بالون جدید با 700 درصد ارتقای قابلیت،‌ می‌تواند تا 150 تن را بلند کند. شکل صفحه‌ای آن باعث می‌شود که مثل یک بادبان عمل نکند و ثبات بالاتری داشته باشد و مانند یک چتر نجات باعث یک فرود آرام ‌شود.

بهنوش خرم‌روز: جابه‌جایی قطعات و ابزارآلات سنگین‌وزن به مناطقی که تحت پوشش خطوط راه‌آهن نیستند یا کلا از راه‌آهن، جاده‌ها و بزرگراه‌ها دور هستند، کار دشواری است. شاید بهتر باشد بگوییم بود، چراکه شرکت هوانوردی استرالیایی اسکای‌لیفتر راه‌حل تازه‌ای برای این نوع جابه‌جایی‌ها یافته است: نعلبکی پرنده!

به گزارش پاپ‌ساینس، ‌اختراع تازه اسکای‌لیفتر در واقع بالونی صفحه‌ای است که 150 متر قطر دارد و می‌تواند تا 150 تن وزن را جابه‌جا کند. اگر فکر می‌کنید این اختراع خاصی نیست، شاید بد نباشد بدانید که تا پیش از این، بیشترین توانایی یک بالون برای جابجایی اشیای سنگین حداکثر 20 تن بود که آن هم برای نقل و انتقال هلیکوپترهای سنگین به کار می‌رفت، اما با دستاورد این شرکت استرالیلیی، قابلیت این بالن تا 700 درصد ارتقا یافته است.

شکل جدید صفحه‌ای باعث می‌شود که بالون مثل یک بادبان عمل نکند و ثبات بالاتری داشته باشد. همچنین در زمان فرود، این صفحه مانند یک چتر نجات باعث فرودی آرام می‌شود.

در حال حاضر شرکت اسکای‌لیفتر مدلی مینیاتوری از این بالون ساخته که از راه دور قابل کنترل است و نام آن را هم بتی گذاشته‌ است. بتی می‌تواند اجسام با وزن نیم کیلوگرم را حدود 3 متر جابه‌جا کند. این نمونه کوچک در حقیقت برای این ساخته شده که نحوه عملکرد این نعلبکی پرنده و کارایی طراحی آن را نشان بدهد.

این شرکت در نظر دارد تا سه سال دیگر نمونه اولیه نعلبکی پرنده را در اندازه‌های واقعی بسازد. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، در آینده‌ای نه چندان دور نعلبکی پرنده شرکت اسکای‌لیفتر می‌تواند ساختمان‌ها را هم جابه‌جا کند یا دست کم می‌تواند با حمل یک سازه راحت،‌ نقش یک هتل پرنده را بازی کند!

کد خبر 97180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =