پس از آنکه در ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹ صدام فرمان حمله به ایران را صادر کرد حمله از هوا و زمین به خاک ایران آغاز شد و التهابات پس از انقلاب اسلامی باعث شد دشمن بدون مقاومت خاصی در خاک ایران پیشروی کنند. عکس‌ها: فرارو

در اولین روز مهرماه و ساعاتی پس از شروع تجاوز رژیم صدام، لشکر ۵ مکانیزه عراق در شرق بصره به سمت شمال شرقی و به سوی سوسنگرد و اهواز پیشروی خود را آغاز کرد تا طبق برنامه در کمتر از ۲ روز خرمشهر را به تصرف خود درآورد.

گرچه نیروهای مردمی با دست خالی در روزهای نخست حمله، توان مقاومت در برابر ارتش آماده عراق را نداشتند اما خیلی زود با فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی آب رفته به جوی بازگشت.

امام خمینی(ره) در همان روز نخست آغاز جنگ در پیامی رادیویی - تلویزیونی با بیان اینکه آمریکا عامل اصلی این آتش و خون است به ارتش و مردم اطمینان دادند که اگر برای خدا به دفع تجاوز دشمن به عنوان یک تکلیف شرعی به پا خیزند شکست دشمن قطعی است.

پس از این پیام ده‌ها هزار تن از نیروهای مردمی و داوطلب برای اعزام به مناطق عملیاتی اعلام آمادگی کردند و ظرف چند روز بسیاری از آنان به جبهه اعزام شدند.

بی شک اعزام زرمندان یکی از تاثیرگذارترین بخش های آلبوم عکس‌های جنگ تحمیلی است که از اولین روزهای پس از حمله عراق تا ۸ سال پس از آن همچنان ادامه داشت؛ مادری که با فرزند خود وداع می کند، پدری که برای آخرین بار پیشانی نوزاد خود را می بوسد یا همسری که شوهرش را بدرقه می کند مضمون عکس هایی است که بسیاری با گذشت بیش از ۳۰ سال هنوز تکان‌دهنده هستند. آنچه در زیر می بینید گزیده ای از عکس های عکاسان جنگ از اعزام رزمندان به جبهه است.

61282

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • .... IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  3 1
  چه جوانهایی چه مردانی چه زنانی . واقعا سخت بود که دل از پدر و مادر و زن و بچه بکنی بروی و معلوم نباشه برگردی یا نه......خدا هیچ وقت دیگه جنگ و خون خونیزی برنگرده
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  4 1
  در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست ... چه جوانان پاکی که از عزیزانشون و جونشون و هست و نیست شون گذشتن و عاقبت چه شد ... صد افسوس
 • GB ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  0 0
  چقدر زندگی بی آلایش و ساده بود و ایثارگری خالصانه