روسیه جایگزین نفت ایران در بازار چین

تسنیم به نقل از اویل پرایس نوشت: واردات نفت چین از روسیه در ماه اکتبر به بالاترین حد رسید، در حالی که واردات چین از ایران به خاطر عدم اطمینان از معافیت‌های آمریکا برای مشتریان ایران، ماه گذشته کاهش یافت.

واردات نفت چین از روسیه در ماه اکتبر به بالاترین حد رسید و موقعیت روسیه را به عنوان عرضه کننده برتر نفت به چین مستحکم تر کرد، در حالی که واردات چین از ایران به خاطر عدم اطمینان از معافیت های آمریکا برای مشتریان نفت ایران، ماه گذشته کاهش یافت .

طبق گزارش‌های رسیده، چین در ماه گذشته حدود ۱.۷۳ میلیون بشکه در روز نفت از روسیه وارد کرد که نسبت به اکتبر سال گذشته ۵۸ درصد افزایش داشت. دلیل آن هم اشتهای پالایشگاه‌های مستقل برای پر کردن سهمیه وارداتشان در سال جاری بود .
میانگین واردات نفت چین از روسیه بین ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۱.۷۳ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به سال گذشته ۱۶.۶ درصد افزایش داشت .
از طرف دیگر ارسال محموله های نفت ایران به چین ۶۴ درصد در سال جاری کاهش یافته است و در ماه اکتبر به ۲۴۷۱۶۹ بشکه در روز رسید. خریداران ایران به امید دریافت معافیت برای ادامه واردات نفت از ایران، حداقل تا ماه مه سال آینده میلادی، واردات از ایران را کاهش میدهند. واردات چین از ایران قبل از اعطای معافیت به هشت خریدار نفت ایران از جمله چین، در ماه اکتبر برای سومین ماه متوالی کاهش یافت .
عربستان سعودی، رقیب ایران و دومین عرضه کننده نفت به چین در ماه اکتبر ۱.۱۲ میلیون بشکه نفت به چین فرستاد که ۳.۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت .
کل واردات نفت خام چین در اکتبر به بالاترین حد رسید و رکورد ماه آوریل سال جاری را شکست .
روسیه طی سال گذشته موقعیت خود را به عنوان بزرگترین عرضه کننده نفت خام به چین پس از عربستان تثبیت کرده است. خرید نفت خام از روسیه در سپتامبر به بالاترین حد ۱.۶۶ میلیون بشکه در روز رسید. در حالی که میانگین واردات از عربستان ۹۲۴۵۵۲ بشکه در روز بود .
حالا ارقام ماه اکتبر نشان می دهد که روسیه و عربستان ارسال محموله‌های نفتی به چین را در ماه اکتبر افزایش داده‌اند و روسیه با ۱.۷۳ میلیون بشکه در روز رکورد صادرات به چین را شکسته است .

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 828284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =