۰ نفر
۲۳ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۷:۲۴

به گزارش مهر:

محققان در استرالیا دریافته اند که می توان خفاش های مختلف را از روی لهجه های متنوع محلی که در میان آنها رواج دارد شناسایی کرد.

گروهی از دانشمندان استرالیایی دریافته اند که جانداران بر اساس منطقه ای که در آن زندگی می کنند، دارای گویش و لهجه محلی هستند، یافته ای که می تواند در شناسایی، ارزیابی و حمایت از گونه های مختلف زیستی موثر واقع شود.

دانشمندان از گذشته درباره وجود اصوات و مکالمات مشخص محلی در میان خفاش ها تردید داشتند زیرا مطالعات متعددی این نکته را در میان جاندارن مختلف نمایان کرده بودند اما این اولین باری است که وجود لهجه محلی در میان خفاشها به اثبات رسیده است.

محققان برای بررسی این موضوع با استفاده از نرم افزاری ویژه برای تعیین کلیدهای شناسایی در مکالمه خفاشها، بر روی چهار هزار نوع صدای خفاشی در مناطق مختلف نیو ساوث ولز مطالعه کردند.

به گفته "برد لاو" از مرکز فورست ساینس دانشمندان باید توانایی های خود در زمینه تعیین و مجزا کردن گونه هایی که معمولا از ویژگی های مکالمه ای مخصوص به خود برخوردارند را بهبود داده و سرعت شناسایی این نوع از اصوات و لهجه ها را افزایش دهند.

محققان معتقدند تکنیکهای پیشین تعیین کلیدهای شناسایی در گویش خفاشها بسیار پیش پا افتاده و ابتدایی بوده و به پیشرفت و مطالعات بیشتری نیاز داشته است و اکنون نرم افزار جدید توانسته است در تکمیل این تکنیکها تاثیر قابل توجهی به جا بگذارد.

بر اساس گزارش تلگراف، خفاشها با کمک فرایندی به نام اکولوکیشن (شیوه ای که در آن بر اساس مدت زمان صرف شده برای بازتاب صدا از جسمی به سوی منبع صدا، موقعیت اجسام محاسبه می شوند) از اصوات خود برای مکانیابی و شکار استفاده می کنند. در این شیوه خفاشها امواج صوتی در طول موج فراصوت که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست از خود به وجود می آورند تا با برخورد با اجسام و بازتاب آنها موقعیت اجسام را تعیین کنند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 92407

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۰
    1 0
    لهجه ی ترکی ، لری ، اصفهانی و ...!!!!!!!!!!!!