خبرآنلاین، تصویب مصوبه تابعیت فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیرایرانی خبر خوبی بود که مادران زیادی را از نگرانی بی‌هویتی فرزندشان درآورد. مادرانی که می‌توانند برای فرزندانشان شناسنامه و تابعیت بگیرند. با این حال باید منتظر ماند تا ببینیم مجلس در این زمینه همکاری می‌کند و این مصوبه را به قانون تبدیل می‌کند یا نه.

در همین میان شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی نیز به «خبرآنلاین» می‌گوید: «لایحه پیشنهادی دولت می‌تواند به فرزندانی که مادران ایرانی دارند، حق شهروندی اعطا کند تا این افراد به عنوان یک شهروند ایرانی زندگی شایسته‌ای داشته باشند. همچنین تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی می‌تواند منشأ تحولات مثبت دیگری در قوانین مربوط به حوزه زنان و خانواده باشد. در قانون مدنی موضوع انتقال تابعیت از مادر به فرزند مسکوت گذاشته شده است و با تصویب این لایحه به نوعی آن خلاء نیز برطرف خواهد شد.»

او در ادامه درباره پیشینه این طرح می‌گوید: «پیشینه این لایحه به بیش از سه سال قبل برمی‌گردد و در این خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیر موضوع بودند. تا قبل از این، بر اساس ماده واحده مصوب سال ۱۳۸۵ با عنوان تعیین تکلیف فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی حاکم بود و فعلا تا تصویب لایحه پیشنهادی نیز پابرجاست که طبق آن فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی تا سن ۱۸ سالگی تسهیلاتی را برای اقامت، تحصیل، آموزش و بهداشت می‌توانستند دریافت کنند و پس از ۱۸ سالگی با داشتن شرایط لازم نسبت به اخذ تابعیت ایرانی اقدام کنند.»

به گفته مولاوردی، با اصلاحیه پیشنهادی که حاصل تعامل میان دولت و کمیسیون‌های اجتماعی و لوایح و وزارت امور خارجه است، شروط مطرح شده در متن کمیسیون لوایح که شامل تولد در ایران یا اقامت متوالی یا متناوب به مدت پنج سال در ایران یا تکلم به زبان فارسی بود، برداشته شد و به طور کلی مطابق آن فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تا ۱۸ سالگی می‌توانند بنا به درخواست مادر و از ۱۸ سال به بعد بنا به درخواست خود تابعیت ایرانی دریافت کند، چه فرزندانی که در خاک ایران و چه افرادی که در خارج از ایران از مادر ایرانی متولد شده‌اند.

۴۲۲۳۸

کد خبر 822683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 35
 • علی IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  40
  می خوان به یک لشکر یک میلیونی افغانی تابعیت ایرانی بدهند می گه مجلس همراه شود!
  • CA ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
   28
   اره،متاسفانه من مخالفم بعنوان یک ایرانی
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
   33
   مسئله این هست که اعطای تابعیت فقط به همین ها ختم نمیشه بلکه راهی باز میشه برای ادامه این معضل که تا ابدیت ادامه داره . تازه یک سری که کمی نگرانی وترس داشتن دیگه واهمه ای از این بابت نخواهند داشت و در مدت بیست سال نصف مملکت میشه افغان.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  28
  خوبه که این بندگان خدا از بلاتکلیفی در میان. اما امیدوارم در آینده خود را ایرانی بدانند و یک گروه جدید ضد ایرانی در دل ایران به وجود نیاید.
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
   3
   ببخشید نه میشه بهت منفی داد نه مثبت!!!
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
   32
   بنده خدا کدومه؟ مشتی اجنبی غیر قانونی آمدن ایران و خانواده هایی دخترانشون رو فروختن به این اجانب و نتیجه تعداد زیادی بچه بی هویت هست که سربار این مملکت شده .حالا با دادن تابعیت نه تنها این قانون شکنان مجازات نشدن بلکه با این کار تشویق هم شدن و دیگرانی در آینده بیشتر از امروز به این جمع اضافه خواهند شد
 • علی IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  35
  اعطای تابعیت فله ای به صدها هزار افغانی به چه قیمتی؟ چرا اکثریت قاطع ملت ایران باید تاوان ازدواج زنان ایرانی با افاغنه پس بدهند ؟!
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  37
  کم این کشور و مردم مشکل ندارند این کار در اینده یکی از مشکلات اساسی در کنار مهاجران غیرقانونی خواهد بود
 • آرمیتا IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  31
  خدا را شکر که متوجه شدید قانون قبلی غیر عادلانه بود خدا کند در مجلس محترم این طرح تصویب شود ۶ سال بود خواب خورک نداشتم به خاطر دخترم که بدون هویت ایرانی بود
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
   35
   علاج واقعه رو قبل از وقوع باید کرد .میبایست وقتی که خلاف قانون ایران عمل میکردید و ازدواجی غیر قانونی کردین فکر میکردین . بهتره فرزندتون رو بفرستین کشوری که پدرش متعلق به اونجا هست تا مشکل نداشته باشه.
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  32
  همه مشکلات حل شده بود فقط همین یکی مونده بود که درست شدعلی برکت الله.