واکنش وزرای خارجه روسیه و اسپانیا به تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ایرنا نوشت: وزاری خارجه روسیه و اسپانیا در نشست خبری مشترک تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه با انتقاد شدید از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، آن‌ها را فاقد هرگونه مشروعیت و نقض فاحش قطعنامه‌ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

 لاوروف که در کنفرانس خبری مشترک با همتای اسپانیایی خود در مادرید سخن می‌گفت، افزود: نحوه اعلام و اجرای این تحریم‌ها عمیقا موجب تاسف است.
وی با تاکید بر پایبندی مسکو به برجام ادامه داد: اجرای این توافق برای کشورهایی که همچنان به ساز و کار آن پایبند هستند، ادامه خواهد داشت.
وزیر امور خارجه این کشور افزود: اروپا، چین، روسیه و ایران به برجام اعلام پایبندی کرده‌اند.
لاوروف تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا، نقض فاحش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
اشاره او احتمالا به قطعنامه 2231 این شورا است که پیرو برجام به تصویب رسیده و با حمایت از این توافق، همه قطعنامه‌های قبلی علیه ایران را لغو کرده بود.

در همین راستا وزیر خارجه اسپانیا نیز با انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با ایران، تاکید کرد که مادرید تهدیدها علیه ایران را نمی پذیرد.

در ادامه نیز خوزه بورل و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه اسپانیا و روسیه پس از دیدار دو جانبه در نشست خبری مشترک به پرسش های خبرنگاران پاسخ دادند.
وزرای خارجه اسپانیا و روسیه سیاست های آمریکا در قبال ایران و بازگرداندن تحریم های اقتصادی علیه این کشور بشدت انتقاد کردند.
بورل و لاوروف همچنین 'تهدیدهای' دونالد ترامپ علیه مقامات ایرانی را سرزنش و تاکید کردند، این گونه سیاست ها کارساز نخواهد بود.
وزیر خارجه اسپانیا در این نشست خبری تاکید کرد که ادامه سیاست های واشنگتن مبتنی بر 'تهدید' طرف مقابل و 'درخواست های یکجانبه' از وی، در عصری که ما زندگی می کنیم، معنی و مفهومی ندارد.
وزیر خارجه اسپانیا با بیان این مطلب که اتحادیه اروپا بر حفظ برجام تاکید دارد، گفت: این ایده رئیس جمهور ترامپ که معتقد است 'اگر شما با ما نیستید علیه ما هستید'، سیاستی است که دیگر این روزها خریدار ندارد و به عصری دیگر مربوط می شود.


دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه دیگر کشورهای امضا کننده این توافق ضمن محکوم کردن خروج واشنگتن تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی که آمریکا روز گذشته به صورت یک جانبه علیه ملت ایران اعلام کرد از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائیکه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند او روز گذشته مجبور شد دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند که بیانگر شکست این تحریم ها است.
آمریکا تاکنون مجبور شده است دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.

49311

کد خبر 823037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =