معاون اول رئیس جمهور با اشاره به قدرت ایران در تنبیه اقتصادی دولت‌های تابع آمریکا در بحث تحریم ایران، گفت: به عنوان مثال اقتصاد فرانسه با یک اخم ایران فرومی‌پاشد و به وضع 100 سال پیش برمی‌گردد.

به گزارش فارس، محمدرضا رحیمی بعدازظهر امروز شنبه طی سخنانی در مراسم اختتامیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران با اشاره به اعمال تحریم از سوی برخی کشورهای غربی علیه کشورمان گفت: در این مراسم بنا نداشتم در خصوص تحریم صحبت کنم ولی از آنجایی که مهمان‌هایی از اروپا در این مراسم شرکت دارند بد نیست پیام ما را به مسئولان و دولتمردان اروپایی برسانند. 

وی ادامه داد:‌ برخی کشورهای اروپایی فرای قطعنامه و به تبعیت از آمریکادر تحریم علیه کشورمان شرکت کردند در حالی که مبادلات ما با کشورهای اروپایی چیز زیادی نیست و 23 میلیارد دلار می باشد که بخشی را صادرات ما تشکیل می‌دهد که فرانسه، ایتالیا و آلمان از جمله این کشورها هستند. 

معاون اول رئیس جمهور بابیان اینکه اگر فقط یک اخم در پاسخ به تحریم اروپایی‌ها کنیم بخشی از صنعت فرانسه فرو می ریزد با اشاره به مثالی در این خصوص تصریح کرد: مثلا اگر وزیر صنایع ما تصمیم بگیرد واردات قطعات خودرو پژو از فرانسه را لغو کند 2.5 میلیارد واردات ما پایین می‌آید بنابراین در فرانسه چه اتفاقی می افتد؟ به باور بنده صنعت خودرو فرانسه فرو می ریزد.

رحیمی در ادامه سخنان خود یاداور شد: رشد بیکاری در اروپا آنها را وادار کرد مثلادر فرانسه سن بازنشستگی را بالا ببرند که این درست برخلاف ایران است در حالی که ما پذیرفتیم کارمندان 5 سال زودتر از موعد مقرر خود را بازنشسته کنند و دولت پذیرفت هزینه بازنشستگی را پرداخت کند و این موضوع در این کشور اروپایی بیکاری به وجود آورد ودر ایران یک میلیون و 100 هزار شغل اضافه شد. 

وی افزود: دولت فرانسه در بعضی از بخشها مثل کشتیرانی مزاحمت‌هایی برای ما ایجاد کرده که اگر وزارت صنایع ما ترش‌رویی کند دولت فرانسه دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد شد. 

 فرانسه در صورت تصمیم دولت ایران دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود
معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: یکی از کشورهای کوچکی که از سایه رشد و بالندگی ایران به جایی رسیده است در روزهای اخیر در صدد اخلال در کشور ما بود. بنابراین اگر قرار باشد او را مورد بی‌مهری قرار دهیم دچار این وضعیت می شود که او را به 100 سال قبل می‌برد. 

قادریم کشورهای زورگو و کشورهایی که با چشم بسته از آمریکا تبعیت می کنند را به سختی تنبیه کنیم
رحیمی با بیان اینکه قادریم کشورهای زورگو و کشورهایی که با چشم بسته از آمریکا تبعیت می کنند را به سختی تنبیه کنیم گفت: اما ما راه تعامل را با این کشورها در پیش گرفته‌ایم ولی اگر راهی بخواهند در لباس زورگویی وارد شده و به ایران زور بگویند در جا تنبیه می‌شوند. 

وی مجددا تأکید کرد: این چند کشوری که اسم یکی از آنها را بردم و به یکی کنایتا اشاره کردم اگر در رهبر خود در مقابل ایران تجدید نظر نکنند باید منتظر تنبیه باشند. 

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران را مایه افتخار و بالندگی توصیف و خاطرنشان کرد: از وزیر صنایع درخواست می‌کنم جلسه‌ای را از سران و مسئولین صنعت و تجار کشور تشکیل دهند تا همه حرف‌هایشان را بشنویم چرا که ما موظف به رفع موانع از پیش پای تجار و صنعتگران هستیم. 

رحیمی یادآور شد: دولت از تجار و صنعتگران حمایت می‌کند و هر جایی لازم به قانون باشد از طریق دوستان مجلس گام خواهیم برداشت. 

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر لزوم رفع موانع از پیش پای صنعتگران ابراز داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران بنا بر تأکید رئیس‌جمهور مصمم است راه را بر صنعتگران و نخبگان هموار کند چراکه اگر راه را به صنعتگران ببندیم راه را بر روی ترقی کشور بسته‌ایم. 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز در ادارات ما دیوانسالاری وجود دارد، بر لزوم ریشه کن کردن دیوان سالاری تأکید کرد. 

رحیمی ادامه داد: ایران کشوری است که همه مواهب الهی در آن تعبیه شده است.

کد خبر 99049

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  نه بابا خوب اخم کن ببینیم چی میشه اگر قرار بود با اخم شما کله پا بشه که اسمش فرانسه نبود اینو بدون اقای رحیمی که ما هم کم ضرر نخواهیم کرد... اینو نوشتم واسه خبرانلاین چه فایده درجش که نمیکنه تو قسمت نظرات.
 • پاسارگاد IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  «مبادلات ما با کشورهای اروپایی چیز زیادی نیست و 23 میلیارد دلار می باشد» اگر ما سهم زیادی در تجارت با کشورهای اروپایی نداریم لطفاً اظهار نظرهای اینچنینی (اقتصاد فرانسه با یک اخم ایران فرومی‌پاشد و به وضع 100 سال پیش برمی‌گردد) نکنید...
 • سلمانی IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  سخنان نسنجیده کار دستمان می دهد.
 • امیر IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  جون من اخم نکن سارکوزی سکته می کنه
 • بدون نام US ۱۷:۲۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  امان از روزی که خم ابرو ناگاه پدید آید و دیگر از مملکت فرانس و روس چه باقی میماند؟ خدا بهشان رحم کند.
 • فرزاد IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۷
  0 0
  شعاردادن تاعمل تفاوت بسیاردارد. اگرقطعات پراید توسط کره واردنشود اتفاقی نمی افتدوتمامی قطعات درایران تولید میشود ولی درموردپژو متفاوت است وبرخوردعجولانه تبعات منفی بسیارسنگینی برای کارخانه ها ومخصوصا مصرف کنندگان خواهد داشت. اگرچه اگرحیثیت ملی درمیان باشد قضیه متفاوت است. حتما بعد از آن میبایست بابهای گزاف قطعه را باوساطتت ترکیه ایها وارد کنیم.بازهم خوش به حال دوستان ترک میشود.
 • محمد IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۹
  0 0
  باسلام خواهشاٌمجادلات سياسي را به سفره هاي مردم نكشانيد هرآنچه داريد ازهمين مردمند پس بدون آنها هم هيچ هستيد با ارزوي ظهور مولا حامي مستضعفان كه انشا الله فرج نزديك است ...يا صاحب الزمان خودت به دادمردم برس....
 • بدون نام IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۹
  0 0
  بابا انصاف داشته باشید فرانسه کلی جمعیت دارد گناه دارند