۰ نفر
۱۰ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۴:۵۵

وین مدسن " محقق و روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی ، ارتباطات اعضای خانواده او با سازمان سیا را افشا می‌کند.

یک محقق و استاد دانشگاه آمریکایی در گزارشی به بررسی سوابق خانوادگی رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته و فعالیت‌های اعضای خانواده او برای سازمان‌های مرتبط با سازمان جاسوسی آمریکا را فاش کرده است.

به گزارش فارس، "وین مدسن " محقق و روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی در ادامه بررسی سوابق خانوادگی باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، ارتباطات اعضای خانواده او با سازمان سیا را افشا می‌کند.

مدسن می‌نویسد: "گزارش ویژه خلاصه وضعیت هفتگی " سازمان سیا در اندونزی به تاریخ 11 آگوست 1967 با عنوان "نظم نوین اندونزی " گزارش می‌دهد که در سال 1966، اندونزی یک بار دیگر اقتصاد خود را با هدف دریافت کمک‌های صندوق جهانی پول، سازمان دهی کرد.

گزارش‌های سیا همچنین از حکمرانی سه شخص در سال 1967 بر اندونزی ابراز خشنودی کرد، این سه نفر عبارت بودند از سوهارتو، آدام مالک وزیر خارجه و سلطان جوگجاکارتا که به عنوان وزیر اقتصاد و دارایی فعالیت می‌کرد.
این گزارش‌ها، قانون‌شکنی‌های حزب کمونیست اندونزی را هم تائید کرده است اما اظهار می‌دارد که این امر " دنباله‌های مشهودی را در جاوه شرقی و مرکزی خواهد داشت ". یعنی جایی که آن دانهام سوئترو، تلاش‌های بعدی خود به سود آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده، بانک جهانی و بنیاد فورد را شدت بخشید. در حقیقت تمامی این فعالیت‌ها برای سازمان سیا و با هدف "غلبه بر قلب و اذهان " کشاورزان و صنعتگران جاوه‌ای بود.

بر اساس این گزارش، یکی از یادداشت‌های اطلاعاتی سازمان سیا به تاریخ 23 جولای 1966، به صراحت "حزب نهضت العلمای مسلمان " یعنی بزرگترین حزب اندونزی را به عنوان متحد طبیعی ایالات متحده و رژیم سوهارتو توصیف می‌کند.

این گزارش اظهار می‌دارد که به سوهارتو برای سرکوب کردن کمونیست‌ها در دوران بعد از کودتا، به خصوص در مکان‌هایی که حزب نهضت‌العلما قدرتمند بود، یعنی جاوه شرقی، سوماترای شمالی و بخش‌هایی از بورنو، کمک کرده است.

یادداشت اطلاعاتی دیگری به تاریخ 29 آوریل 1966 نیز در مورد حزب کمونیست اندونزی می‌نویسد: افراطی‌گرایان مسلمان در نمونه‌های زیادی، بهتر از ارتش اعضای حزب کمونیست و گروه‌های تحت پوشش آن را سرکوب کرده و به قتل می‌رساندند.

گزارش ولترنت در رابطه با فعالیت‌های دانهام برای آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده می‌نویسد: دانهام سال 1960 و زمانی که باراک اوباما را باردار بود، از دانشگاه هاوایی خارج شد. اوبامای پدر نیز سال 1962، از هاوایی خارج شد و به دانشگاه هاروارد رفت. در نهایت دانهام و اوبامای پدر در سال 1964 از یکدیگر جدا شدند.

این گزارش می‌افزاید: در پاییز 1961، دانهام در حالی که از کودک کوچک خود نگهداری می‌کرد، در دانشگاه واشنگتن اسم‌نویسی نمود. وی همچنین بار دیگر از سال 1963 تا 1966 در دانشگاه هاوایی تحصیل کرد.

اما لولو سوئترو که سال 1965 با دانهام ازدواج کرد، در تاریخ 20 جولای 1965، یعنی سه ماه پیش از کودتای سیا علیه سوکارنو، هاوایی را به قصد اندونزی ترک کرد.

بر اساس این گزارش، سوئترو که به عنوان سرهنگ ارتش به سوهاترو خدمت می‌کرد، به وضوح از سوی مرکز شرق - غرب که با سیا مرتبط بود فراخوانده شد تا در کودتا علیه سوکارنو همکاری کند. کودتایی که به قیمت جان حدود یک میلیون غیرنظامی اندونزیایی تمام شد.

مدسن توضیح می‌دهد: در حقیقت این تاریخی است که رئیس‌جمهور اوباما دوست دارد که رسانه‌ها آن را انکار کنند و نادیده بگیرند. یعنی همان کاری که طی انتخابات سال 2008 انجام شد.

اما در سال 1967 و بعد از آنکه دانهام به همراه اوبامای پسر به اندونزی رسید، شروع به تدریس زبان انگلیسی در سفارت آمریکا در جاکارتا کرد. این سفارتخانه همچنین محل بزرگترین ایستگاه سیا در آسیا بود و ایستگاه‌های قوی ماهواره‌ای نیز در سورابایا واقع در جاوه شرقی و همچنین ایستگاه‌هایی در مدان واقع در سوماترا، داشت.
این گزارش با اشاره به آنکه جونز، سال 1968 از ریاست مرکز شرق - غرب کناره‌گیری کرد می‌نویسد: مادر اوباما در آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده زبان انگلیسی تدریس می‌کرد. این آژانس پوشش‌ بزرگی برای فعالیت‌های سیا در اندونزی و کشورهای آسیای جنوب شرقی، به ویژه لائوس، ویتنام جنوبی و تایلند بود.

همچنین آموختن زبان روسی از سوی دانهام در دانشگاه هاوایی نیز می‌توانست برای سازمان سیا در اندونزی مفید واقع شود. بطوریکه یکی از یادداشت‌های سری "بروملی اسمیت " دبیر اجرایی "شورای امنیت ملی " آمریکا به تاریخ دوم آگوست 1966 اظهار می‌دارد که کودتای سوهارتو علاوه بر ژاپن، اروپای غربی، استرالیا، نیوزیلند، مالزی و فیلیپین، از سوی اتحاد شوروی و متحدانش در اروپای شرقی نیز حمایت شد. زیرا این کودتا موجب شد تا اندونزی نمایانگر وزنه‌ای مقابل کمونیست چین در آسیا باشد.

گزارش مدیسن ادامه می‌دهد: سوابق نشان می‌دهند که تعدادی از مامورین سیا،از جمله دانهام سوئترو که قبل و بعد کودتای 1965 در جاکارتا حاضر بودند، در حوزه روسیه تبحر داشتند.
بر اساس این گزارش، دانهام سوئترو در زمان زندگی خود در اندونزی و حتی تا بعدها که در پاکستان حضور داشت برای بنیاد فورد، بانک جهانی، بانک توسعه آسیا، بانک راکیات و آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحد که با سیا مرتبط است، کار کرده است.

آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده، در تعدادی از عملیات‌های پنهانی سیا در جنوب شرقی آسیا مشارکت داشته است. بطوریکه نهم فوریه 1971، نشریه "واشنگتن استار " گزارش کرد که مقامات آژانس توسعه بین‌الملل در لائوس، مطلع بودند که برنجی که از سوی این آژانس برای ارتش لائوس تامین شد، مجددا به شاخه‌های ارتش ویتنام شمالی در لائوس فروخته شد.
بر اساس این گزارش، آژانس توسعه بین‌الملل و سیا، از برنامه تامین برنج استفاده کردند تا قبیله لائوسی "مئو " در جنگ علیه کمونیست‌ها به آمریکا کمک کنند. در حقیقت کمک‌های مالی آژانس توسعه بین‌الملل که برای حمایت از غیرنظامیان آسیب دیده در جنگ لائوس و همچنین کمک به خدمات درمانی برنامه‌ریزی شده بود، برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1971 نیز "مرکز مطالعات ویتنام " در دانشگاه "ایلینویز جنوبی " که از سوی آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا حمایت مالی می‌شد، متهم گشت که پوششی برای فعالیت‌های سیا است.
پروژه‌هایی که آژانس توسعه بین‌الملل از طریق "کنسرسیوم دانشگاه‌های باخترمیانه برای فعالیت‌های بین‌المللی " مورد حمایت مالی خود قرار می‌داد، دانشگاه‌های ایالات ایلیونز، ویسکونسین، مینوسوتا، ایندیانا و میشیگان را در بر می‌گرفت. این پروژه‌ها نیز در حقیقت پوششی برای پروژه‌های سیا بودند. برای مثال می‌توان به پروژه‌های "تعلیم کشاورزی " در اندونزی و "پروژه‌های " دیگری در افغانستان، ‌مالی، ‌نپال،‌ نیجریه، تایلند و ویتنام جنوبی اشاره کرد.
این گزارش با بیان آنکه اتهام‌های وارد شده به پروژه‌های آژانس توسعه بین‌الملل، در سال 1971 یعنی همان سالی که آن دانهام در این آژانس فعالیت می‌کرد،‌ مطرح شدند می‌افزاید: روزنامه "نیویورک تایمز " در دهم جولای 1971 گزارش کرد که آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده و سازمان سیا متهم شده‌اند که 1.7 میلیون دلار اختصاص داده شده برای عملیات‌های غیرنظامی و برنامه "حمایت از توسعه انقلابی " ویتنام جنوبی را به هدر داده‌اند.
برنامه حمایت از توسعه انقلابی، بخشی از برنامه "عملیات فونیکس " سیا بود که شامل قتل و شکنجه کهنسالان روستایی ویتنام جنوبی و مقامات مذهبی بودایی می‌شد.

بر اساس این گزارش، پول‌های آژانس توسعه بین‌الملل در خطوط هوایی "ایر آمریکا " وابسته به سازمان سیا در آسیای جنوبی، نیز مصرف می‌شد.
در تایلند،‌ حمایت‌های مالی آژانس توسعه بین‌الملل از "برنامه بهبود یافته توسعه روستایی " در حقیقت پوششی برای عملیات ضد شورشی و ضد کمونیستی سیا بود.
بودجه‌های اختصاص داده شده برای پروژه‌های عمومی شرق پاکستان نیز در سال 1971 و تنها چند ماه قبل از بروز جنگ بین پاکستان و هند، به منظور تقویت ارتش پاکستان در مرز با هند به کار گرفته شد.
این در حالی است که بر اساس قوانین ایالات متحده، مصرف بودجه آژانس توسعه بین‌الملل برای اهداف نظامی ممنوع است.
مدسن ادامه می‌دهد: دکتر "جان هانا " رئیس آژانس توسعه بین‌الملل ایالات متحده در گفتگو با "مترومدیا نیوز " اذعان کرد که آژانس توسعه بین‌الملل به عنوان پوششی برای عملیات‌های پنهانی سیا در لائوس، مورد استفاده قرار گرفته است.
اگرچه هانا تنها به فعالیت‌های آژانس توسعه بین‌الملل برای سیا در لائوس اعتراف کرد اما بر اساس گزارش‌های رسیده این آژانس در کشورهای اندونزی، فیلیپین، ویتنام جنوبی، تایلند و کره جنوبی نیز از سوی سازمان سیا مورد استفاده قرار گرفته است.
در حقیقت پروژه‌های آژانس توسعه بین‌الملل در آسیای جنوب شرقی می‌بایست از سوی "گروه مشاور توسعه آسیای جنوب شرقی " که در واقع به سیا پاسخگو بود، تائید می‌شد.

کد خبر 89053

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =