نشریه پاپ‌ساینس مهم‌ترین تصاویر دنیای علم و فناوری را که در سال 2010 منتشر شد، انتخاب کرده که گزارش تصویری امروز به معرفی برترین آنها می‌پردازد

محمود حاج‌زمان: طبق یک سنت قدیمی با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، سایت‌های مختلف خبری اقدام به انتشار ترین‌های سال گذشته می‌کنند. در این گزارش تصویری، با هم به تماشای برترین تصاویر علمی سال به انتخاب پاپ‌ساینس خواهیم نشست.

شکست مکان‌یابی صوتی
در یک آزمایش، دانشمندان گروهی از خفاش‌های وحشی و خفاش‌های نوجوانی را که هرگز با یک مخزن بزرگ آب مواجه نشده بودند، به همراه تعدادی صفحه صاف و طرح‌دار از جنس پلاستیک، فلز و چوب در یک اتاق قرار دادند. تمام خفاش‌ها پی‌درپی تلاش می‌کردند تا از سطح ورقه‌های صاف آب بخورند، اما هیچ‌گاه این واکنش را نسبت به صفحات طرح‌دار انجام نداند.
این امر به این دلیل است که صفحات صاف انعکاس آینه‌ای پژواک را که از سطح آب صورت می‌گیرد، تکرار می‌کنند. این سطوح اکثر انرژی صوتی را که خفاش‌ها برای مکان‌یابی تولید می‌کنند به اطراف منعکس می‌کنند، اما بخشی از انرژی که به طور عمودی به سطح برخورد می‌کند، انعکاسی را مستقیما به زیر بدن خفاش باز می‌گرداند. آب تنها نمونه‌ای از این سطوح در طبیعت است که چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل وقتی که خفاش‌ها با رفتار مشابهی در یک محیط مصنوعی مواجه می‌شوند، تصور می‌کنند که صفحات صاف همان سطح آب هستند.

ربات پینگ‌پنگ‌باز
ربات TOPIO 3.0 نخستین ربات پینگ‌پونگ‌باز دنیاست. این ربات انسان‌نما توسط نخستین و تنها شرکت رباتیک ویتنام، TOSY ساخته شده است. این ربات از دو دوربین با سرعت 200 فریم در ثانیه استفاده می‌کند تا توپ را پس از رها شدن از راکت حریف ردیابی کند. مغز توپیو مسیر حرکت توپ را آنالیز می‌کند تا بهترین ضربه را به توپ بزند. این ربات برای نخستین بار در پاییز گذشته در نمایشگاه بین‌المللی ربات‌های توکیو به نمایش گذاشته شد.

شبیه‌سازی سیاه‌چاله
این نخستین شبیه‌سازی از یک سیاه‌چاله در دنیاست که توسط آشکارساز ATLAS برخورددهنده بزرگ هادرونی (ال.اچ.سی) در سرن انجام شده است. اگر یک سیاه‌چاله به این شکل به نظر می‌رسد، تصور کنید که مهبانگ چه شکلی خواهد داشت!

گربه‌ای به نام اسکار
این گربه خانگی به نام اسکار هر دو پای عقبی خود را در یک سانحه از دست داد. چنین حوادثی معمولا باعث می‌شود که گربه باقی زندگی خود را تا پایان عمر بر روی یک ارابه بگذراند. اما اسکار طی یک عمل جراحی صاحب دو پای مصنوعی شد که مستقیما به استخوان‌های زانوی وی پیوند زده شد. این عمل جراحی که نخستین عمل از نوع خود در دنیا محسوب می‌شد، به اسکار اجازه داد که بتواند مجددا به صورت عادی راه برود. برای دیدن فیلم‌های بیشتری از این نوع جراحی‌ها، اینجا را کلیک کنید.

لارو کرم میوه
در این تصویر میکروسکوپی که از فرایند بهبود یافتن لارو کرم میوه گرفته شده، پروتئین اکتین که در فضای خالی بین مخاط سلول‌ها قرار گرفته است به رنگ قرمز دیده می‌شود. میکرولوله‌هایی که به سلول‌ها شکل می‌دهند به رنگ سبز هستند و سلول‌های مخاطی با میکرولوله‌های تخریب شده آنها به رنگ آبی هستند. فرایند بهبودی این لارو می‌تواند به دانشمندان در یافتن راه‌هایی برای بهبود فرایند ترمیم زخم در انسان کمک کند.

