تنها یک روز کاری زمان برد تا سازمان تربیت بدنی اساسا نگارش نامه به مقام معظم رهبری را تکذیب کند.

 

فرهاد عشوندی: معاونت روابط عمومی سازمان تربیت بدنی در آخرین دقایق کاری روز دوشنبه با صدور اطلاعیه ای ، تقدیم نامه به مقام معظم رهبری برای کسب تکلیف از ایشان را تکذیب کرد. ادعایی که اولین بار از سوی محمدرضا یزدانی خرم ، رئیس فدراسیون کشتی در یک برنامه زنده ورزشی طرح شد و پس از آن حسن رنگرز مشاور جوان سعیدلو و قهرمان سابق کشتی فرنگی جهان تائیدش کرد تا ورزش ایران ساعاتی عجیب را سپری کند.

سازمان تربیت بدنی در واکنش به اتفاق رخ داده برای طالب نعمت پور ، تصمیم به نگارش این نامه گرفته بود. رنگرز در این باره به ایسنا گفت:« می خواهیم نظر مقام معظم رهبری را در ارتباط با مسابقه با ورزشکاران رژیم صهیونیستی لحاظ شود. ارسال این نامه ضرورتی انکار ناپذیر بود.»

 و دقایقی پس از این گفت و گو ، محمدرضا یزدانی خرم با بیان این عبارات که؛« وقتی ما برای طالب نعمت پور مدارک پزشکی ارائه کردیم با موضعی عجیب روبرو شدیم. رقیب صهیونیست او طلبکار هم شده بود و می گفتند ایران باید محروم شود. فیلا هم به نمایندگان ما هشدار جدی داد که کل کاروان مان را محروم می کند.»  موضوع نگارش نامه را کاملا منطقی دانست. اگرچه اعلام این خبر سبب شد و به سازمان ورزش احضار شود اما بعد از تکذیب ماجرا از سوی سازمان ، باز هم رئیس فدراسیون کشتی روی موضع خود پافشاری کرد.

رنگرز و یزدانی خرم ، شرایط به وجود آمده در مسابقات جهانی کشتی را دلیلی برای نگارش نامه « کسب تکلیف » می دانستند. نامه ای که یکبار درخواست نگارش آن پیش از اعلام تیم های ملی کشتی به مسابقات جهانی روسیه از سوی یزدانی خرم با سعیدلو طرح شده بود اما هیچ مستندی درباره رسمیت یافتنش تا قبل از اعلام از سوی این دو شخصیت ورزشی وجود نداشت.

نامه ای که حتی خبر نگارش آن برای سازمان ورزش تبعات سنگینی داشت. هجمه ای از انتقادات را برای شان به همراه آورد. درحالی که علی سعیدلو در دفتر کارش داشت کارهای روزمره را انجام می داد ، بسیاری از چهره ای سرشناس ارزشی و ورزشی ، از ائمه جمعه و روحانیون گرفته تا مسئولان پیشین سازمان ورزش با انتقاد از اتخاذ تصمیم در نگارش چنین نامه ای ، سازمان را به باد انتقاد گرفتند. البته ورزشی ها این واقعیت را که در مجامع بین المللی مشکلاتی برای امتناع ورزشکاران مان از رقابت با صهیونیست ها رخ می دهد را کتمان نمی کردند.

صهیونیست ها در سال های اخیر موضعی جدید برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی اتخاذ کرده اند. با انصراف هر ورزشکار ایرانی از رویارویی با ورزشکاران صهیونیست ، آنها با اعتراضاتی گسترده شرایط را طوری فراهم می کنند تا کاروان ایران از بازی ها محروم شود.

این سیاستی بود که بعد از امتناع طالب نعمت پور برای رقابت با کشتی گیر اسرائیلی هم داشت تکرار می شد. یزدانی خرم ، رئیس فدراسیون کشتی در این باره به خبرآنلاین می گوید:« موضع شان این بود که هم تیم فرنگی و هم تیم آزاد ما را از بازی ها کنار بگذارند به سختی توانستیم مشکل را حل کنیم اما گفتند این آخرین هشدار است.»

البته پیش از این هم بارها چنین مواضعی از سوی مقامات بین الملی ورزشی برای اعمال فشار به کاروان ایران مواجه شده بود اما غیر از یک مورد که شناگران نوجوان ایران در بازی های هلند در مسابقاتی شرکت کردند که اعلام شد ، نمایندگانی از رژیم صهیونیستی هم در آن حاضر بوده اند ، در دیگر موارد ، هیچ گاه نمایندگان ورزش کشورمان حاضر به رقابت با نمایندگان آنها نشدند.

در دو المپیک گذشته ، دو نماینده کشورمان با رقبایی از اسرائیل روبرو شدند. محمد علیرضایی ، در المپیک چین ، شناگر ایرانی در گروهی قرار گرفت که یک ورزشکار اسرائیلی هم باید همزمان با او می پرید. وحید مرادی رئیس پیشین فدراسیون شنا درباره آن تقابل می گوید:« آنجا مصاف رودررو نداشتیم اما ارزش های مان می گفت نباید شرکت کنیم. کمیته بین المللی المپیک به شدت روی ما زوم کرده بود که بهانه بدست بیاورد. ما دو شب سخت را پشت سر گذاشتیم. می خواستند محروم مان کنند ، کل کاروان را تهدید کرده بودند که کنار می گذارند. تنها راه فرار مان این بود که علیرضایی مریض شود. او به دلیل استرس شرایطی که داشت ، دچار بیماری شد. دلدرد شدیدی گرفت و کارش به بیمارستان کشید. شرایط طوری شد که حتی تا دو روز بعد از مسابقه او هنوز در بستر بیماری بود.»

در المپیک آتن که 6 سال قبل برگزار شد ، آرش میراسماعیلی جودوکار ایرانی که قهرمان دو دوره متوالی دنیا بود همان مرحله اول به حریف اسرائیلی خورد  آرش درباره آن روز می گوید:« هیچ کس نمی دانست چه کار باید بکنیم. چهار سال برای المپیک زحمت کشیده بودم اما قرعه شوکه مان کرد. مسابقه ندادم و مدال المپیک همان لحظه اول از دست رفت.»

البته او هیچ گاه برای کاری که کرده پشیمان نیست چون از آن اتفاق خاطره ای شیرین برایش تا همیشه به یادگار مانده. روایتی که او از دیدار با مقام معظم رهبری پس از بازگشت از المپیک آتن برای مان نقل می کند ؛« این عبارت آقا ، هیچ گاه از یادم نمی رود. درحالی که ما سه مدال از بازی ها گرفته بودیم ایشان به من که کنارشان نشسته بودم اشاره کردند و فرمودند؛ این کار آقا آرش به صد مدال برایم می ارزید. ما کارمان را کردیم و سیلی مان را هم به دشمن زدیم. حالا با تدبیر مسئولان شرایطی اتخاذ شده که برای مان محرومیتی در نظر گرفته نشود که کار خوبی است.»

عبارتی صریح از مقام معظم رهبری که که تکلیف را در این زمینه روشن می کند. عبارتی که خود به تنهایی کافی است تا سازمان تربیت بدنی همسو با چارچوب های ارزشی نظام ، خبر « کسب تکلیف» از مقام معظم رهبری را تکذیب کند.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 92268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۲
    0 0
    خوب نمایش راه انداختند . همه آبروریزی کشتی یادشون رفت