نوری که از اجسام غیرشفاف عبور می‌کند، به حدی پراکنده می‌شود که دیگر قابل دیدن نیست. اما محققین با بازمتمرکزسازی این نور و درک نحوه پراکنده شدن آن،‌ امیدوارند جایگزینی برای اشعه ایکس پیدا کنند.

بهنوش خرم‌روز: استفاده از روش‌های فراصوت یا اشعه ایکس در تصویربرداری از بدن شاید در آینده نزدیک به تاریخ بپیوندد، چون به احتمال زیاد، روش جدید ابداع شده با استفاده از نور مرئی ممکن است جایگزین آن‌ها شود.

وقتی نور از اجسام غیرشفاف عبور می‌کند، به حدی پراکنده می‌شود که دیگر قابل دیدن نیست و شاید به همین دلیل، اغلب تصور می‌کنیم که هیچ نوری از این اجسام نمی‌گذرد. اما به گزارش دیسکاوری، محققین فرانسوی روشی کشف کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان نور پراکنده را دوباره متمرکز ساخت. در واقع سیستم ابداعی آن‌ها از طریق درک نحوه پراکنده شدن نور توسط جسم غیرشفاف کار خواهد کرد.

این سیستم در حقیقت از سه بخش تشکیل شده که همه آن‌ها با فناوری امروز در دسترس هستند:‌ یک لیزر سبز به عنوان منبع نور، یک تلفیق‌کننده نور که اغلب در پروژکتورها وجود دارد و یک ابزار شارژ همراه که در بسیاری از دوربین‌های دیجیتالی امروز به کار رفته است.

البته در آینده بسیار نزدیک، این سیستم برای ارتقای سیستم‌های ارتباط از راه دور و کابل‌های نوری به کار خواهد آمد. اما شاید در سال‌های بعد، این روش در تصویربرداری از بدن و حتی سیستم‌های تشخیص سلاح هواپیماها که در حال حاضر با اشعه ایکس کار می‌کنند، جایگزین روش‌های فعلی شود یا دست‌کم به عنوان یک ابزار کمکی به کار آید.

کد خبر 98340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =