سجاد صاحبان زند

همه کسانی که بازی دیشب ایران و ایتالیا را دیدند،‌ خوب می‌دانند که بازیکن‌های والیبال ما اگر دچار احساسات نمی‌شدند و واقعا خودشان بودند،‌ این بازی را می‌بردند. اما آن‌ها در لحظاتی از بازی به واسطه احساسات پیش افتادند و در لحظاتی دیگر به همین دلیل باختند.

این نکته ریشه در فرهنگ ما دارد که سال‌هاست با آن زندگی کرده‌ایم. ما ایرانی‌ها مردمانی احساساتی هستیم. اگر حس پیروزی در رگمان گردش کند، پیروز خواهیم بود و اگر روحیه خود را ببازیم، شکست حتمی خواهد شد. آنچنان که در ست دوم بازی با ایتالیا بازی کردیم و در ست پایانی چنان بودیم تا ببازیم.

ما بازی با ایتالیا را باخیتم که هر چند اشک خیلی‌هامان را در آورد، اما در نهایت فرصت بسیار است و جوانان بسیاری در راهند تا در آینده، با اقتداری بیشتر پیروز میدان باشیم. نکته اما در زندگی ماست و اینکه افتادن به دام احساسی‌گری چه آفتی برای ما خواهد داشت. و این آفت‌ها گاه بسیار بزرگند.

برسیم به  مهران مدیری، هنرمندی که همواره او را دوست داشته‌ام، چه زمانی که در «نوروز 72»، چهره‌ای ناشناخته بود در کنار چند چهره ناشناخته دیگر و چه زمانی که در دوران مجلس ششم، با نمایندگان شوخی کرد و صدای خیلی‌ها را در آورد.

وقتی که چندی قبل و در مراسمی دیگر از کمال‌الملک گفت و حمایت از هنرمندان پیشکسوت را طلب کرد هم دوستش داشتم . بعدش هم دوستش داشتم و برایم مهم نبود که در فلان نشست شرکت کرده باشد یا نه.

اما زمانی که «قهوه تلخ» در آستانه پخش عمومی قرار گرفت. احساس کردم با مدیری فرسنگ‌ها فاصله دارم. زمانی که دیدم موج تبلیغات اینترنتی و دهان به دهان، احساسات مردم را به بازی می‌گیرد تا چند حلقه بیشتر سی‌دی به فروش رود حس کردم با مدیری بیگانه‌ام.

شاید روح آقای بازیگر از ماجرا خبر نداشته باشد. اما چندی است که بعضی‌ها از سر بی‌خبری کاری را آغاز کرده‌اند که چندان در شان او نیست. می‌گویند که چون مدیری از چند مقام دولتی انتقاد کرده است، اجازه پخش سریال‌اش را نداده‌اند و... پس جماعت بشتابید و سی‌دی‌های بهترین کارگردان طنز ایران را بخرید. کپی نخرید تا فروش سی‌دی‌های او بالا رود و فلان و بهمان. اصلا هم به استناد حرف‌هایشان توجهی ندارند.

در این‌که باید سی‌دی‌های اصل ( اورژینال ) بخریم کسی شکی ندارد. در این که مهران مدیری یکی از طنازان خوب تلویزیون ایران است شکی نداریم. اما از این‌که عده‌ای می‌خواهند با استفاده از بازی با احساسات مردم به نان و نوایی برسند، قضیه برایمان کمی مشکوک می‌شود.

همه می‌دانیم که اگر قرار بود اجازه پخش به سریال مدیری ندهند، اجازه پخش ویدیویی آن را نیز نمی‌دادند. همه می‌دانیم که اگر انتقاد مدیری از فلان مقام دولتی، مثلا او را در محاق ممیزی برده باشد، وزارت ارشاد که خود بخشی از دولت است اجازه اکران خانگی را نمی‌داد. همه می‌دانیم که اگر شرکت نکردن در یک نشست، دلیلی برای پخش نشدن تلویزیونی «قهوه تلخ» شده باشد، به همان دلیل مشابه وزارت ارشاد می‌تواند پخش خانگی آن را نیز با دشواری مواجهه کند.

اما چنان نیست و همه این را می‌دانیم. این‌که اشکال ماجرا کجاست، نکته‌ای نیست که در این نوشته بخواهیم به آن بپردازیم. اما چنان‌چه عوامل سریال با رسانه‌ها گفتگو کرده‌اند، انگار مشکلی مالی با تلویزیون بوده و تلویزیون با رقم درخواستی تهیه‌کننده موافق نبوده است. همین. 

آیا سزاوار است در این شرایط کسانی با استفاده از احساسات مردم، نکته‌ای متفاوت را مطرح کنند؟ آیا شان مهران مدیری را باید این‌قدر پایین بیاوریم که نیازمند چنین تبلیغاتی باشد؟ آیا کار او چنان پتانسیلی ندارد که خود به خود به خانه‌ها و دل‌های مردم راه پیدا کند؟ 

همگان می‌دانیم که مهران مدیری چنین قدرتی را دارد. همه می‌دانیم که گرچه او بهترین کارگردان طنز ایرانی نیست، اما بی‌شک یکی از بهترین‌هاست. و همه می‌دانیم که این بازی در شان او نیست، چه کسانی که گذشته او را یادآوری می‌کنند و برای شوخی با نمایندگان مجلس ششم طردش می‌کنند و چه کسانی که امروز... همه می‌دانیم که مدیری یک هنرمند است. پس بگذارید او یک هنرمند بماند. او را وارد این بازی‌ها نکنیم.

کد خبر 96133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 32
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دنيا قدرجاني IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  نوشته اطلاعات خوبي به نويسنده مي دهد. اما راستش را بخواهيد خود اين مطلب آدم را احساساتي مي كند
 • جواد رستمي IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  براي برخي كه با احساسات مردم بازي مي كنند متاسفم
 • محمد IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  او بهترین کارگردان طنز ایرانی هست!! شک نکنید...
 • مازيار دايمي IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  نويسنده چطور مي تواند به هنرمندي همچون مهران مديري توهين كند و بگويد كه او از احساسات مردم سو استفاده مي كند؟
 • بدون نام US ۱۴:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  "همه می‌دانیم که اگر انتقاد مدیری از فلان مقام دولتی، مثلا او را در محاق ممیزی برده باشد، وزارت ارشاد که خود بخشی از دولت است اجازه اکران خانگی را نمی‌داد"!!!!؟؟؟ نظر شمارو به لینک خبری خودتون در کنار همین صفحه جلب می کنم.... "صحبت‌های تازه شمقدری درمورد فیلم فرهادی و تبریزی"
 • بدون نام IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  حقیقت این است که قهوه تلخ کار بسیار ضعیفی است . آقای مدیری مجبور نیستند دائم فیلم بسازند . واقعا مجبور نیستند نه نیاز مالی دارند و نه حرف تازه ای برای گفتن . استفاده از ایده دیگران هم برای فیلمسازی که هنر نیست . من رفته رفته دارم شک می کنم که ایا ایشان اساسا هنرمند هست ؟ و آیا حق دارد خودش را با کمال الملک مقایسه کند.
 • بدون نام IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  معلوم است که باید مدیری از سیما دور بماند تا سریال آبگوشتی ده نمکی به خورد مردم داده شود . جناب اصل مطلب این است ولی نمی خواهید بگویید .
 • فريبا محمدي IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  قابل توجه آقاي دايمي. به گمانم نويسنده نقدش را متوجه كساني كرده كه مي خواهند از احساسات مردم سو استفاده كنند و نه آقاي مديري. اين خط هاي پاياني را به دقت بخوانيد دوست من:همگان می‌دانیم که مهران مدیری چنین قدرتی را دارد. همه می‌دانیم که گرچه او بهترین کارگردان طنز ایرانی نیست، اما بی‌شک یکی از بهترین‌هاست. و همه می‌دانیم که این بازی در شان او نیست...
 • بدون نام IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  تفاوت اینکه فیلم رو به تلوزیون بفروشی با اینکه سی دی سی دی بخواهی بفروشی تفاوتش از زمین تا آسمونه به نظر من نویسنده می خواهد که از استقبال از این مجموعه بکاهد چون متوجه شدند که این ترفندشان جهت شکست مدیری عملی نشد
 • محمد IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  معلوم است که باید مدیری از سیما دور بماند تا سریال آبگوشتی ده نمکی به خورد مردم داده شود . جناب اصل مطلب این است ولی نمی خواهید بگویید .تکرار کردم نظر دیگران را زیرا بهترین نظر بود
 • بي نام IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  ما ايران ها توهم توطته داريم. به نظر من كه نويسنده مطلب نمي خواسته تا از محبوبيت مهران مديري كم كند. او فقط مي خواسته تا ما را به فكر كردن دعوت كند...
 • بدون نام IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  «همه می‌دانیم که اگر قرار بود اجازه پخش به سریال مدیری ندهند، اجازه پخش ویدیویی آن را نیز نمی‌دادند»؟؟ اجازه ندهید ولی خیلی روشن و شفاف، مشکل سریال را - و نه مشکل مدیری - را به اطلاع عموم برسانید. مهران جان چندین سال است که دوستت داریم.
 • بدون نام IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  واقعا افرادی مثل مدیری را نباید اینقدر بزرگ کرد که خودش هم باورش بشه و نتونه خودشو کنترل کنه هر هنرمندی که وارد بازی های سیاسی بشه منفور میشه
 • بدون نام IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  من این نوشته را قبول دارم . در ضمن قهوه تلخ اصلا جالب نیست . برای سریالی که می شد از تلویزیون تماشا کرد حالا باید 2500 تومان پول داد .
 • دخترباد IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  وقتی دروغ لباس حقیقت رو میپوشه و حقیقت لباس دروغ ... انگار همه چیز خیلی ازار دهنده میشه ... اره بذارید داستان ها همون داستان بمونن براشون فلسفه درست نکنید بذارید هنرمند ها همون هنرمند بمونن براشون جبهه درست نکنید ... امیدوارم فقط یه بار گوش کنید ... قبل از اینکه دیر بشه و افسوس بخورید
 • بدون نام IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  سوال من اين است مديري هنرمند باشد يا نباشد چرا صدا و سيمايي كه ميتواند مديري را مهمان خانه ايراني هايي كند كه دوستش دارند به دليل مسائل مالي ان را از مردم دريغ ميكند؟ صدا و سيماي ما خصوصي نيست كه دلبخواه باشد هزينه اش از بيت المال است و وقتي مردم چنين از سي دي قهوه تلخ استقبال ميكنند يعني راضي هستند كه صدا و سيما با هر قيمتي هم كه باشد سريال را بخرد
 • دنیا جاذبی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  به نظر من این ارزش هنری یک اثر که باید تاثیر روی فروش اون کار بزاره در حالی که کپی نکردن قهوه تلخ جنبه سیاسی پیدا کرده، و این یعنی بازی با احساسات مردم مهران مدیری تنها هنرمندی نیست که باید حمایت بشه یا کاراش کپی نشه
 • مهران US ۱۸:۲۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  مهران دوست داریم....
 • مثی IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  خاک بر سر کسانی که میخواهند هنرمند رو خراب کنند ... عزیزان با 4 تا مقاله کشکی هنرمند ایران زمین خراب نمیشه ! زورشون گرفته که مهران مدیری به صدا و سیمای مثلا ملی فیلم رو نداده دمش گرم
 • م. IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  بعضی از دوستان در نظر گذاشتن جوگیر شدند. اینکه بگیم مدیری همچین هنرمند بزرگی هم نیست و بزرگش کردن و اینها حرفهای درستی نیست. مدیری و خیلی های دیگه هنرمندان بزرگی هستند که باید حمایت معنوی بشن. لطفاً نگید فلانی رو تحویل نگیرید بزرگ میشه!
 • امید IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  کارهایش جالب است .
 • فخرالدین IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  0 0
  توزیع خانگی این سریال تجربه ای جدید است که می تواند راهکاری برای تولیدات هنری آینده باشد. هرچند عده ای می خواهند از این تجربه هم به نفع خود استفاده کنند اما مهم نیست به قول آن بزرگ : آن که غربال در دست دارد از پس قافله می آید. گذشت زمان قاضی خوبی است کمی بردبار باشید !
 • یک دوست IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  چرا سعی میکنیم هر حرفی که زده میشه رو موردبررسی قرار بدیم بدون توجه به اهمیت گوینده؟!!!!
 • کاوه نظرمحمدی IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  اولا که به نظرم در این نوشته به مدیری توهین نشده و دوما اینکه اگر انتقادی هست، چرا ما نباید پذیر باشیم؟ آنچه که من از خواندن این متن دستگیرم شد این بود: مدیری باید قدر خودش و هنرش را داشته باشد و اجازه ندهد که او را بازیچه کنند. آیا این حرف بدی است؟
 • مهین IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  آقای مدیری هرگونه که عمل کنه محبوب قلوب آنهایی هست که از طنز سردر می آورند. بنابراین ایشون ابدا سیاسی نیست و این وصله ها هم بهشون نمی چسبه. سعی نکنین چهره شون رو مخدوش کنین. هرکی طنز رو نمی فهمه مجبور نیست نگاه کنه. برین همون سریال های آشغال فارسی وان رو ببینین. زنده باد آقای مدیری، هنرمند بزرگ.
 • اراد IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  ست اخر بازی با ایتالیا را احساسی نباختیم .. نویسنده....اشتباه داوری محرض بود.
 • سعید IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  نظرهای بالا هم جنبه سیاسی پیدا کرده . 1 بار مطالعه کنید !!! بیشتر کسانی که به نفع نوشته حرف زدند و بر ضد مهران مدیری نوشتند بی نام هستند !!! فکر میکنید این 1 اتفاق هست ؟ من بعید میدونم دوستان مسؤل کمتر سوتی بدهند لطفا !
 • ياسر IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  آقاي ضرقامي ببين جنابعالي و همكاران محترماتان چه به روز صدا و سيما آورديد كه ديگر در اين رسانه از كارگردان ها و بازيگران درجه يك خبري نيست، و پر شده از سريالهاي بيمزه كه مادربزگ من هم از آن لذت نمي بره چه برسد به اقشار جوان . جاي امثال مديري و غفوريان در تلويزيون واقعاً خالي است .
 • فرزان IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۷
  0 0
  واقعا کاری به تبلیغات یا استفاده هایی که این وسط ممکنه بشه ندارم.من قهوه تلخ رو واسه هنر و ارزش کارآقای مدیری و گروهش می گیرم.
 • کاتب IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۱
  0 0
  سلام.پس نظر من کو؟؟؟
 • علی IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۲
  0 0
  وقتی تلوزیون، خصوصی میشود و با تک صدایی که در آن وجود دارد قشر عظیمی از مردم نادیده گرفته میشوند فقط یک عده حاضر میشوند در چنین جایی حضور یابند...
 • روح الله دهستانی.شیراز IS ۰۰:۲۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۹
  0 0
  سلام اقای مدیری.من عاشق شماهستم وتمام سریالهاتون روهم تماشا میکنم چه ازتلویزیون وچه ازروی سی دی.دوستت دارم مهران خان.شما افتخارطنزایران هستین. تمام طنزهای که شمادر ان نیستین قشنگ نیست. طنز=اقای مهران مدیری.