۰ نفر
۲۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۷

توافق نهایی بین شرکای راکتور بین‌المللی تحقیقات هم‌جوشی هسته‌ای، ایتر بالاخره محقق شد و این آزمایشگاه بزرگ که قلب خورشید را به امید دست‌یابی به منبع انرژی پاک و بی‌پایان شبیه‌سازی خواهد کرد، با هزینه 21 میلیارد دلار تا سال 2019 به بهره‌برداری آزمایشی خواهد رسید.

ابوالفضل کریمی: اتحادیه اروپا و شش کشور دیگر در مورد وضعیت مالی و جدول زمان‌بندی ساخت راکتور هم‌جوشی هسته‌ای تحقیقاتی به توافق رسیدند.

به گزارش بی‌بی‌سی، این در حالی است که قبلا هزینه‌های بیش از حد این طرح سایه‌ای از تردید را روی اجرای پروژه راکتور تحقیقاتی گرماهسته‌ای بین‌المللی (ITER) انداخته بود.

این پروژه که قرار است در کاداراچی واقع در شرق فرانسه احداث شود، با هدف مهار کردن انرژی دقیقا مشابه با فرآیند فیزیکی است که در خورشید اتفاق می‌افتد.

بودجه اضافی تاسیس این راکتور قرار است از بودجه اتحادیه اروپا تامین شود. 1.4 میلیارد یورو اضافی که به این طرح اختصاص داده شده، کمبودها را برای تامین هزینه ساخت در سال 2012 و 2013 پوشش می‌دهد.

وکلای این پروژه توافق کرده‌اند که هزینه نهایی پروژه تقریبا به 21 میلیارد دلار برسد که معادل با سه برابر بودجه تخمین زده شده اولیه است. آن‌ها هم‌چنین بر روی یک زمان بندی به توافق رسیده‌اند که بر طبق آن، اولین آزمایش پلاسما در سال 2019 انجام خواهد شد.

این سازمان هم‌چنین پروفسور اسامو موتوجیما را به سمت مدیر کل جدید ایتر منصوب کرده است. موتوجیما معتقد است زمان‌بندی و بودجه تایید شده می‌تواند رویای راکتورهای همجوشی هسته‌ای را به واقعیت نزدیک کند.

چهار سال پیش، اتحادیه اروپا، روسیه، چین، هند، ژاپن، کره و آمریکا، کاداراچی را در جنوب فرانسه به عنوان محل انجام آزمایش‌هایی در نظر گرفتند که هدف اصلی آن، تولید انرژی از هم‌جوشی عناصر اتمی سبک است. فرآیند مشابهی در دل خورشید اتفاق می‌افتد که باعث درخشش آن می‌شود.

اما از آن‌جایی که هنوز دانش دستیابی به این نوع هم‌جوشی به دست نیامده، ساخت این پروژه در طول چند سال گذشته چند بار مورد بازبینی قرار گرفت و هر کدام از این بازبینی‌ها منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شد. علاوه بر آن افزایش هزینه‌های مواد خام مانند فولاد و سیمان باعث شد بودجه این پروژه از رقم 5 میلیارد دلار به 16 میلیارد دلار برسد.

اتحادیه اروپا هم‌چنین موافقت کرده است که 1.4 میلیارد دلار کمبود بودجه را با استفاده از پولی که به برنامه‌های تحقیقاتی دیگر اختصاص داده شده است، تامین کند. اروپا اعلام کرده که در مجموع 6.6 میلیارد یورو به این پروژه اختصاص می‌دهد و به این ترتیب تنها600 میلیون یورو در بودجه کلی پروژه کسری به وجود خواهد آمد.

هرچند این مقدار در مقایسه با کسری‌های چند میلیارد دلاری پیشین بسیار کمتر است، اما پروفسور موتوجیما می‌گوید: «برای رسیدن به این هدف ما باید هزینه‌های ساخت و هزینه‌های اضطراری را کاهش دهیم. محدود کردن پروژه بسیار مهم است. ما باید تا آن جا که ممکن است هزینه‌ها را کاهش دهیم. روش اصلی من در محدود کردن هزینه‌ها ساده کردن همه چیز است. من پیشنهاد دادم یک ساختار مدیریتی جدید بر سازمان حاکم شود».

اکتاویو کوئینتانا تریاس مدیر تحقیقات انرژی هسته‌ای در کمیسیون اروپا در این باره گفت: «مهم‌ترین چیز این است که طرحی که در سال 2001 فرضی به نظر می‌رسید، اکنون به مرزهای واقعیت نزدیک‌تر شده است. با این که سرمایه‌گذاری عظیمی در این پروژه اتفاق افتاده، اما به نظر می‌رسد که این سرمایه‌گذاری ارزشش را دارد. شاید اکنون ما هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شویم، اما شاید در آینده بتوانیم از منابع جدید انرژی بهره‌مند شویم».

در اروپا بعضی از دانشمندان نسبت به پیشنهاد اروپا در مورد تقبل هزینه‌ها ابراز ناخرسندی کردند. در فرانسه گروهی از فیزیکدانان از جمله جرج چارپاک برنده جایزه نوبل نامه‌ای را به مطبوعات نوشته و با فاجعه خواندن ایتر، خواستار متوقف شدن این پروژه شده‌اند. آن‌ها معتقدند تامین هزینه این پروژه به تنهایی به اندازه 20 سال بودجه تحقیقات در مورد فیزیک و زیست‌شناسی در فرانسه است.

کد خبر 84190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =