توصیه‌های امام جمعه تهران به شهرداری تهران

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تاکید کرد: مدیریتی موفق است که راه را برای اجماع و مشارکت مسئولان در نهادهای مختلف در مدیریت شهر تهران هموار کند و این هنر یک مدیر توانا است. ما از دولت هم این انتظار را داریم که زمینه مشارکت دلسوزان انقلاب و چهره های دانشگاهی را در مدیریت کشور فراهم کند که این راه رسیدن به عزت و اقتدار است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‌ها، حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، خطیب امروز نماز جمعه تهران در خطبه‌های امروز  نماز جمعه تهران ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، گفت: امت اسلامی دعوت شدند که در کنار هم به ریسمان توحید چنگ زنند و تاکید بر تمسک جمعی  است.

وی با بیان اینکه تمسک جمعی باعث رواج  آموزه‌های دینی و وحیانی در جامعه می‌شود، ادامه داد: در سایه اصلاح جامعه راه برای اصلاح افراد باز می‌شود و اگر این اتفاق نیفتند، اصلاح فرد و جامعه به خطر می‌افتد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه در جامعه وحیانی انسجام و وحدت امت نقش مهمی دارد، افزود: آموزه‌های دینی بدون استثنا زمینه انسجام و وحدت جامعه انسانی را هموار می‌کند.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه عدالت  بستر ایجاد  انسجام است، تصریح کرد: در هر کجا هستیم  باید به دنبال عدالت باشیم، عدالت  دلها را به هم  نزدیک و زمینه انسجام را فراهم می‌کند، بسط عدالت، رسالت انقلاب اسلامی است.

اهم صحبت‌های او از این قرار است:

* هر کجا اختلاف وجود دارد، دانش و علم را فصل الخطاب قرار دهیم. اگر هوس‌ها و گرایش‌های سیاسی  و جناح‌ها  کنار گذاشته شود، علم و دانش زمینه‌های انسجام و  وحدت را هموار می‌کند.

*{با اشاره به اینکه نیروی دریایی باید بر اقتدار خود بیافزاد و شاهد رشد و افزایش این توانایی‌ها هستیم} قرآن هم ما را به این راه توصیه کرده است. این رسالت ملت اسلام به ویژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. با این اقتدار است که کنار ملت فلسطین قرار داریم و این اقتدار است که جبهه مقاومت را در این قدرت قرار داد که رژیم صهیونستی در مقابل غزه تسلیم شد.

*{ با اشاره به انتخاب و انتصاب شهردار تهران و جایگاه شهرداری} از شهردار منتخب که دانش‌آموخته دانشگاه در رشته معماری و شهرسازی و صاحبنظر هستند و تجربه مدیریتی هم دارند، انتظار می‌رود نظر رهبر عالی‌قدر را در تکیه به صاحبان دانش و علم و فراهم آوردن زمینه حضور دانشگاه در مدیریت شهر تهران را فراهم آورند. ما نیازمند شهری هستیم که براساس دانش و علم نقشه او طراحی و اجرا شود.

* شما راه را برای مدیریت مبتنی بر دانش فراهم کنید. توصیه دوم من آن است که برای مدیریت کلانشهر تهران ما نیازمند به حضور همه نهادهای موثر و همه نهادهای دارای نقش در این عرصه هستیم. مدیریتی موفق است که راه را برای اجماع و مشارکت مسئولان در نهادهای مختلف در مدیریت شهر تهران هموار کند و این هنر یک مدیر توانا است. ما از دولت هم این انتظار را داریم که زمینه مشارکت دلسوزان انقلاب و چهره‌های دانشگاهی را در مدیریت کشور فراهم کند که این راه رسیدن به عزت و اقتدار است.

* دولت و شهردار محترم در مدیریت شهر و همچنین همه نهادها قبل از آنکه به افزایش درآمدها فکر کنید، به کاهش هزینه‌ها و ارتقا بهره‌وری بیاندیشید و این راه حل معضلات کشور است. باید هزینه‌های مدیریت شهر کاهش پیدا کند تا رضایت مردم ارتقا یابد. کدام کشور و شهردار عاقلی با فروش تراکم شهر را مدیریت می کند؟ کدام روشی می‌گوید ما معماری شهر را تخریب و موجبات رضایت شهر را با فروش تراکم فراهم کنیم؟ 

* کدام نهاد علمی تایید کرده که تهران باید عمودی رشد کند؟ باید این آسمان خراش‌های بی‌ضابطه در خیابان‌هایی که با این طبقات سازگاری ندارد، ساخته شود. با یک اتاق فکر راه را برای معماری شهر بر اساس رشد افقی شهر هموار کنید. این رشد با تفکر مذهبی و دینی سازگار است.

* ما از متروسازی یکصد سال دور بودیم و مدیران نالایق ما را از این نعمت ارزشمند محروم کرده بودند. جمهوری اسلامی با وجود همه مشکلات سیصد کیلومتر مترو ایجاد کرد که سه میلیون نفر - سفر شکل می‌گیرد. ما امروز با ۶۰ هزار میلیارد تومان در کنار شهرهایی هستیم که ۱۵۰ سال قبل مترو را شروع کردند و در این ۴۰ سال در همه حوزه‌ها این اتفاق افتاده است. برای حل مشکل حمل و نقل این حوزه را مورد توجه قرار دهید.

وی خطاب به مردم تهران یادآور شد: پسماند تهران دو برابر شهرها و کلانشهرهای مشابه تهران است. روزانه هشت تا ۹ هزار تن پسماند تولید می‌شود. این مسئولان خدمات شهری باید بر دست آنان بوسه زد و من از این کارگران مومن تشکر دارم. ما می‌توانیم این مصرف را مدیریت کنیم. شایسته نیست در زمان تحریم دو برابر دیگران پسماند تولید کنیم و برای مدیریت هزینه ۸۰۰ میلیارد تومانی داشته باشیم. می‌دانید با این پول چقدر می‌توان مترو را توسعه داد.

امام جمعه موقت تهران همچنین در پایان خطبه اول نمار جمعه این هفته تهران بیان کرد: بسیج مستضعفین در ایران، عراق، سوریه، لبنان، یمن و... تحت فرماندهی واحد رهبر عالی قدر در برابر همه دنیای استکبار با قدرت ایستاده‌اند. این وحدتی است که نظام استکبار از سیلی‌های بسیاری از آن دریافت کرده و می‌کند.

29216

کد خبر 829017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • کاشانی IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۰
    0 0
    برو دعایش را به مرحوم هاشمی کن که این مترو ی تهران ثمره تدبیر و اندیشه او است حضرت آقا.