۰ نفر
۲۱ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۷:۵۵

تا چند سال دیگر از یخ‌های کهن قله‌ کوه‌های بلند اندونزیایی روی زمین اثری نخواهد ماند و گرمایش زمین همه را آب خواهد کرد. اما این یخ‌ها منبعی غنی از اطلاعات و اسرار تاریخچه طبیعی این مناطق خواهند بود.

بهنوش خرم‌روز: با افزایش دمای کره زمین،‌ تغییرات مختلف، فراوان و گسترده‌ای بر روی آن اتفاق خواهد افتاد که اغلب نگران‌کننده هستند. یکی از دلایل این نگرانی،‌ این است که بعضی از این تغییرات میلیون‌ها سال است که روی زمین رخ نداده‌اند و ما داریم به سال‌هایی نزدیک می‌شویم که در آن‌ها برخی شرایط ثابت چند میلیون ساله تغییر خواهند کرد. اما برخی از این تغییرات برای دست کم عده‌ای از ما خیلی هیجان‌انگیز می‌تواند باشد.

یکی از قربانیان گرمایش جهانی، ‌زمین‌های یخ‌زده اندونزیایی خواهد بود که گفته می‌شود در چند سال آینده ممکن است به کلی از روی زمین محو شوند. بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، این یخ‌ها روی قله کوه‌های با ارتفاع 87/4 کیلومتری قرار گرفته‌اند.

با سست شدن این یخ‌ها، محققین توانسته‌اند به عمق برخی هسته‌های قدیمی آن دست یابند. با این که شکاف‌ها در حال حاضر شاید چندان عمیق نباشند، ‌اما گاهی همین قدر هم می‌تواند تاریخ چندین هزار ساله را برملا سازد.

مواد شیمیایی موجود درون یخ‌ها، می‌تواند شرایط آب و هوایی گذشته و ذراتی که در زمان‌های مختلف در هوا بوده،‌ مثلا بر اثر وقوع یک آتشفشان را روشن کند. همچنین ایزوتوپ‌های ثابت اکسیژن و هیدروژین موجود در یخ شرایط آب و هوا و خصوصا دما را در زمان‌های مختلف نشان می‌دهد.

کد خبر 83549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ب_چ IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۲
    0 0
    آیا این موضوع به فعالیت های آتشفشانی در اندونزی مربوط نیست؟