وزیر خارجه سوریه در دیدار با همتای آمریکایی خود در نیویورک در خصوص روابط دو جانبه و راههای توسعه بحث و گفتگو کردند.

وزیر خارجه سوریه در دیدار با همتای آمریکایی خود در نیویورک در خصوص روابط دو جانبه و راههای توسعه بحث و گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا)، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه با هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کرد.

دو طرف بر ضرورت تداوم گفتگوها برای رفع موانع فرا روی عادی سازی روابط دو جانبه تاکید نمودند.

المعلم تاکید کرد:

دو طرف هم چنین بر تمایل خود جهت ایجاد امنیت و ثبات در لبنان و روابط خوب این کشور با سوریه تاکید نمودند.

وزرای خارجه سوریه و آمریکا ضمن بررسی اوضاع عراق بر تمایل مشترک خود برای امنیت و ثبات عراق و تشکیل حکومت وحدت ملی با مشارکت همه جناح‌های پیروز در انتخابات پارلمانی اخیر تاکید نمودند.

دو طرف هم چنین وحدت و عربی بودن و استقلال و حاکمیت عراق بدور از دخالت‌های خارجی و روابط خوب عراق با همه همسایگانش را خواستار شدند.

در این دیدار جورج میچل، فرستاده آمریکا برای روند صلح خاورمیانه و جفری فلتمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه حضور داشتند.

در همین حال فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت:‌ آمریکا نسبت به فعالیت‌های سوریه در لبنان و روابط آن با حزب‌الله نگران است.

وی هم چنین افزود: هدف آمریکا دستیابی به صلح فراگیر در خاورمیانه است که سوریه را نیز شامل شود و وزیر خارجه سوریه نیز اهتمام فراوانی به این موضوع نشان داده است.

کراولی تصریح کرد: موضوع لبنان بخش مهمی از گفت‌وگوهای کلینتون با المعلم بود و کلینتون حمایت دولت آمریکا از دادگاه بین‌المللی بررسی پرونده ترور رفیق الحریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان را اعلام و تاکید کرد نباید در این دادگاه دخالتی شود یا در این خصوص سیاسی کاری صورت گیرد.

وی افزود: کلینتون با صراحت گفته است که هیچ طرف خارجی نباید برای متزلزل کردن شرایط لبنان و عراق عمل کند و ما به حاکمیت و توسعه موسسات لبنان پایبندیم.

 

کد خبر 95970

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نبی IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  برای شما تعجب آوره؟
 • خلیج فارس IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  دوطرف همچنین توافق کردند......