توضیح خاتمی درباره اظهاراتش در مورد مشروبات الکلی

ایلنا نوشت: سید احمد خاتمی در خصوص نقد نظریه مقابله با مشروبات الکلی تقلبی، گفت: بر اساس آموزه های دینی، "گفته" یعنی (ما قال) را نقد کرده ام و همچنان این نظریه را مورد نقد می دانم، هرکس که آن را گفته است. گرچه منتقدان محترم بعضا هتاکی کرده و سخنانی به ناروا گفته اند .

بیانیه آیت الله سید احمدخاتمی به این شرح است:

باسمه تعالی

اینجانب در خطبه نماز جمعه به نقد این نظریه مبنی بر اینکه (برای مقابله با مشروبات الکلی تقلبی باید مثل گذشته آنها را آزاد گذاشت و از راه های دیگر مقابله کرد)، پرداختم و اسمی از کسی نبردم.

بر اساس آموزه های دینی، "گفته" یعنی (ما قال) را نقد کرده‌ام و همچنان این نظریه را مورد نقد می دانم، هرکس که آن را گفته است.

این سخن با اصل مسلمِ (حلال محمد حلال الی یوم القیامه و حرامه حرام الی یوم القیامه. حلال پیامبر تا قیامت حلال است و حرامش تا قیامت حرام است) در تعارض است.

نگرانی من، اباحه گری در محرمات الهی است که زمینه ساز گناه می شود. در نگاه بنده این نظریه ها اگر نهادینه شود آسیب به اسلامیت می زند که مبنای نظام اسلامی است. بر این اساس این "نظریه" مورد نقد است، نه این و آن.

گرچه منتقدان محترم بعضا هتاکی کرده و سخنانی به ناروا گفته اند، من به این توضیح اکتفا می کنم و چیزی به آن نمی افزایم.

از خداوند متعال توفیق سِداد در قول برای خود و منتقدان محترم خواستارم.

سید احمد خاتمی

۹۷/۹/۷

2929

کد خبر 828593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
  58 4
  شما گفتی روزنامه ارگان دولت اینو گفته و این ارزو را به گور میبرد. واقعا یه عذرخواهی کردن اینقدر سخته. ناسلامتی شما لباس پیامبر تنته
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
  55 1
  شما نبودی گفتی هیات نظارت بر مطبوعات کجاست با این روزنامه که از دولت تغذیه میکنه برخورد کنه؟مگه روزنامه گفته بود مشروب رو آزاد کنین که اینجوری گفتین؟در این توضیح متاسفانه نشانی از پذیرش اشتباه مشاهده نمیشه.
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
  49 1
  جناب استاد شما روزنامه را نقد کردید.فراموش کرذید؟این شد خطای بعدی
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
  49 1
  همیشه حق با ماست