در سال ۲۰۱۹ اتفاق می افتد: کاهش ۶.۶درصدی رشد اقتصادی چین

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: به گفته اقتصاددانان، رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی به ۶.۶ درصد می‌رسد و در ۲۰۱۹ تا ۶.۳ درصد کاهش خواهد یافت . 

اقتصاددانان دانشگاه رنمین پکن گفتند که انتظار دارند رشد اقتصادی چین در سال جاری به ۶.۶ درصد برسد و در ۲۰۱۹ تا ۶.۳ درصد افت کند. دلیل این کند شدن رشد اقتصادی، چالش‌های مربوط به تجارت و اصلاحات ساختاری است .
پیش بینی های منتشر شده توسط واحد خبری آکادمی علوم اجتماعی چین در روز سه‌شنبه نشان می دهد که چین به خاطر جنگ تجاری با آمریکا تحت فشار است .
ولی اقتصاددانان دانشگاه اقتصاد رنمین اخطار دادند که حتی اگر درگیری های تجاری با آمریکا حل شود، چین باز هم با مشکلاتی روبرو خواهد بود. چون این کشور با یک تجارت جهانی رو به وخامت، کاهش رشد صادرات و ضعف واحد پولیش مواجه است .
تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه منتهی به سپتامبر ۶.۵درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت که آهسته ترین رشد از سال ۲۰۱۹ تا حالا بوده است. پکن سعی دارد بانک های اقتصادی خود را تشویق کند وام دادن به شرکت های خصوصی را افزایش دهند و برای آرام کردن مشکلات مالی شرکت‌ها اقدامی ‌کنند .
اقتصاددانان گفتند در پیش گرفتن اقدامات کوتاه مدت برای آرام کردن فشار اقتصادی کنونی چین، سخت است. در حالیکه سیاستهای اخیر باید جلوی کاهش بیشتر رشد اقتصادی را در سال آینده بگیرند، دور جدید اصلاحات ساختاری در زمینه عرضه نیز لازم است .
آنها پیش بینی کردند که سال ۲۰۱۹ در بازسازی اقتصاد چین و تبدیل بلند مدت آن به یک مدل اقتصادی آهسته تر و با کیفیت تر، سالی حیاتی خواهد بود .
طبق این گزارش، سال آینده شاهد تعادل دوباره تجارت خارجی چین خواهیم بود و احتمالا واردات به ۱۶.۱ درصد افزایش می یابد. میزان رشد واردات در ۲۰۱۸ نیز ۶.۱ درصد بود .
لیو یانچان، رئیس دانشگاه رنمین و یکی از نویسندگان این گزارش گفت که کاهش یکنواخت نرخ پس انداز در چین و تحریک مصرف داخلی، یک عامل مهم تر از سرمایه گذاری در رشد اقتصاد این کشور است .
طبق این گزارش انتظار می رود مصرف کنندگان چینی سال آینده ۹ درصد بیشتر خرج کنند و از رشد کلی پیشی بگیرند .

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 827606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =