بعد از سیل مهیب در شمال استرالیا، حالا کارشناسان هشدار داده اند که آب‌های آلوده ناشی از این سیل به بخش‌هایی از "دیواره بزرگ مرجانی" این کشور رسیده و آن را تحت فشار قرار داده است.

دیواره‌ی بزرگ مرجانی، مجموعه‌ی بزرگی از صخره‌های مرجانی است که در استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته‌ است. این دیواره، بزرگ‌ترین مجموعه‌ صخره‌های مرجانی در دنیا محسوب می‌شود و در سال ۱۹۹۷ در فهرست عجایب هفتگانه‌ی طبیعی جهان قرار گرفته است. این دیواره بزرگ مرجانی جزو میراث جهانی تنوع زیستی بوده و وسعتی حدود ۳۴۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع دارد. سازمان ملل  "دیواره بزرگ مرجانی" را غنی‌ترین سایت میراث جهانی از لحاظ تنوع زیستی دانسته که از لحاظ علمی و طبیعی اهمیت بسیار دارد.

تصاویر هوایی نشان می‌دهد آب‌های آلوده سیلی که خود نتیجه یک هفته باران‌های ویران‌گر در کوئینزلند بوده از رودخانه‌ای سرریز شده و منطقه‌ای به وسعت بیش از ۶۰ کیلومتر از ساحل را فرا می‌گیرد. ترس کارشناسان از آن است که این آب‌های سنگین از رسوبات مانع عبور نور شده و به طوری مؤثر باعث نابودی مرجان‌ها شود. آب‌های آلوده تجمع یافته در این ساحل به دلیل حجم زیاد و کمبود وزش باد پراکنده نشده‌اند. همچنین تجمع آب‌های سنگین از مواد معدنی موجب رشد جلبک‌ها در برخی مناطق و تبدیل این آب‌ها به یک پوشش ضخیم سبز رنگ شده است.

​عکس‌ها: reuters
۶۷۲۸۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =