کاربران جوان موبایل هر روز با اس‌ام‌اس‌هایی که با هدف ترغیب آنان به مشارکت در انتخابات ارسال می‌شود، بمباران می‌شوند

ایمیل‌ها و وبلاگ‌ها برای نخستین بار دارند نقش چشم‌گیر و عمده‌ای در این کشور ایفا می‌کنند. پیش از این در ایران پیام‌های سیاسی را بیشتر می‌توانستید از طریق بلندگوهایی که روی ماشین‌های مختلف نصب شده، یا پوسترهای پرزرق‌و‌برق و اجتماعات گوناگون در حمایت از کاندیداهای خاص دنبال کنید.

دولت که پایگاه اصلی حامیان خود را در میان اقشار مستضعف روستانشین مستقر کرده است نیز پیام‌ها و ایمیل‌های خاص خود را در ستایش دستاوردهای احمدی‌نژاد برای مخاطبان ارسال می‌کند.

خبرگزاری رسمی ایرنا، نسبت به جوک‌های جسورانه‌ای که در مورد رئیس‌جمهور محبوب آنان ساخته می‌شود به شدت اعتراض کرده‌اند. ایرنا اعلام کرد کسانی که مطالب توهین‌آمیز در مورد کاندیداها منتشر کنند، به شدت تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت. فیس‌بوک، شبکه اجتماعی و سیستم اشتراک محتوای محبوب ایرانیان روز۲۳ مه فیلتر شد.

سایت فیس‌بوک سه روز بعد، یعنی ۲۶ مه، در پی انتقادات شدید و گسترده کاندیداهای میانه‌رو و طرفداران آنها، رفع فیلتر شد.

بیش از۱۵۰هزار نفر از ایرانیان عضو فیس‌بوک هستند و رأی‌دهندگان جوان که با تشکیل اتحادی عظیم در سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۱ به پیروزی محمدخاتمی اصلاح‌طلب در دو انتخابات گذشته کمک شایانی کردند، این‌بار در فضای آنلاین حضوری درخور توجه دارند.

میرحسین موسوی، نخست‌وزیر ایران در سال‌های جنگ میان ایران و عراق (۱۹۸۰-۸۸) و مهدی کروبی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی دو کاندیدای میانه‌رویی هستند که در کنار محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (وابسته به محافظه‌کاران) به رقابت با احمدی‌نژاد برخاسته‌اند.

موسوی و کروبی، ایجاد انگیزه در رأی‌‌دهندگان جوان را کلید پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌دانند و از پیام‌های متنی و فضای آنلاین بیشترین بهره را برای تحقق این هدف گرفته‌اند. در صفحه مربوط به موسوی در فیس‌بوک، بیش از۵۲۰۰ کاربر را می‌توان یافت. موسوی در این دوره حمایت خاتمی را هم پشت‌سر خود دارد.

در یکی از اس‌ام‌اس‌هایی که توسط هواداران موسوی ارسال شده، آمده است: «به موسوی رأی بدهید و این اس‌ام‌اس را برای ۱۰ نفر بفرستید، در غیر این صورت کابوس‌های وحشتناکی خواهید داشت.»

این هم نمونه‌ای از اس‌ام‌اس‌هایی که در حمایت از دولت ارسال می‌شوند: «به احمدی‌نژاد که حامی مستضعفان است رأی بدهید.» در ایمیلی که به دستاوردهای دولت احمدی‌نژاد از زمان انتخابش در چهار سال پیش با وعده احیای ارزش‌های انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ اشاره دارد، آمده است: «ایرانی‌ها عاشق احمدی‌نژادند، چون او شأن و عزت آنها را حفظ کرده است.» در این ایمیل گفته شده است که «به رئیس‌جمهور شجاع ما، احمدی‌نژاد رأی بدهید تا با کمک هم، ایرانی قوی‌تر بسازیم» و از مخاطبان خواسته شده که این ایمیل را برای دوستان خود ارسال کنند.

بیش از۲۳میلیون نفر در کشور۷۰ میلیونی ایران به اینترنت دسترسی دارند. ۴۵میلیون کاربر موبایل هم در این کشور وجود دارد. بیشتر این افراد در شهرها زندگی می‌کنند و این در حالی است که حامیان احمدی‌نژاد عموما از محافظه‌کارانی هستند که زندگی در حاشیه شهرها را ترجیح می‌دهند؛ آنها می‌خواهند از فناوری‌های نوین دور بمانند.

محمد صداقتی، از حامیان کروبی می‌گوید: «ما برای پیروزی نیازمند مشارکت گسترده مردم هستیم. اگر ایرانی‌ها انتخابات را تحریم کنند ما در مقابل احمدی‌نژاد شکست خواهیم خورد، چون طرفداران او قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد.»

منبع: دیلی استار (لبنان). ترجمه: احسان نوروزی

کد خبر 9929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =