رایانه‌های امروزی برای بالا آمدن به نرم‌افزار 25ساله بایوس متکی هستند و به همین دلیل، خیلی دیر بالا می‌آیند. اما قرار است با ارایه جایگزین مدرن بایوس، زمان بوت شدن رایانه‌ها به چند ثانیه کاهش یابد.

ابوالفضل کریمی: همه کامپیوترهای شخصی دارای بایوس (BIOS) هستند. اصلی‌ترین وظیفه این قطعه، کد استقرار سیستم عامل در حافظه است. بایوس‌ سال‌هاست که در کامپیوترهای شخصی به کار می‌رود، اما کارشناسان معتقدند عمر این نرم‌افزار سال‌هاست که به پایان رسیده و باید جایگزین‌های سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتری برای آن طراحی شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، با به روز کردن بایوس که با 25 سال سن، یکی از قدیمی‌ترین اجزای کامپیوتری است، زمان بوت شدن به چند ثانیه کاهش پیدا خواهد کرد. البته قرار نبود که بایوس کامپیوترها تا زمان حال باقی بمانند و در حقیقت، این تطبیق دادن کامپیوترهای مدرن امروزی با کدهای بایوس قدیمی است که زمان شروع به کار کامپیوترها را تا این حد طولانی کرده است.

قرار است جایگزین بایوس که UEFI نام دارد، تا سال 2011 در کامپیوترهای جدید نصب و ارائه شود. این کلمه مخفف «واسط نرم‌افزارهای قابل بسط یکپارچه» است و برای افزایش انعطاف بیش‌تر نسبت به نرم‌افزار گذشته طراحی شده است.

مارک دوران مدیر نشست UEFI که درحال کار بر روی فناوری جدید جایگزین بایوس‌هاست، در این باره گفت: «بایوس‌های قدیمی از تراشه‌هایی استفاده می‌کنند که از سال 1979 / 1358 در صنعت کامیپوتر وجود داشت. سازندگان بایوس‌های اولیه انتظار داشتند نرم‌افزار آن‌ها فقط برای 250 هزار دستگاه کامپیوتر کارایی داشته باشد، اما بایوس‌ها تا زمان حال نیز روی کامپیوترها باقی مانده است».

هنوز هم برای بسیاری جالب است که چگونه بایوس‌ها تا زمان حال باقی مانده‌اند، این در حالی است که آن‌ها هرگز برای گسترش و به‌روزرسانی در طول زمان طراحی نشده بودند.

برایان ریچاردسون از تیم بازاریابی تکنیکی شرکت AMI (یکی از طراحان قدیمی نرم‌افزار بایوس) در این باره گفت: «بایوس‌ها طراحی سیستم‌های محاسباتی 64 بیتی را با مشکل روبه رو کرده‌اند، چرا که این سیستم‌ها فراتر از کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های امروزی هستند. این در حالی است که حتی درایوهایی با اندازه دو ترابایت به زودی برای بسیاری از کاربران کامپیوترهای شخصی به یک معضل تبدیل خواهند شد، چرا که کاربران می‌‌خواهند ویدیوها و تصاویر بیش‌تری روی سیستم‌های خود داشته باشند. به طور مشابه کامپیوترهای لوحی و تب‌لت‌ها که هر روز بر محبوبیت آن‌ها اضافه می‌شود باید بر اساس سیستم‌های کنترلی کامپیوترهای شخصی کار کنند که این موضوع نیز می‌تواند مشکل‌زا باشد».

مشکل اصلی این جاست که بسیاری از کامپیوترهای امروزی به واسطه استفاده از بایوس‌ها با همان سرعتی بالا می‌آیند که کامپیوترهای اولیه کارهای پایه‌ای را برای ورود به سیستم‌عامل انجام می‌دادند. علاوه بر آن اضافه کردن وسایل جانبی مانند صفحه‌کلیدها و موس‌های USB نیز نسبت به پورت‌های PS/2 به طور تکنیکی با مشکلاتی همراه است. بایوس‌ها درایوهای USB را وادار می‌کنند تا از طریق هارد یا فلاپی در کامپیوترها شناسایی شوند. این موضوع می‌تواند در هنگامی شما در حال نصب یک سیستم‌عامل هستید، باعث بروز مشکلاتی شود.

این در حالی است که UEFI کامپیوترها را از قید و بند بسیاری از محدودیت‌های لحظه‌شده در کامپیوترهای اولیه آزاد می‌کند. برای مثال این نرم‌افزار مشخص نمی‌کند که یک صفحه‌کلید فقط از طریق یک پورت مشخص به کامیپوتر متصل شده باشد. تنها چیزی که UEFI مشخص می‌کند، این است که در جایی از ماشین قطعه‌ای وجود دارد که اطلاعات مربوط به صفحه‌کلید را فراهم می‌کند. به این ترتیب در کامپیوترهای جدید اضافه کردن یک صفحه لمسی یا هر وسیله ورودی دیگر بسیار ساده‌تر انجام خواهد شد. دقیقا به همین دلیل است که کلمه قابل توسعه در نام UEFI گنجانده شده، چرا که ما قرار است مدت‌های طولانی با آن زندگی کنیم.

البته UEFI در ابتدا با عنوان EFI برای کامپیوترهای اینتل طراحی شده بود. اما زمانی که قرار شد از آن به طور گسترده‌تر استفاده شود استاندارهای آن نیز به شکل عمومی‌تر و فراگیرتر طراحی شد.

جایگزین‌های دیگری برای UEFI مانند Corebootیا Open Firmware نیز وجود دارند که معمولا در کامپیوترهایی استفاده می‌شوند که با معماری X86 اینتل کار نمی‌کنند.

نرم‌افزار UEFI هم‌چنین پشتیبانی بهتری از پروتکل‌های پایه‌ای نت ارایه می‌دهد که به این ترتیب، مدیریت از راه دور به شکل ساده‌تری صورت خواهد گرفت. برای کاربران عادی نیز آشکارترین فایده استفاده از UEFI سرعت بالا آمدن کامپیوترهای شخصی است. در حال حاضر بالا آمدن سیستم‌عامل بین 25 تا 30 ثانیه زمان می‌برد، اما با استفاده از UEFI این زمان به کم‌تر از چند ثانیه کاهش پیدا می‌کند. سال 2011 سال فروش کامیپوترهای با UEFI خواهد بود.

کد خبر 96996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =