۰ نفر
۲۴ مرداد ۱۳۸۹ - ۱۳:۴۲

فکر نمی‌کردم لج‌بازی‌های سیاسی کار را به جایی بکشاند که پخش یکی از خاطره‌انگیزترین و درخشان‌ترین آثاری که با خاطره دینی ما پیوند خورده است ممنوع اعلام شود.

 

 البته تا به امروزهیچ مقام و مسئول رسمی از ممنوعیت پخش ربنای شجریان سخنی نگفته است اما ظاهرا احدی صدای ربنا و آواز افشاری استاد را از رسانه ملی نشنیده است. مسئولان رسانه ملی گفت‌وگوهای اخیر شجریان با رسانه‌های خارجی را بهانه‌ای قرار داده‌اند برای عدم پخش صدای ایشان. اما آیا پخش صدای شجریان و یا هرخواننده دیگری به منزله تایید آرای سیاسی اوست؟ شهرام ناظری هم در جریان انتخابات موضعی خلاف موضع رسمی متولیان صدا و سیما اتخاذ کرد پس پخش صدای او را هم باید ممنوع اعلام کنیم؟

بسیاری از نقش‌آفرینان فیلم‌ها وسریال‌های تلویزیونی و حتی مجریان رسمی صدا و سیما موضعی تندتر از شجریان در قبال وقایع پس از انتخابات داشته‌اند با آنان چه باید کرد؟ اگر صرف حضور در رسانه‎های خارجی و سخنی برخلاف مواضع رسمی دولتمردان جمهوری‌اسلامی به زبان آوردن جرم است پس ازاین به بعد صدای «نی‌نوا»ی علیزاده هم نباید از رسانه ملی به گوش کسی برسد. از هر زاویه‌ای به اقدام مسئولان صدا وسیما نگاه کنیم نمی‌توانیم آن را توجیه کنیم.

بسیاری از روزه داران نه شجریان آوازخوان را می شناسند نه از مواضع سیاسی او مطلعند و نه سخنان او را در رسانه‌های بیگانه شنیده اند. آنها سی سال است که با ربنای شجریان سر سفره افطار نشسته‌اند و همه ملاحت روزه را در همان لحظاتی می دانند که در انتظار شنیدن صدای اذان، آواز افشاری و ربنا را همراه با صاحب صدا زیرلب زمزمه می کنند. محروم کردن آنان از چنین لحظاتی آن هم به بهانه سیاسی اصلا خوشایند نیست. این حرف‌ها به منزله موضع گیری سیاسی نیست. هر کسی مسئول گفتار و کردار خویش است اما باید بدانیم سیاست و هنر از یک جنس نیستند. برخورد سیاسی با پدیده‌ای به نام هنر به ویژه هنری که به خاطره قومی و دینی یک ملت راه یافته، سرانجامی جز یاس و حرمان برای اهل سیاست نخواهد داشت.

چندی پیش آقای ضرغامی در اعتراض به موضع گیری‌های شجریان در سخنانی گفته بود: «خیلی‌ها صدای خوب داشتند ولی نماندند» به تعبیر دیگر آقای ضرغامی معتقد است شرط ماندگاری، نه صدای خوب که هم‌موضع بودن با آقای ضرغامی است. این سخن نشان می‌دهد که سیاست تا چه اندازه می‌تواند دیده را از دیدن حقایق بازدارد. صدای خوب حتی اگر از دهان کافر حربی بیرون بیاید شنیدنی است و ماندنی.

 اما این به آن معنا نیست که هرکس صدای خوبی داشت می‌تواند مرشد و مراد ما شود و ما نیز مواضع سیاسی و اعتقادی‌مان را با او منطبق کنیم. در هیچ روایت و حدیثی هم نیامده که هرکس صدای خوبی داشت بی برو برگرد در بهشت سکنی خواهد گزید اما از آنجا که برخی از اهل سیاست خود را قسیم جنت و نار می‌دانند می‌خواهند تکلیف همه را در همین دنیا مشخص کنند. همه مشکل در همین‌جاست.

کد خبر 84604

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۲۸
    2 0
    حق مطلب رو تمام و کمال ادا کردین . در خانه اگر کس است یک حرف بس است