صداوسیما برای جبران دست​های خالی​​اش در ماه رمضان سال 1388، امسال با چهار مجموعه از کارگردانان شناخته شده به استقبال ماه مبارک رمضان می​رود.

به گزارش خبرآنلاین، ماراتن پخش مجموعه​های تلویزیون مناسبتی ماه رمضان امسال همزمان با شروع این ماه و پایان پخش مجموعه​های شبانه آغاز می​شود. 

پارسال صدا‌و‌سیما ماه رمضان را با دستانی خالی پشت سرگذاشت. پخش بی​ارتباط مجموعه تاریخی «نردبام آسمان» به کارگردانی محمدحسین لطیفی در ماه رمضان نشان داد این سازمان آمادگی چندانی برای استقبال از این ماه نداشته، اما امسال محمدمهدی عسگرپور، حسن فتحی، فرزاد موتمن و محمدرضا آهنج برای ماه رمضان مجموعه ساخته​اند که در این میان عسگرپور و موتمن برای نخستین بار تجربه​ای اینچنین را در کارنامه خود ثبت کردند.

جراحت
پخش تبلیغات تلویزیونی مجموعه تلویزیونی «جراحت» به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور همزمان با پخش مجموعه پرمخاطب «فاصله​ها» ساخته حسین سهیلی​زاده از شبکه سوم سیما آغاز شده بود و همین فرصت مناسبی برای آشنایی مخاطبان با مجموعه رمضانی شبکه سوم سیما به وجود آورد.

عسگرپور کارگردان گزیده​کار سینما بعد از تجربه ساخت مجموعه تلویزیونی «گل​های گرمسیری»، تجربه ساخت مجموعه مناسبتی را نیز با تولید «جراحت»​ پشت سر گذاشت. او که به دلیل مشغله کاری در خانه سینما به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل در این سال​ها کمتر فرصت کارگردانی داشت، تولید «جراحت» را از ماه​ها قبل آغاز کرد تا این اثر اولین مجموعه​ای باشد که برای پخش در رمضان امسال آماده شد.

«جراحت» را سعید نعمت​الله نوشته است؛ فیلمنامه​نویسی که در دو ماه اخیر مجموعه تلویزیونی «زیر هشت» به قلم او روی آنتن رفت. این فیلمنامه‌نویس که به طور ویژه برای کارهای اجتماعی می​نویسد در این مجموعه نیز موضوعی مرتبط به مسائل اجتماعی را به عنوان موضوع اصلی اثر خود مورد توجه قرار داده است؛ هرچند به نظر می​رسد بعد آسیب​شناسی اجتماعی در این کار کمتر از «زیر هشت» باشد و براساس اخبار منتشر شده این کار مجموعه​ای ملودرام اجتماعی است.

تازه​ترین مجموعه عسگرپور که فیلمبرداری بخش​های پایانی آن در شمال کشور و مشهد مقدس انجام شد، در 30 قسمت 35 دقیقه​ای تهیه شده و هر شب در ماه مبارک رمضان به عنوان نخستین مجموعه شبانه ساعت 20:40 دقیقه روی آنتن خواهد رفت.

امین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی، آتنه فقیه نصیری، مهوش صبرکن، محمد عمرانی، رامین راستاد، لیلا بلوکات، هستی مهدوی فر، یاسر جعفری، میلیشیا مهدی نژاد، کریم اکبری مبارکه و گیتی قاسمی بازیگران این مجموعه هستند؛​ اثری که ترجیح داده شده قبل از پخش خلاصه داستان مشخصی از آن منتشر نشود.

در مسیر زاینده‌رود
حسن فتحی کارگردان خوش ذوق تلویزیون و سینما امسال هم اثری تازه برای پخش در ماه مبارک رمضان آماده کرده است؛ هرچند شنیده​ها حکایت از فشار کاری زیاد بر گروه برای آماده​سازی این مجموعه دارد.

«در مسیر زاینده‌رود» با خلاصه داستان «مهران سارنگ فوتبالیست جوان و با آتیه تهرانی که برای عقد قرارداد با یک باشگاه تازه تاسیس به اصفهان سفر کرده، طی تصادف با مسعود مصیب جوان نخبه اصفهانی، با او درگیر می‌شود و این آغاز ماجرایی طولانی است...» شاید ظاهری متفاوت با دیگر آثار نوشته شده توسط علیرضا نادری و کارگردانی شده توسط حسن فتحی داشته باشد، اما گویا فوتبال در این مجموعه تنها بستری برای طرح موضوعات اصلی​تر است.

هرچند حضور بازیکنان فوتبال در این کار نشان می​دهد توجه به این مسئله در مجموعه فقط در حد یک داستان فرعی نیست. کریم باقری و آرش برهانی دو بازیکنی هستند که در این مجموعه مقابل دوربین رفتند و به ایفای نقش پرداختند.

فتحی ساخت این مجموعه را در روزهای پایانی خرداد ماه آغاز کرد. فرصت سه چهار ماهه برای آماده کردن این کار دشواری​های خاص خود را داشت که با وجود دقت​نظر بالای فتحی برای ارتقای کیفیت کارهایش، این سختی چند برابر نمود پیدا می​کند.

این ویژگی کار فتحی است که مجموعه​های مناسبتی​اش را هم به گونه​ای می​سازد که شتاب​زدگی تولید در آن مشاهده نمی​شود؛ «شب دهم» و «میوه ممنوعه» و کیفیت ساختار آن​ها دلیلی هستند بر این مدعا.

ترکیب کارهای فتحی و نادری در مجموعه​ای همانند «میوه ممنوعه» با بازی علی نصیریان، هانیه توسلی، امیر جعفری و گوهر خیراندیش در رمضان دو سال قبل با واکنش مثبت و استقبال گسترده تماشاگران مواجه شد که تصور می​شود این استقبال در مورد «در مسیر زاینده رود» نیز دیده شود.

حسین محجوب، مهرانه مهین ترابی، مسعود رایگان، اشکان خطیبی، بهنوش طباطبایی، مهرداد ضیایی، پردیس افکاری، مهدی سلطانی، افسانه پاکرو، هومن برق‌نورد، الهه حسینی، فرخ نعمتی، حمیدرضا آذرنگ، مهدی باقربیگی، مهران نائل، نیما نادری بازیگران این مجموعه هستند. در این میان جای خالی امیر جعفری به عنوان بازیگری که در کارهای فتحی بازی متفاوتی داشته احساس می​شود.

مجموعه جدید حسن فتحی هر شب در ماه مبارک رمضان ساعت 22:15 روی آنتن شبکه اول سیما می​رود.

نون و ریحون
فرزاد موتمن کار با تلویزیون را با ساخت فیلم تلویزیونی آغاز کرد و نتیجه ساخت سه اثر برای این رسانه تولید مجموعه مناسبتی ماه مبارک رمضان توسط این فیلمساز است.

«نون و ریحون» که تا چندی پیش «از پذیرفتن خانواده معذوریم» نام داشت، عنوان نخستین مجموعه تلویزیونی موتمن را از آن خود کرده است. موتمن با «شب​های روشن» در سینما شناخته شد؛ هرچند او قبل از این فیلم «هفت پرده» را ساخته بود، اما نخستین اثر سینمایی این کارگردان هیچ​گاه اجازه نمایش عمومی نیافت، اما عاشقانه «شب​های روشن» با بازی مهدی احمدی و هانیه توسلی فیلمسازی خوش​فکر را به سینمای ایران معرفی کرد.

«شب​های روشن» هرچند درخششی بسیار در کارنامه موتمن داشت، اما موفقیت​ها و رویکرد خاص فیلم دست و پای این فیلمساز را برای ادامه کار در سینما بست. او بعد از این فیلم «باج​خور» را ساخت اما پس از آن، تا مرز ساخت دو سه فیلم  از جمله «آفتاب​پرست» با فیلمنامه​ای از شادمهر راستین رفت ولی موفق به تولید فیلم نشد تا اینکه در گونه سینمای معناگرا، «جعبه موسیقی» را ساخت و به این ترتیب راه برای کارگردانی او باز شد.

«صداها» باز هم نشان داد همچنان موتمن می​تواند خوب و متفاوت فیلم بسازد و «پوپک و مش​ماشالله» موجب شگفتی علاقه‌مندان سینمای او شد، زیرا کوچکترین رگه​ای از سینمای موتمن در آن به چشم نمی​خورد.

در این میان موتمن با تلویزیون نیز وارد همکاری شد و تولید مجموعه تلویزیونی «نون و ریحون» را آغاز کرد. مجموعه​ای که براساس فیلمنامه​ای از طلا معتضدی و عباس نعمتی ساخته شده است. این مجموعه داستان پنج دوست است که با یکدیگر یک حمام را به سفره خانه سنتی تبدیل می​کنند. برزو ارجمند، علی قربانزاده، امیرحسین رستمی، رضا داودنژاد، مهران رنجبر، شبنم قلی​خانی، بهنوش بختیاری، بیتا سحرخیر، ملیکا شریفی نیا، کلاره عباسی، پرستو صالحی و داریوش کاردان بازیگران این مجموعه هستند.

نخستین مجموعه تلویزیونی موتمن ساعت 23:10 در شبکه تهران روی آنتن می​رود.

ملکوت
مجموعه تلویزیونی «ملکوت» به کارگردانی محمدرضا آهنج دومین اثری است که هر شب بعد از اذان مغرب روی آنتن تلویزیون خواهد رفت. این مجموعه هر شب ساعت 21:30 در شبکه دوم سیما پخش خواهد شد.

«ملکوت» با نام قبلی «زندگی در شیفت دوم» در حالی به گزینه نهایی شبکه دوم برای شب‌های رمضان تبدیل شد که ابتدا قرار بود مجموعه تلویزیونی «سی‌امین روز» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی از این شبکه پخش شود، اما با تغییر کارگردانی این مجموعه، پخش این مجموعه ابتدا نامشخص به نظر رسید و در نهایت روشن شد که کار تازه شیخ​طادی در ماه رمضان روی آنتن نخواهد رفت.

مجموعه «ملکوت» که داستانی شهری، اجتماعی و ماورائی دارد به تهیه‌کنندگی محسن شایانفر به سفارش گروه فیلم و سریال شبکه 2 و در 26 قسمت 30 دقیقه‌ای آماده پخش شده است. شبکه دوم سیما امسال نیز به سبک سال​یاخیر سراغ مجموعه​ای ماورایی رفته تا عادت تماشای آثار ماوارایی در این شبکه طی ماه مبارک رمضان برای تماشاگران حفظ شود.

محمدرضا شریفی‌نیا، احمد نجفی، رضا رویگری، علی دهکردی، کوروش تهامی، نیما شاهرخ شاهی، رز رضوی، مهشید افشارزاده، آهو خردمند، پروانه معصومی، کتانه افشارنژاد، شیوا خنیاگر، فریبا متخصص، غلامرضا علی اکبری، منوچهر آذری، ترلان پروانه، امیر شجاعی، عباس عرفانی، لادن سلیمانی و ایرج نوذری بازیگران این مجموعه هستند.

نام مجموعه

نام کارگردان

بازیگران اصلی

ساعت پخش

شبکه

جراحت

محمدمهدی عسگرپور

امین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی و آتنه فقیه نصیری

20:15

سوم سیما

در مسیر زاینده رود

حسن فتحی

حسین محجوب، مهرانه مهین​ترابی، مسعود رایگان، اشکان خطیبی و بهنوش طباطبایی

22:15

اول سیما

نون و ریحون

فرزاد موتمن

برزو ارجمند، علی قربانزاده، امیرحسین رستمی، رضا داودنژاد و مهران رنجبر

23:10

شبکه تهران

ملکوت

محمدرضا آهنج

محمدرضا شریفی‌نیا، احمد نجفی، رضا رویگری، علی دهکردی و کوروش تهامی

21:30

دوم سیما

کد خبر 83165

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۰
  0 0
  اما ملکوت و زاینده رود خیلی دیدنی هستند من مطمئنم.جراحت مثل اسمش سرد وتاریک و خشن و در حد بسیار پایین است.
 • آرش گنبد IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۱
  0 0
  هميشه اين پرسش تو ذهنم هست كه چرا بازيگران نقش منفي در سريال ها و فيلم هاي تلويزيوني را نامهاي شيك فارسي و ايراني ميگذارند؟ مانند بيتا در سريال فاصله ها.
 • ارمان IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۲
  0 0
  برام سواله که چرا امسال مثل سالهای پیش سریال طنز نمیزارن!!!شاید عرصه برای کارگردانان طنز کشور باز نیست!!!