سلول‌های ماهیچه قلب
سلول‌های ماهیچه قلب (که با رنگ سبز نشان داده شده‌اند) این توانایی را دارند که پس از آسیب‌دیدگی به یک حالت جوان‌تر باز‌ گردند. سلول‌ها این کار را با تقسیم مجدد انجام می‌دهند (که با رنگ قرمز نشانه‌گذاری شده است) تا طی آن سلول‌های از دست رفته را جایگزین کرده و نهایتا به سلول‌های کاردیومیوسیت تبدیل شوند.

مادربزرگ فرعون
دانشمندان قبلا تصور می‌کردند که این جنازه 3300 ساله متعلق به مادر فرعون بزرگ مصر، توت‌آنخ‌آمون باشد. حدسی که خیلی هم دور از واقعیت نبود. بررسی‌های ژنتیک نشان می‌دهد که این مومیایی مادربزرگ پادشاه توت است.

به دنبال دی.ان.ای بیگانگان
در آینده روزی فرا خواهد رسید که تراشه‌های مایعی مانند این به دنبال زندگی روی مریخ بگردند. این تراشه توسط گری راوکون، استاد ژنتیک دانشگاه هاروارد ابداع شده است. تراشه بر روی مریخ‌نوردی که نمونه‌های خاک را جمع‌آوری می‌کند سوار می‌شود تا در غبارهای مریخ، به دنبال نشانه‌هایی از حیات میکروسکوپی بگردد. این تراشه از ترکیبی از محلول بافر، پاک‌کننده و امواج با بسامد بالا برای درهم‌شکستن سلول استفاده می‌کند تا موجودات ذره‌بینی مریخی را مجبور کند دی.ان.ای خود را آزاد کنند. سپس مواد شیمیایی موجود در تراشه، دی.ان.ای یافت شده را تقویت می‌کنند و آنها را با استفاده از رنگ‌های فلورسانت برچسب می‌زنند.

این طور بخوانید: ایجاف‌جالاجوکول
رانندگان ایسلندی در این تصویر، با سرعت تمام در حال دور شدن از فوران آتشفشان ایجاف‌جالاجوکول هستند که در اواسط آوریل / اواخر فروردین آغاز شد. فورانی که صنعت هوانوردی اروپا را به زانو درآورد و یکبار دیگر قدرت برتر طبیعت را به رخ بشر کشید.

تلسکوپ جیمز وب
در این عکس، تصویر جک لوییز که یک متخصص هوافضا است در یکی از آینه‌های آرایه تلسکوپ فضایی جیمز وب منعکس شده است. وی مشغول تست کردن ابزارهای برودتی و ابزارهای اشعه ایکس برای تست آینه تلسکوپ است.

گونه جدید کرم بلوط
این موجود که در عمق بیش از 2.5 کیلومتری زیر سطح اقیانوس زندگی می‌کند، یکی از سه گونه جدید احتمالی کرم بلوط (Acorn Worm) است که در طی یک سفر دریایی و در ماه ژوئن / خردادماه کشف شد. مانتی پرید که در این سفر دریایی شرکت داشت، به همراه گروهش از آزمایشگاه اقیانوسی دانشگاه آبردین اسکاتلند در حال بررسی دی.ان.ای این مخلوق هستند. عضو دیگر این سفر دریایی، نیکلاس هولاند که زیست‌شناس دریایی انستیتو اقیانوس‌شناسی اسکریپس در سان‌دیگو است، مشغول مقایسه نمونه‌ها با دو گونه دیگر کرم بلوط است که تاکنون بررسی شده‌اند. تا امروز تنها حدود 5 درصد زیستگاه‌های اقیانوسی مورد کاوش قرار گرفته است.

آب‌بازی در مکعب آبی
مجموعه ملی ورزش‌های آبی پکن یا همان مکعب آبی، به منظور برگزاری مسابقات شنای المپیک 2008 پکن ساخته شد. طراحان بنا قصد داشتند تا این مجموعه پس از المپیک نیز به حیات خود ادامه دهد. با این وجود در ماه آگوست / مردادماه و پس از یک دگردیسی 10 ماهه، چهره جدیدی از این بنا به نمایش گذاشته شد. این مجموعه اکنون میزبان یک پارک آبی، با طراحی‌های خارق‌العاده‌ای مانند این سرسره آبی عمودی است. این سرسره دارای یک سیتسم بارگذاری منحصر به فرد است که پس از باز شدن دریچه زیر پای موج‌سوار، بدن وی به سمت بالا سر می‌خورد. اگرچه ورودیه‌ای 30 دلاری این پارک آبی حدود یک نهم درآمد ماهیانه ساکنین محلی است، هر روز هزاران علاقه‌مند برای استفاده از امکانات آن به این مجموعه هجوم می‌آورند.

پیوند پوست با پاشیدن سلول
در گذشته تصور زخم‌بندی با استفاده از یک سیستم پاشیدنی، یک تفکر انقلابی محسوب می‌شد. اما اکنون پزشکان مرکز سوانح سوختگی یوتا گزارشی از موفقیت خود را در این زمینه منتشر کرده‌اند که در آن محلول‌های سلول بنیادی مستقیما بر روی محل سوختگی پاشیده می‌شود. با ترکیب پلاکت‌های خونی خود بیمار و سلول‌های بنیادی با کلسیم و ترومبین، محققان محلولی خلق کردند که به صورت موضعی بر روی محل سوختگی پاشیده می‌شود. آزمایش‌ها نشان از موفقیت این روش در بهبود سوختگی‌های کوچک داشت و به نظر می‌رسد که بتواند در بهبود عمل پیوند پوست نیز مفید باشد.

حرکت ستارگان
امگا قنطورس، یک خوشه کروی واقع در راه شیری است که با بیش از 10 میلیون ستاره، یک مرکز شلوغ فعالیت‌های ستاره‌ای محسوب می‌شود. این 10 میلیون ستاره که در فضای نسبتا تنگی جای گرفته‌اند و به دور یک مرکز جرم مشترک در حرکتند. قرن‌ها قبل این مجموعه به صورت یک تک ستاره به نظر می‌رسید، اما رصدهای پیوسته تلسکوپ فضایی هابل به اخترشناسان اجازه داد تا بتوانند تک تک ستاره‌ها را بررسی و موقعیت آنها را مشخص کنند.

حباب‌های پرتو گاما
یکی از ستاره‌شناسان هاروارد و گروهش هنگامی‌که مشغول بررسی داده‌های منتشر شده تلسکوپ فضایی اشعه گاما فرمی بودند، موفق شدند این پدیده بزرگ را کشف کنند. بزرگی این پدیده هم شامل اهمیت علمی و هم ابعاد نجومی آن می‌شود: دو حباب غول‌آسا از تشعشع پرتو گاما که حدود 25 هزار سال نوری در شمال و جنوب مرکز راه شیری امتداد یافته‌اند. محققان مطمئن نیستند که منشاء این پرتوها چیست و یا اصلا از کجا می‌آید، اما کشف این ساختارهای عظیم در قلب کهکشان ما، هم‌ارز کشف یک قاره جدید روی زمین است.

طولانی‌ترین تونل دنیا
تونل اصلی گوتهارد، که شامل دو تونل موازی 55 کیلومتری در زیر کوه‌های آلپ سوئیس است، شاهکاری مهندسی محسوب می‌شود. اکنون بیش از 14 سال از آغاز پروژه می‌گذرد و هنوز تا اجرایی شدن آن کمی کار باقی‌مانده است. اما با اجرای همین مقدار، سوئیس یک رکورد جهانی را در ماه اکتبر / مهرماه گذشته به ثبت رساند. با تکمیل یکی از این تونل‌ها، تونل گوتهارد به عنوان طولانی‌ترین تونل جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

سحابی رُتیل
تلسکوپ VISTA در رصدخانه جنوبی اروپا این تصویر شگفت‌انگیز را از سحابی رتیل در قمر کهکشان ما، ابر ماژلانی بزرگ گرفته است. این تصویر که در ابتدای فعالیت VISTA برای کاوش ابر ماژلانی تهیه شده است، 184 درجه مربع از آسمان (حدود 1000 برابر سطح قابل مشاهده ماه) را پوشش می‌دهد.

گورستان هواپیماها
این محل که در خارج شهر توسان (آمریکا) قرار دارد، میزبان حدود 5هزار وسیله نقلیه هوایی است که در انتظار مرگ به سر می‌برند. در این گورستان هواپیماهای معروفی مانند اف14، اف16 و حتی هواپیماهای اف4 مربوط به جنگ ویتنام مشاهده می‌شود.

50

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =