۶ نفر
۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
مروری بر عملکرد کروات‌های فوتبال ایران

برانکو ایوانکوویچ چندی پیش در مصاحبه‌ای که البته بعدا آن را تکذیب کرد، گفته بود مربیان کروات همیشه در ایران خوب نتیجه گرفته‌اند. همین بهانه‌ای شد تا مروری بر عملکرد کروات‌های فوتبال ایران داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ چندی پیش برانکو ایوانکوویچ مصاحبه‌ای با یک سایت کروات انجام داد. ابتدا مصاحبه منتشر شده از قول برانکو حواشی زیادی به همراه داشت. چراکه در آن صحبت‌هایی علیه کی‌روش آورده شده بود. در ادامه اما سرمربی پرسپولیس این مصاحبه را تکذیب کرد و اهالی فوتبال هم حرف‌های برانکو را که در جریان تمرین تیمش به زبان آورد باور کردند و شعله آتش اختلافات کم شد. برانکو می‌گفت با کار مربیان دیگر کار ندارد و تنها نکته‌ای که در مصاحبه با سایت کروات به آن اشاره داشته این بوده که مربیان کروات در ایران همیشه خوب نتیجه گرفتند. همین بهانه‌ای شد تا مروری داشته باشیم روی عملکرد کروات‌هایی که تا به حال وارد ایران شد. از استانکو پوکله‌پوویچ تا همین برانکو ایوانکوویچ که به نظر این آخری با توجه به نتایجی که با تیم‌ملی ایران و پرسپولیس کسب کرده می‌تواند لقب موفق‌ترین را به یدک بکشد.

استانکو پوکله‌پوویچ
او اولین مربی کرواتی بود که وارد فوتبال ایران شد. استانکو مدت کوتاهی هدایت تیم‌ملی ایران را بر عهده داشت و بعد از تجربه 5 بازی، یک برد،2 مساوی و 2 باخت از سرمربی‌گری تیم‌ملی خداحافظی کرد و روی نیمکت پرسپولیس نشست. او با حضور روی نیمکت قرمزهای تهران در سال‌های 1374 و 1375 تیم را به قهرمانی لیگ آزادگان رساند تا از این نظر کاملا شبیه برانکو باشد. چراکه او و برانکو تنها مربیان اهل اروپای شرقی هستند که پرسپولیس را به قهرمانی لیگ رساندند. استانکو این روزها زندگی سختی را تجربه می‌کند. بیماری به شدت گریبان‌گیر او شده و اتفاقا یکی از تلخ‌ترین اتفاقات برای دوست‌دارانش این بود که پای او 2 سال پیش به دلیل عفونت کلیوی قطع شده.

تومیسلاو ایویچ
ایویچ دومین مربی کروات تاریخ تیم‌ملی است. کسی که همیشه در تاریخ به عنوان یک تغییردهنده بزرگ شناخته می‌شود. تاثیرات او روی کار تیم‌ملی ایران بارها از زبان کارشناسان مختلف شنیده شده. او بعد از استانکو و در سال 1376 در آستانه جام‌جهانی 1998 هدایت ایران را بر عهده گرفت. با این حال اما حضور ایویچ هم مدت زیادی طول نکشید. 5 بازی، یک برد، 2 تساوی و 2 باخت کارنامه‌ای است که از او ثبت شود. دقیقا مثل پوکله‌پوویچ. ایویچ در فاصله بازی تاریخی با استرالیا تا جام‌جهانی از هدایت ایران برکنار شد تا یکی از عجیب‌ترین تصمیمات فدراسیون فوتبال ایران تا به امروز با خداحافظی او و جانشینی جلال طالبی گرفته شود. این مربی کروات 7 سال پیش درگذشت.

میروسلاو بلاژویچ
رساندن تیم‌ملی کرواسی به جایگاه سوم جام‌جهانی 1998 اصلا افتخار کمی نبود. بلاژویچ بعد از تقدیم این افتخار به مردم کشورش از هدایت تیم‌ملی کرواسی کنار رفت و به ایران آمد. او کمتر از یک سال روی نیمکت تیم‌ملی نشست و در نهایت عدم موفقیت در دیدار پلی‌آف جام‌جهانی 2002 مقابل ایرلند برای خروجش از ایران کافی بود. او نسبت به استانکو و ایویچ عملکرد بهتری روی نیمکت ایران داشت اما دلیل فدراسیون برای قطع همکاری عدم صعود به جام‌جهانی بود. بلاژ سال‌ها بعد دوباره به ایران برگشت و هدایت مس کرمان را بر عهده گرفت. با وجود اینکه عملکرد چندان خوبی با این تیم نداشت.

وینگو بگوویچ
او یکی از چند مربی کرواتی است که تجربه حضور روی نیمکت تیم‌ملی ایران را ندارد اما روی نیمکت تیم‌های لیگ‌برتری نشسته. وینگو که همیشه از ایران به خوبی یاد می‌کند و حتی گفته که انگار در این کشور به دنیا آمده، سال 1378 سرمربی فولاد خوزستان شد. او همچنین روی نیمکت پرسپولیس هم نشست. تیم بگو لقب یکی از پرحاشیه‌ترین پرسپولیس‌های تاریخ را به یدک می‌کشید. او در جریان 30 بازی، 11 برد، 9 تساوی و 10 باخت بدست آورد که چندان کارنامه قابل قبولی نبود. بگوویچ بعد از پرسپولیس در فوتبال ایران نشستن روی نیمکت تیم‌های پگاه گیلان، پاس همدان، آلومینیوم هرمزگان و مس رفسنجان را تجربه کرد. او در حال حاضر نیز در لیگ یک روی نیمکت گل‌گهر سیرجان نشسته. ضمن اینکه بگوویچ در مقطعی سرمربی تیم امید ایران شد و همچنین مدتی به عنوان دستیار یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس هم کار می‌کرد.

لوکا بوناچیچ
لوکا بوناچیچ نیز علاوه بر دوران نسبتا طولانی که در ایران گذرانده از محبوبیت ویژه‌ای در باشگاه‌های کشور برخوردار است. محبوبیتی که بیش از هر چیز مدیون افتخاراتی‌ست که او در جام باشگاه‌های ایران کسب کرده. بوناچیچ در ایران مربی باشگاه‌های استقلال اهواز، فولاد خوزستان، سپاهان اصفهان، گسترش فولاد تبریز و مس کرمان بوده ‌است. او توانست تیم فوتبال سپاهان اصفهان را به مقام نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ برساند .علاوه بر آن در دو دوره متوالی جام حذفی یعنی در جام حذفی ۸۵-۱۳۸۴ و جام حذفی ۸۶-۱۳۸۵ تیم سپاهان را به قهرمانی رساند. او همچنین زمانی که سرمربی مس کرمان بود با این تیم به نایب قهرمانی جام حذفی رسید.

زلاتکو کرانچار
زلاتکوکرانچار مربی کروات دیگری است که او نیز در لیگ‌برتر ایران مربی گری کرده. کرانچار در ۳۰ تیر ماه ۱۳۸۸ به عنوان سرمربی پرسپولیس انتخاب و خیلی زود هم از سرمربی‌گری این تیم برکنار شد. علی دایی به عنوان جانشین او در سمت سرمربیگری پرسپولیس انتخاب شد. او بعد از پرسپولیس حضور در فوتبال اصفهان و سرمربی‌گری سپاهان را در ایران تجربه کرد. زلاتکو با زردهای اصفهان قهرمان لیگ‌برتر و جام‌حذفی هم شد تا کارنامه موفقی از خودش ثبت کند. کارنامه‌ای که در حال حاضر او را روی نیمکت تیم‌ملی امید نشانده.

دراگان اسکوچیچ
اسکو به عنوان یک سرمربی کروات دیگر حضور در فولاد خوزستان و ملوان را تجربه کرده که البته با هیچکدام این تیم‌ها افتخار خاصی بدست نیاورده اما در هر دو تیم به نوعی تغییراتی قابل‌توجه ایجاد کرد. او حتی بارها به عنوان گزینه مربی‌گری استقلال هم مطرح شد. اسکوچیچ در حال حاضر هم در لیگ یک روی نیمکت خونه‌به‌خونه بابل نشسته.

برانکو ایوانکوویچ
و در آخر پروفسور که می‌توان گفت موفق‌ترین کروات حاضر در فوتبال ایران بوده. کسی که با تیم‌ملی ایران سومی در جام‌ملت‌های 2004 و صعود به جام‌جهانی 2006 را تجربه کرده. او همچنین با تیم امید ایران سال 2002 قهرمان بازی‌های آسیایی بوسان شد. برانکو طی این چند سال حضورش در پرسپولیس نیز کارنامه موفقی از خودش به جا گذاشته. یک نایب‌قهرمانی و 2 قهرمانی در لیگ‌برتر و البته یکبار حضور در نیمه‌نهایی لیگ‌قهرمانان آسیا و اتفاقا رساندن پرسپولیس به نایب قهرمانی این بازی‌ها در همین فصلی که گذشت. او در حال حاضر نیز روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند و بدون شک یکی از محبوب‌ترین خارجی‌های تاریخ مربی‌گری در ایران است.

43257

کد خبر 827684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
  5 0
  موفقيت فقط با داشتن مربي بدست نمي آيد و نيازمند چيزهاي ديگري هم هست كه ما فاقد آنها هستيم
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
  1 5
  برانکو راست گفته کیروش مثل مربیان کروات قهرمان جام حذفی و لیگ برتر نشده. جام جهانی هم تورنمت اصلا مهمی نیست ما هر دوره تو جام جهانی بودیم.
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
  0 5
  برانکو راست گفته کیروش مثل مربیان کروات قهرمان جام حذفی و لیگ برتر نشده. جام جهانی هم تورنمت اصلا مهمی نیست ما هر دوره تو جام جهانی بودیم
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
  0 7
  برانکو رو بذاری کنار، همشون رو هم اندازه ی قلعه نویی افتخار ندارن...
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
  2 1
  موفقیت صرفا نتایج نیست، نسل طلایی فوتبال ایران محصول استانکو است. همانطور که الان برانکو یکی از بهترین بازیکن سازهای ایران است.