جمعیتی نزدیک به 10 هزار ایرانی در ورزشگاه بودند که بسیاری از آنها را توریست های ایرانی تشکیل می دادند.

فرهاد عشوندی/ ابوظبی - «ما همه فوتبالی هستیم و نمی دانیم در چه موردی حرف می زنید. کنتارو، این بازی را با فدراسیون فوتبال برزیل در میان گذاشت و آنها هم پذیرفتند. فکر نمی کنم این ربطی به مسائل سیاسی داشته باشد.» فیلیپ هابر ، نماینده شرکت سوئیسی برگزار کننده بازی دو تیم ملی اران و برزیل این جمله را در حالی می گوید که از لحظه اعلام خبربازی ایران و برزیل ، همه در تهران سعی داشتند تاکید کنند ، مسابقه به دلیل گسترش سطح روابط سیاسی دو کشور در ماه های اخیر رخ داده است. خبرنگاران برزیلی و اروپای که برای تماشای بازی مده بودند حتی گمان می کردند محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور ایران تا ورزشگاه شیخ زاید ابوظبی خواهد آمد که شاهد برگزاری بازی دو تیم باشد و بارها درباره سفر او از خبرنگاران ایرانی می پرسیدند. این سئوال را نه  فقط هابر در گفت و گوی اختصاصی با خبرآنلاین که سرمربی و مسئول رسانه ای تیم ملی برزیل هم بارها شنیدند و هر بار آنها هم تاکید کردند ، مصاف بر اساس قراردادی ورزشی شکل گرفته . همان طور که آنها برای بازی با تم ملی اوکراین در ورزشگاه ویمبلی لندن و درست هفته آینده بازی خواهند داشت.»

به عکس مهمانان برزیلی و مسئولان شرکت هماهنگ کننده بازی اما در ایران هیچ یک از مسئولان نقش روابط سازنده دو کشور را در انجام بازی کتمان نمی کردند. نه علی کفاشیان که اول از همه گفت: «ما حتی قبل از این از طریق لابی های سیاسی تلاش داشتیم با اسپانیا بازی کنیم. همین حالا با ترکیه درحال رایزنی هستیم و بازی با برزیل هم به هر حال بی ارتباط با تعاملات سیاسی دو کشور نیست. حتی دیدید که چند کشور اروپای نگذاشتند این تیم در کشورهای شان بازی کنیم.» و یا سفارت ایران در برزیل که رسما اعلام کرد در برگزاری این بازی نقش داشته و این گفته را علی سعیدلو رئیس سازمان ورزش ایران هم به شکلی تائید کرد و این تناقض در گفته های دو طرف بود که باعث تکرار یک پرسش برای دفعات مختلف می شد. چیزی که تعجب برانگیز برای برزیلی ها شده بود.

اما نکته مهمتر برگزاری بازی در فاصه 90 دقیقه پرواز هوایی از تهران بود. اینکه چرا بازی در ورزشگاه آزادی نباشد و تیم ها ناچار باشند به ابوظبی بروند. نکته ای که در پاسخ به آن هابر درست همان موضوعی را مطرح می کند که علی کفاشیان پیش از این طرح کرده بود: «ما باید هزینه های بازی را تامین می کردیم. این یک موضوع اقتصادی بود. پخش تلویزیونی و تبلیغات اهمیت زیادی داشتند. برای برزیلی ها فرقی نداشت که در تهران بازی کنند یا ابوظبی. اما فدراسیون شما با ما برای بازی در این شهر توافق کرد.»

آیا رایت بازی به قدری بالا بوده که طرف ایرانی توانایی پرداختش را نداشته؟ او در این باره می گوید: «من در جریان نیستم. نمی توانم به شما بگویم امتیاز این بازی را چقدر به شبکه ابوظبی فروختیم اما حتما بحث اقتصادی درباره برگزاری مسابقه در تهران وجود داشته است. به هر حال من می دانم که دو تیم ایران و برزیل تا به حال هیچ گاه با هم بازی دوستانه نداشته اند و این اولین بار بوده که این اتفاق رخ داده است. باید همه سعی کنیم نکات مثبت اتفاق را ببینیم. اینکه مسابقه بزرگ عملی شده و تیم شما با برزیل بازی می کند.» او که این حرف ها را قبل از بازی می زد ، می گفت:« می دانم که اگر بازی در تهران بود ورزشگاه بزرگ شما پر از تماشاگر می شد اما امیدوارم برتای این بازی مهم سکوهای ورزشگاه ابوظبی هم پر باشند.»

اتفاقی که البته آن طور که او آرزو داشت رخ نداد و تنها نیمی از ورزشگاه پر شد؛ بیشتر، قسمت هایی که بلیت‌های 130 درهمی داشتند. جمعیتی نزدیک به 10 هزار ایرانی در ورزشگاه بودند که بسیاری از آنها را توریست های ایرانی تشکیل می دادند. مسافرانی که غیر از بلیت های حداقل 55 هزار تومانی بازی برای 3 شب حضور در امارات و ترانسفر از دبی تا ابوظبی ، رقمی نزدیک به یک میلیون تومان هم برای هر نفر هزینه کرده بودند و اینگونه به سادگی آب خوردن تنها برای 90 دقیقه نزدیک به 10 میلیون دلار را از مرز های سرزمینی ایران خارج کرد چون؛ «آنها برای شان مهم است که از برگزاری این بازی درآمدزایی کند. ما خیلی برای مان مهم بود که این بازی را انجام بدهم. مسابقه ای که هیچ هزینه ای برای تیم ملی ندارد. اگر در ایران بود می توانست حتی 500 هزار نفر را به ورزشگاه بکشاند . ولی تلویزیون ما حاضر نمی شد چنین هزینه ای را بپردازد پس ما ناچار شدیم جایی بازی کنیم که بار مالی بازی برطرف شود.»

کفاشیان این جمله را درست در صبح روز اعلام خبر بازی دو تیم در روزنامه خبر به زبان آورد. مشکلی بزرگ که میزبانی مسابقه رویایی را از ایران گرفت تا جمعیت ناچار به انجام سفری برون مرزی باشند. انجام عکسبرداری از چشم در لحظه ورود به خاک امارات و برخوردهایی از این دست که روالی است برای سفر به این کشور همسایه. درحالی که مسئولان برگزاری مسابقه به سادگی از همه امکانات استفاده کرده بودند تا درآمدزایی کنند. دوربین ها بازی را از یک سو برای ایران پخش می کرد. از جهتی که تبلیغات ایرانی بازی دور زمین بود و از سویی دیگر برای پخش جهانی. جایی که حت یک شبکه فارسی زبان هم آگهی داده بود و این اتفاق البته مشکلاتی را برای شرکت برگزار کننده مسابقه به همراه داشت. مسئولان ارشد ورزش کشور از ان اتفاق خیلی راضی به نظر نمی رسیدند اما طرف مقابل اعتقاد داشت: «ما باید درآمدزایی می کردیم. این بازی 3 میلیارد هزینه داشت که باید تامین می شد.» اتفاقی که اگر بازی در تهران برگزار می شد ، نمی افتاد. نکته ای که درباره اش حبیب کاشانی ، عضو موقت هیات رئیسه فدراسیون فوتبال می گوید: «باید کاری کنیم که این بازی ها در تهران انجام شوند. واقعا توان انجامش وجود دارد و حتی مثلا برای برزیلی ها چه تفاوتی داشت اگر این بازی را در برزیل برگزار می کردند؟»

کد خبر 98691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  واقعا لذت برديم از اين ادبيات نوشتاري !!
 • بدون نام IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  كيفيت تصوير دوربين هايي كه شبكه هاي عربي پخش ميكردند خيلي بالاتر از جهتي بود كه ايران پخش ميكرد.
 • علی IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۱
  0 0
  البته این رو باید باور کرد که کسی توی ایران 50 هزار تومن برای بلیط نمیده