جهانگیری: ما به مردم دروغ نخواهیم گفت که تحریم‌ها هیچ اثری ندارد

ایسنا نوشت: معاون اول رئیس جمهور با اشاره به انزوای آمریکا در آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ملت ایران، گفت: این اتفاق نمایش سیاسی و پیروزی ایران علیه آمریکاست که در تاریخ ثبت خواهد شد، آمریکا برای اولین بار علیه کشوری مثل ایران وارد میدان تحریم و جنگ اقتصادی می‌شود و در دنیا منزوی و تنها می‌ماند.

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری عصر شنبه در مراسم تکریم و معارفه وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آخرین پرده نمایش آقای ترامپ و همکارانش دیشب به نمایش درآمد، بر رصد دقیق حوادث و تصمیم گیری صحیح در مواجهه با شرایط جدید تاکید کرد و گفت: آنچه در این مقطع، حیاتی و لازم است گفت و گوی صادقانه با مردم یعنی صاحبان اصلی کشور، نظام و انقلاب است زیرا عبور از شرایط سخت پیش رو جز با همدلی و مشارکت مردم ممکن نیست.

معاون اول رئیس جمهور ضمن تاکید بر پرهیز از نگران ساختن بی مورد جامعه، در عین حال تصریح کرد: مردم باید در جریان امور باشند و نباید هیچ موضوعی از مردم پنهان بماند .

اهم سخنان جهانگیری بدین شرح است:

*اگر مردم در شرایط دشوار ببینند مسئولین کشور صادقانه برای عبور از مشکلات تلاش می کنند و از توانایی و دانش لازم هم برخوردارند ، حتماً به میدان آمده و از هیچ فداکاری در این زمینه دریغ نخواهند کرد .

*در دوره گذشته تحریم ها، وقتی که آمریکا تحریم ها را اعلام می کرد کل اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر همزمان یا پیش از آمریکا تحریم هایی مشابه یا بیشتر را علیه ایران اعلام می کردند و شورای امنیت نیز تحریم ها را وضع می کرد و می گفت «همه کشورها موظفند که در این تحریم ها همراهی کنند» اما امروز جز رژیم صهیونیستی و چند کشور منطقه، کشور دیگری با سیاست های آمریکا همراه نشده است.

*متحدین آمریکا علیه یک جانبه گرایی آمریکا مقاومت می کنند و به نوعی استقلال سیاسی و اقتصادی خود را به نمایش گذاشته اند و به خاطر حفظ روابطشان با ایران در مقابل آمریکا ایستاده اند. امروز کشورها از اینکه تحقیر می شوند و استقلال سیاسی و اقتصادی آنها توسط آمریکا مخدوش می شود، ناخرسندند. در این شرایط ما می توانیم با سیاست های سلطه طلبانه، تهدیدآمیز، غیراخلاقی و غیرقانونی آمریکا مقابله کنیم.

* سیاست های آمریکا غیراخلاقی و غیرقانونی است. ایران به همه تعهدات بین المللی در برجام عمل کرد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به طور مرتب پایبندی ایران را به تعهداتش گزارش داده است. تحریم های آمریکا ظالمانه است؛ چون علیه مردم، کودکان، زنان و قشر ضعیف ملت ایران اعمال می شود و به آنها آسیب می رساند.

* باید اقتصاد کشور را در مقطع کنونی خوب اداره کنیم تا نادرستی سخنان وزیر خارجه آمریکا که تاکید می کند «فروپاشی اقتصادی در ایران رخ خواهد داد» بیش از گذشته عیان شود، بنابراین امروز اداره موفق اقتصاد کشور یک مسئولیت ملی و بزرگ است و این مسئولیت بر دوش تک تک آحاد ملت ایران است.

*همه ما در دولت و بخش خصوصی مسئولیم . قطعاً دولت به تنهایی نمی تواند این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد و باید عزم ملی به معنای واقعی برای عبور از این شرایط سخت ایجاد شود.

*عزم ملی همراه با اتحاد و انسجام ملی در میان همه نخبگان، جریان های سیاسی، دولت، ملت، ارگان های حاکمیتی و همه ایرانیان وطن دوست در سراسر دنیا راهگشاست و همه وظیفه دارند برای موفقیت ایران و عبور کشور از شرایط سخت تحریم به میدان بیایند.

*برخی نشریات معتبر اروپایی این را اعلام کرده اند که مرگ خاشقجی خبرنگار سعودی در ارتباط با افشای پول هایی بوده که سعودی ها هزینه کرده اند تا برخی رسانه ها علیه ایران فعالیت کنند. در روزهای آینده اطلاعات بیشتری آشکار خواهد شد که چه دست هایی و چه توطئه هایی علیه ملت ایران شکل گرفته است.

*ایران با تکیه بر توانمندی مدیران خود اعلام کرد که آنها نمی توانند فروش نفت ایران را به صفر برسانند ،‌ خوشبختانه تا به امروز ما به میزانی که نیاز داشته ایم نفت فروخته ایم و از این به بعد هم می توانیم. همه دیدند که بر خلاف گزافه گویی های آمریکا، شب گذشته هشت کشور از تحریم ایران معاف شدند و این نشان داد که آمریکاییها به تبلیغات بیش از واقعیت نیاز دارند و طوری فضاسازی می کنند که گویا آنها اجازه داده اند این هشت کشور بتوانند با ایران کار کنند.

* ما به مردم دروغ نخواهیم گفت که تحریم های هیچ اثری ندارد اما بگونه ای تدبیر خواهیم کرد که تحریم ها کمترین اثر را در اقتصاد کشور ایجاد کند.

*در این دوره سرپا بودن بنگاه ها و تولید کشور مسأله اصلی است، تا حقوق کارگران به موقع پراخت شود. تحقق این امر به معنای شکست آمریکاست.

*عدم دخالت مهمترین راهکار برای روشن شدن تکلیف ارز ، صادرات و واردات است . همه بررسی های اقتصادی نیز نشان می دهد که قیمت ارز در بازار واقعی نیست. می خواهند با فضاسازی روانی فضای اقتصاد کشور را برهم بزنند. البته ممکن است قیمت ارز اعلام شده از سوی دولت نیز غیرواقعی باشد اما دولت ناگزیر است که روش هایی را در پیش بگیرد که حداقل فشار بر مردم وارد شود.

*به ملت ایران می گویم فرصت های طلایی بسیاری در ایران وجود دارد و با اطلاع از علاقمندی شرکت های فعال در بسیاری از کشورهای آسیایی، اتحادیه اروپا، روسیه و چین تاکید دارم که آنها نیز دنبال راهی برای شکست خوردن آمریکا در قضیه تحریم ایران و ادامه فعالیت با ایران هستند.

2929

کد خبر 823842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =